30 Kasım 2008, Pazar 10:51:40

"12-18 ay, THY'nin uçak alımı için avantajlı olabilir"

Önümüzdeki 12-18 ay ekonomik olarak hayli sıkıntılı olacak. Bu süreç boyunca finansal dururmu ve likiditesinin güçlü olduğu bilinen THY için uçak alım pazarlıkları çok avantajlı olabilir.
  • A340 US yapımı değildir )
  • ben de çok isterim abd avrupa yerine rus yapımı uçaklar olsa keşke fakat Ilyushinler hem eski hem operasyon maliyetleri yüksek diye biliyorum ayrıca hali hazırda a340'lara uygun pilot eğitimi yedek parça ve bakımlar çok oturmuş durumda Ilyushin almak şu an için sadece paraları sokağa atmak olur. Bir de A340 yerine A310'la aynı kefeye konabilecek bir uçak değil midir acaba ?
  • Aaahahah IL96'mı ???? Aeroflot Bile o ucakları filosundan cıkarıyor ??? Artık Köfteci arabası gibi duman ata ata inerler ahahah Yapmayın Allah Aşkına, A340'la Il96'yı nasıl aynı kefeye koyarsınız ya ?? Rus Yapımı bir ucakla US yapımı bir ucak nasıl kıyaslanır anlamadım yani PES !!!
  • IL-96 lar mukemmel ucaklardir.Thy de 8-10 adet arasi isletilse bence guzel sonuclar verir.Tupolev 154-M seriside Onur Air gibi ozel havayollarina tavsiye edilebilinir MD serisi ucaklarin yerine!

Önümüzdeki 12-18 ay ekonomik olarak hayli sıkıntılı olacak. Bu süreç boyunca finansal dururmu ve likiditesinin güçlü olduğu bilinen THY için uçak alım pazarlıkları çok avantajlı olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Boeing’in ticari bölüm başkanı  Scott Carson, kurumunun mevcut durumu konusunda  bilgi ve yakın geleceğe  dair sektörel öngörüleri  üzerinde önemli mesajlar veren bir açıklama yaptı. Ülkemizdeki  havacılık sektörü yöneticilerinin özellikle de Türk Bayrağı taşıyan havayollarının üst yönetiminin böyle açıklama öngörüleri yakından takip etmelerinin çok önemli olduğu görüşündeyim.

Credit Suisse’Aerospace & Defense konferansında konuşan Carson, çoğu havayolunun ekonomik durgunluk/krizi takiben özellikle 737 ve 777 modellerinin teslimatını erteledikleri bazı havayollarının ise teslimatlarını planlanandan öne çektklerini söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda sona eren 2 aylık grev ve ekonemoik durgunluğa bağlı olarak gelişen teslimat tarihi revizeleri Boeing’in üretim takvimini negatif yönde etkilemekte. Carson’a göre bu nedenlerden dolayı üretim bantlarında makro anlamda 10 haftalık bir gecikme söz konusu ki bu en fazla hali hazırda 2 yıllık bir üretim gecikmesi olan B787 projesini çok negatif etkileyecek.

Sektörel  öngörülere göre havayollarının kredi kullanarak uçak alımlarını finanse edebilmeleri önümüzdeki 12-18 ay içinde hayli sıkıntılı olacak. Hatırlanacağı üzere THY’nin 50 dar, 25 geniş gövdeli olmak üzere toplam 75 uçaklık bir mega alımı söz konusu.

Boeing, 2009 yılında petrol fiyatının tekrar artarak 70-90 dolar bandında olacağını öngörüyor. Özllikle 90’lı yılların sonu itibariyle sıkıntıların arttığı ABD havayolu sektöründeki finansal imkansızlıklar, filolarının yenilenmesine engel teşkil ediyor. Bu durumun petrol fiyatı artmadıkça da değişmeyeceği tahmin ediliyor. Nispeten daha  az yakıt tüketmelerinden dolayı yeni üretilen modellere yönelen tercih,petrol fiyatlarındaki sürekli artıştan kaynaklanıyordu.

Tüm bu olumsuz tabloya rağmen Boeing halen önümüzdeki  20 yılda sektörün averaj olarak yılda yüzde 5 büyüyeceği yönündeki tahmini değiştirmiyor. Sektörel  olarak öngörülen bu büyme dünyada yıllık gayri safi milli hasılatın yüzde 5'lik büyüme tahmini ile bire bir örtüşüyor.

Havacılıkta 20 yıllık büyüme tahminlerinin değişmemesi krizin tahmin edilenden daha kısa sürebileceğinin ilk işareti olabilirmi diye merak etmekten duramıyor insan!

Tolga Turgut / Akşam

"12-18 ay, THY'nin uçak alımı için avantajlı olabilir"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Rumuzum ~ 9 yıl önce
A340 US yapımı değildir )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 9 yıl önce
ben de çok isterim abd avrupa yerine rus yapımı uçaklar olsa keşke fakat Ilyushinler hem eski hem operasyon maliyetleri yüksek diye biliyorum ayrıca hali hazırda a340'lara uygun pilot eğitimi yedek parça ve bakımlar çok oturmuş durumda Ilyushin almak şu an için sadece paraları sokağa atmak olur. Bir de A340 yerine A310'la aynı kefeye konabilecek bir uçak değil midir acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 9 yıl önce
Aaahahah IL96'mı ???? Aeroflot Bile o ucakları filosundan cıkarıyor ??? Artık Köfteci arabası gibi duman ata ata inerler ahahah Yapmayın Allah Aşkına, A340'la Il96'yı nasıl aynı kefeye koyarsınız ya ?? Rus Yapımı bir ucakla US yapımı bir ucak nasıl kıyaslanır anlamadım yani PES !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IL-96!!! ~ 9 yıl önce
IL-96 lar mukemmel ucaklardir.Thy de 8-10 adet arasi isletilse bence guzel sonuclar verir.Tupolev 154-M seriside Onur Air gibi ozel havayollarina tavsiye edilebilinir MD serisi ucaklarin yerine!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000