09 Eylül 2012, Pazar 09:43:05

"200'DEN FAZLASI RİSK OLUR"

Akşam Gazetesi havacılık yazarı Tolga Turgut bu hafta köşesinde THY'nin geniş gövdeli uçak alımı konusundaki tartışmaları ve kararını masaya yatırdı...
  • Tolga bey bu kadar acik ve net havacilik hakkinda tiyolar vermeyin ne de olsa MUHASEBE CİKİSLİ HAMDİ TOPCU BEY internetten ogrendigi kadar islettigi sirketi sizin sayenizde daha da iyi bir yere getiremek icin sizden beslenecektir. Bence yazilarinizdan telif haklari isteyin :)))) cok ciddiym
  • THY'nin şu anda 186 uçağı var. 5'i kargo uçağı olmak üzere 40 uçak siparişi var. 2013'ün sonuna doğru filodaki uçak sayısının 212 olması bekleniyor. Şu anda siparişi verilecek geniş gövdeli uçak mevcut siparişler göz önüne alındığında 6-7 seneden önce filoya katılmaz. Bu nedenle şimdiden siparişi verilmeli.O zamana 3.havalimanı kısmen de olsa faaliyete geçmiş olur.THY'de 3.havalimanı ile ilgili plan programını genişleme stratejisine göre yapar.
  • Ucak sayısı alt yapının güçlendirilmesi ile paralel gitmeli.Ben de yazara katılıyorum.THY pazardaki boşluğu aldı .Bu alt yapı ile uçak sayısını arttırdıkca karlılığı azalacaktir.Agrasif bir ortaklık içerisindeki diğer havayolları UCUS ağlarını ortaklıkla arttırmaya başladı.Bunun en son ornegi Quantas ve Emirates.THY yeni uçaktan ziyade gittiği yerden dönmeyen A340 filosunu yenilemelidir.A330 ve A350 de az yakıt nedeniyle tercih edilecek uçaklar olmalı.B777 ler de şirkete gerekli ancak sadece kapasitesi yüksek meydanlarda kullanılmalıdır.
  • Geçengün gazatelerde airbus ilanları vardı..THY Yİ ETKİLEMEK VE KAMUOYU YARATMAK İÇİN VERİLMİŞ İLANLAR.Uçak satabilmek için verilen bu ialnlar, ilanların yer aldığı gazte yönetimlerini de köşe yaszarlarınnı da etkilemek için verilmişti.... Köşe yazarlarını yaptığı youmlara, gazeteci,lerin yaptıkları yorumlara itibar etmemek gerekiyor artık.....İlanlar Başyazarları da, Köşe yazarlarını da, haberleri de etkilir. Biçimlendiriyor....gerisi size kalmış....

Tolga Turgut'un köşesi:

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun 'Henüz geniş gövdeli uçaklarla ilgili bir alım kararımız yok. Boeing 747 veya Airbus 380 tipindeki büyük gövdeli uçakları bünyemize katabilmemiz için filomuzda yer açmamız gerekiyor' açıklaması üst yönetiminin stratejik olarak riskli bir konuda ayaklarının yere basmaya başladığı izlenimini verdi.

THY, son 10 yılda müthiş bir hamleyle filosunu 60 uçaktan neredeyse 200 uçağa taşıyarak süratle büyüdü. Ancak Boeing 747-8 veya Airbus 380 almak ve işletmek apayrı bir hazırlık ve iş planı gerektirecektir. 1 Temmuz 2012 tarihli yazımızda bu konuyla ilgili bazı hususlara dikkat çekmiştik. Kanımca THY üst yönetiminin son zamanlarda verdiği en önemli iki isabetli stratejik karardan biri mega geniş gövdeli uçak projesini ertelemek olmuştur. Diğeri ise Polonyalı LOT Havayolları'nı satın almaktan vazgeçmek (veya vazgeçmek zorunda kalmak) idi.

Flight Global Data Research isimli kuruluşun 2011 yıl sonu verilerine dayanarak yayınladığı bilgilere göre, THY, 7 Milyar dolarlık cirosuyla dünyanın 22. büyük havayolu konumunda yer almaktadır. Yine aynı veriler doğrultusunda yolcu sayısı (32,6 milyon) ve yolcu başı kilometre cirosuna (RPK) göre ise dünyanın  24. büyük havayolu durumundadır. Diğer bir ifadeyle THY artık mega oyuncular ligindedir ve artık işi daha da zorlaşmıştır. Havacılık tarihi hızlı büyüyen pek çok şirketin daha sonra aynı noktada ne kadar zor tutunduğunu, hatta kimilerinin yok olduğunu tescilleyen pek çok hikaye ile doludur.    

