23 Kasım 2009, Pazartesi 08:00:48

"20 kez biletim iptal edildi"

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçuş takip sisteminin cumartesi gecesi çökmesi nedeniyle yolcular rötar ve iptal bilgilerini alamadıkları için, havalimanında büyük karmaşa yaşadı. Yolcular ve havalimanı yetkilileri arasında yumruklaşmaya dönüşen kavgalar çıktığı öğrenildi.
  • FRANKFURT yada AMSTERDAM da bunalr devamli oluyor ve yumruklasan hic görmedim cünkü biliyodurlar dogaya karsi gelinimezzz
  • ya boyle plansiz projesiz buyursen ,bi hava mulefetinde veya bi olumsuz gelismede park yeri bulamazsin ucaklari izmire,ankaraya yonlendirirsin.
  • ATC ler ILS i CAT III e nasıl çıkaracak ? Bi anlatır mısın ?
  • ATC ler neden İLS i CAT III e çıkarmıyor?yok yapamıyorlarsa yapan birini getirsinler.nasıl olsa parta çok.yapın ihaleyi yapan birini getirin yoksa siz gidin...

İstanbul’da yaşanan sis krizinde yönetim hataları da havayolu şirketlerini zor durumda bıraktı. Park yeri kapasitesi dolan havalimanlarına uçakların yönlendirilmeye devam etmesi nedeniyle, zaman zaman yolcu uçakları havada 1.5 saati aşkın bekledi. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bekleyen ve seferleri iptal olan yolcular çevrelerdeki otellere yerleştirildi. Sonuçta 72 uçak divert etti (başka meydanlara indi), 125 sefer de iptal oldu.

Cumartesi günü yaşanan bu kaos dün sabah da devam etti. Dün sabah 05.05’te sis etkisini yitirmesine, görüş mesafesinin 2 bin 500 metreye çıkmasına ve Atatürk Havalimanı pistleri uçak iniş ve kalkışlarına uygun hale gelmesine karşın uçuşlar düzelmedi. Uçak ve ekip yetersizliği nedeniyle seferler gecikmeli yapıldı. Bu durum havalimanındaki gerilimi daha artırdı. Saatlerce havalimanında bekleyen yolculardan bazıları darbuka çalarak protesto ederken, bazıları da havayolu şirketi görevlileriyle tartıştı. 50 saate yakın Adıyaman’a gitmek için uçak seferini beklediğini belirten Abdurrahman Kurtuluş, “20 kez biletim iptal edildi. Burada sabahlamak zorunda kaldım. Uçağın ne zaman kalkacağı da belli değil. Bunun sorumluluğunu kim üstelenecek bilmiyorum” derken, 32 saatten beri limanda bekleyen Sertaç Özer ise Türk Hava Yolları yetkililerini suçladı.

Havalimanı yetkilileri, uçak seferlerinin aksamasının özellikle havayolu şirketlerine ek maliyet getireceğini belirtti. Yetkili şu bilgileri verdi: “Yolcular otellere yerleştirildi. Havalimanında bekleyenlere sürekli ikramlarda bulunuldu. Bunlar ek maliyet demek. Ayrıca uçaklar başka havalimanlarına gönderildi ve oradan tekrar buraya geldi. Bu da yakıt masrafını artırdı. Şirketler için zor bir durum. Ancak bir hafta boyunca beklemeler yaşanabilir. Çünkü örneğin, bir uçakta yurtdışına gidecek 150 yolcu varsa, uçak yetersizliği dolayısıyla bu kişileri sadece boş olan yerlere alabiliyorlar. Yabancı firmalar da uçuşlarını erteliyor. Bir süre daha bu durum devam edebilir.”

Sis etkisini sürdürecek

Sis etkisini hafta boyunca iç ve batı bölgelerde sürdürmeye devam edecek. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre bugün yurtta yağış beklenmiyor. Güney Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgeyelerinde hava açık olurken, diğer bölgelerde sis bekleniyor. Haftanın diğer günlerinde de durumun değişmeyeceği öngörülüyor. Sisin hafta boyunca özellikle batı ve iç kesimlerde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarında da önemli bir değişiklik yok.

(Radikal)

"20 kez biletim iptal edildi"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 9 yıl önce
FRANKFURT yada AMSTERDAM da bunalr devamli oluyor ve yumruklasan hic görmedim cünkü biliyodurlar dogaya karsi gelinimezzz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ya boyle plansiz projesiz buyursen ,bi hava mulefetinde veya bi olumsuz gelismede park yeri bulamazsin ucaklari izmire,ankaraya yonlendirirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ATC ler ILS i CAT III e nasıl çıkaracak ? Bi anlatır mısın ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ATC ler neden İLS i CAT III e çıkarmıyor?yok yapamıyorlarsa yapan birini getirsinler.nasıl olsa parta çok.yapın ihaleyi yapan birini getirin yoksa siz gidin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000