ALT YAPIYA YATIRIM ŞART

THY eriştiği 194 uçaklık filo ve 16 bine yakın personeliyle bundan böyle olgunluk evresinin zirvesindedir. Pek çok şirket doğar, büyür, olgunlaşır ve sonra da düşüşe geçmemek için çabalar. THY yönetimi şu sıralar bu hassas noktadır ve bundan böyle alınacak kararlarda stratejik olarak hata yapma riski yüksektir. Kurumsal olarak her noktasına bu agresif büyümenin nüfuz etmesi zaman alacaktır. Zira bu nedenle pilotaj eğitimi, emniyet prosedürleri, bakım ve onarıma yatırım, açılan yeni uçuş noktalarındaki ticari başarı ve sendikalarla olumlu ilişkiler gibi hususlar THY üst yönetiminin en önemli ajandası olmalıdır.

THY'nin şu anda olgunlaşma evresinde olduğunu rakamlar da tescil eder nitelikte. Zira 2010 ve 2011 yılı kıyaslandığında uçak doluluk oranı yüzde 1,1 gerileyerek yüzde 72,6'ya düşerken net karlılığında ise gözle görülür düşüş mevcut. 2012 yılında da durum farklı değil. Tabii ki açılan yeni uçuş noktalarında yüksek doluluk oranlarına ulaşabilmek için THY'nin zamana ve pazarlamaya çok bütçe ayırması gerekiyor. Bu nedenlerle dev geniş gövdeli uçakları filoya katmak şu an için daha da büyük risk anlamına gelebilir. İlaveten bir havayolunun büyümesi ana üslerinin (hub) alt yapı potansiyeli ve kapasiteleriyle doğru orantılıdır.

Bu nedenle İstanbul'un üçüncü havalimanı ihalesi yapılmadan hatta açılmadan fiziki olarak büyüme şansı çok zor ve risklidir. Açıkçası ben THY'nin doğru bir filo karışımı (fleet mix) ile uçak sayısında en tepe noktasının 200 olacağına inanıp daha fazlasını çok riskli bulanlardanım.

"200'DEN FAZLASI RİSK OLUR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Dikkatli olun ~ 6 yıl önce
Tolga bey bu kadar acik ve net havacilik hakkinda tiyolar vermeyin ne de olsa MUHASEBE CİKİSLİ HAMDİ TOPCU BEY internetten ogrendigi kadar islettigi sirketi sizin sayenizde daha da iyi bir yere getiremek icin sizden beslenecektir. Bence yazilarinizdan telif haklari isteyin :)))) cok ciddiym

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 6 yıl önce
THY'nin şu anda 186 uçağı var. 5'i kargo uçağı olmak üzere 40 uçak siparişi var. 2013'ün sonuna doğru filodaki uçak sayısının 212 olması bekleniyor. Şu anda siparişi verilecek geniş gövdeli uçak mevcut siparişler göz önüne alındığında 6-7 seneden önce filoya katılmaz. Bu nedenle şimdiden siparişi verilmeli.O zamana 3.havalimanı kısmen de olsa faaliyete geçmiş olur.THY'de 3.havalimanı ile ilgili plan programını genişleme stratejisine göre yapar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Le Kpt ~ 6 yıl önce
Ucak sayısı alt yapının güçlendirilmesi ile paralel gitmeli.Ben de yazara katılıyorum.THY pazardaki boşluğu aldı .Bu alt yapı ile uçak sayısını arttırdıkca karlılığı azalacaktir.Agrasif bir ortaklık içerisindeki diğer havayolları UCUS ağlarını ortaklıkla arttırmaya başladı.Bunun en son ornegi Quantas ve Emirates.THY yeni uçaktan ziyade gittiği yerden dönmeyen A340 filosunu yenilemelidir.A330 ve A350 de az yakıt nedeniyle tercih edilecek uçaklar olmalı.B777 ler de şirkete gerekli ancak sadece kapasitesi yüksek meydanlarda kullanılmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airbus ~ 6 yıl önce
Geçengün gazatelerde airbus ilanları vardı..THY Yİ ETKİLEMEK VE KAMUOYU YARATMAK İÇİN VERİLMİŞ İLANLAR.Uçak satabilmek için verilen bu ialnlar, ilanların yer aldığı gazte yönetimlerini de köşe yaszarlarınnı da etkilemek için verilmişti.... Köşe yazarlarını yaptığı youmlara, gazeteci,lerin yaptıkları yorumlara itibar etmemek gerekiyor artık.....İlanlar Başyazarları da, Köşe yazarlarını da, haberleri de etkilir. Biçimlendiriyor....gerisi size kalmış....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000