21 Temmuz 2012, Cumartesi 14:43:15

YERLİ UÇAKTA DEV ADIM...

HK'nın hazırladığı uçağın proje çizimi bir bankanın kasasında emniyete alındı...
  • Thk halkin kurumudur ve cok sevilir. Basindaki yonetici kurumu yipratmis ve halkin kurum sevgisi azalmistir. Benim merak ettigim devletin denetleyici kurumlari buraya hic mi ugramaz. Kurum hic mi caza almadi ve sorusturma gecirmedi. Herhangi bir sorusturma sonucu internette bulamadim.
  • TÜRK HAVA KURUMU TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR SANCI İÇERİSİNDE . KAMUOYU KENDİ ÖZ VARLIĞININ YÖNETİMİNDEN RAHATSIZ , TÜRK HAVACILIK CAMİASI RAHATSIZ , KURUMUN KENDİ İÇİ RAHATSIZ . SPEKÜLASYONLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR , HELE HELE KURUM GAYRİMENKULLERİ KONUSUNDA.BU ÇOK CİDDİ BİR KONUDUR , VE ACİLEN ARTIK SESİNİ HİÇ DUYMADIĞIMIZ YÖNETİM KURULU SES VERMELİ THK YÖNETİMİNİN SADECE BAŞKANLIK KOLTUĞUNDAN İBARET OLMADIĞINI GÖSTERMELİ VE ACİLEN KURUM VARLIKLARI , NASIL YÖNETİLDİĞİ , KİMLERİN ELİNDE OLDUĞU , VARSA SATIŞLARIN NELER VE NERELERE KİMLERE HANGİ TARİHLERDE YAPILDIĞINI VE YAPILMASI PLANLANANLARIN VE GEREKÇELERİNİN NELER OLDUĞUNU VE AKLA GELMEYEN DİĞER SORULARDA DAHİL CEVAPLAYACAK BİR DEKLERASYONU ACİL OLARAK HAZIRLAMALI VE KAMUOYUNA SUNMALIDIR ,TABİİKİ TÜRK MİLLETİ ADINA , VE ATATÜRK ÜN KONSEPTİNDE ÇALIŞMALARINA BU MİLLETADINA DEVAM ETMELİDİR ÇÜNKİ THK YI THK YAPAN TÜRK MİLLETİDİR VE THK DAN SORUMLUDUR , SORU SORMA VE CEVAP ALMA HAKKI VARDIR THK YÖNETİMNDEN. SAYGILAR( ANTALYA )
  • OKUYUCULAR YORUMLARINDA OSMAN YILDIRIMIN ALANLARINDA TECRÜBESİ OLMAYAN İNSANLARI ÜST DÜZEY GÖREVE GETİRDİKLERİNİ YAZIYORLAR. OSMAN YILDIRIM İÇİN ÖNEMLİ OLAN YETKİNLİK, TECRÜBE, KONUSUNDA UZMAN OLUP OLMAMAK DEĞİL; ÖNEMLİ OLAN AİLESİNDEN BİRİSİNİN OLMASIDIR. ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE TEKNİK BİR ÜNİVERSİTE OLAN TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİNİN GENEL SEKRETERİNİN EĞİTİMİNİN, TECRÜBESİNİN VE DİĞER BİLGİLERİNİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ BURDA FAZLA DETAYLANDIRMAYA GEREK YOK. AMA BAKIYORSUNUZ ÜNİVERSİTEYE GENEL SEKRETER OLARAK KİM ATANIYOR. OSMAN YILDIRIMIN ÖZEL BİR BANKADA MEMUR OLARAK ÇALIŞAN YEĞENİ BANKA MEMURLUĞUNDAN İSTİFA ETTİRİLİYOR VE TEKNİK ÜNİVERSİTENİN REKTÖRDEN SONRAKİ İKİNCİ KADROSU OLAN GENEL SEKRETERİ YAPILIYOR. İHTİSAS GEREKTİREN BAŞKA BİR YER OLAN KURUMUN MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNE İSE HİÇ İLGİSİ OLMAYAN BİRİNİ GETİRİYOR. POLİS EMEKLİSİ KARDEŞİNİ MÜZE MÜDÜRÜ YAPIYOR. OLSA DA HOŞ OLMASADA ÖNEMLİ OLAN OSMAN YILDIRIMIN AİLESİNDEN OLMASI, BU YETMEZMİ. BAŞKA SÖZE GEREK VARMI ACABA
  • OSMAN YILDIRIM' CAN SİMİDİ OLARAK YAPIŞTIĞI ÜNİVERSİTENİN GELİRİ VE GİDERİ HAKKINDA HRAKAMLARLA HİÇ AÇIKLAMA YAPTIMI, TABİKİ YAPMADI. ÇÜNKÜ ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞAN PERSONELİN YILLIK PERSONEL GİDERİ SADECE 5000.000(BEŞMİLYON) LİRAYA YAKIN. PEKİ ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ÖĞRENCİLERDEN ALINAN TOPLAM RAKAM NE KADAR YAKLAŞIK BU DA 6000.000(ALTIMİLYON) LİRA. EĞER BUNLARIN AKSİ BİR RAKAMI ORTAYA KOYUYORLARSA HER ORTAMDA CANLI YAYINDA BİREBİR TARTIŞMAYA HAZIRIRZ. TÜRK HAVA KURUMU'NUN BÜTÜN MAL VARLIĞI ÜNİVERSİTEYE AKTARILMIŞ DURUMDA, ÜNİVERSİTE İÇİN HARCANAN MİLYONLARCA LİRANIN HİÇ HESABI YAPILMADI, YAPILMIYORDA SADECE ŞU KADAR GELİRİMİZ VAR DİYORLAR. ANCAK GELİRİN SADECE PERSONEL ÜCRETLERİNİ KARŞILADIĞI BİR GERÇEK, DİĞER MASRAFLAR, ÖĞRENCİ EĞİTİMİNDE KULLANILAN UÇAĞIN YAKITI, DİĞER MASRAFLARI, ÖĞRENCİNİN YEMESİ, İÇMESİ, YATMASI, KULLANDIĞI ELEKTRİĞİ, HARCADIĞI DİĞER MASRAFLARI, YANİ MALİYETİ ETKİLEYEN HİÇ BİR GİDER HESAPLAMAYA DALİH EDİLMİYOR, SADECE PERSONEL ÜCRETİ GİDER OLARAK GÖSTERİLİYOR.

Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım,  Türkiye'nin uzun süredir ara verdiği uçak üretimi için yapılan çalışmaların sonucunda hazırlanan yeni uçağın proje çizimlerinin bir bankanın kasasında emniyete alındığını bildirdi.

Yıldırım 'yüzde 90'ı yerli olacak uçağın, üzerine dünyadaki Türk Cumhuriyetlerinin bayraklarını koyacağız. Bu uçak, Türklerin sembolü olacak'' diyen Yıldırım, gelecek yılın yaz döneminde uçağın test uçuşlarına başlamayı planladıklarını ifade etti.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk kez 1930'lu yıllarda uçak üretmeye başladığını belirterek, ''Bunda rahmetli Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ'ın büyük emekleri var. THK, daha Türkiye otomobil üretmeden o dönemlerde uçak üretip yurt dışına satıyorlar. 1950'li yıllarda Amerikalılarla ilişkilerin gelişmesi üzerine 2. Dünya Savaşı sonrasında çok miktarda uçak boşta kalıyor. Batılıların özellikle Amerikalıların ellerinde binlerce uçak var. Uçak üretimi için para harcayan Türkiye, Amerikalıların ücretsiz uçak verme teklifi üzerine, uçak üretimini durduruyor'' diye konuştu.

Uçak üretiminin durdurulması nedeniyle söz konusu fabrikanın düdüklü tencerenin de içinde bulunduğu başka ürünlerin üretimini yaptığını anlatan Yıldırım, ''Ancak THK tarafından amatör havacılıkla ilgili ücretsiz olarak verilen eğitimler devam ediyor'' dedi.

THK'nın söz konusu dönemde hava araçlarını ülke adına temin eden kurum olduğunu ifade eden Yıldırım, THK'nın, THK Üniversitesi kampüsünde bulunan tesisin uçak fabrikasına dönüştürüldüğünü, bu tesisin açılışını ise eylül ayında yapmayı düşündüklerini kaydetti.

Uçak fabrikasıyla ilgili yaptıkları planlama çerçevesinde yürüyüşlerinin devam ettiğini dile getiren Yıldırım, ''19 Temmuzda, Türkiye'nin uzun süredir ara verdiği uçak üretimi için hızlandırdığımız çalışmalar sonucunda uçağımızın proje çizimleri bir bankanın kasasında emniyete alındı'' diye konuştu.

Türk Bayrakları Gökyüzünde Buluşacak

Çizimleri tamamlanan ve malzemeleri belirlenen uçağın, malzemelerinin temini ve sistem entegrasyonunun ardından üretimine başlanacağını anlatan Yıldırım, ''Gelecek yılın yaz döneminde uçağın test uçuşlarına başlamayı planlıyoruz. Yüzde 90'ı yerli olacak uçağın, üzerine dünyadaki Türk Cumhuriyetlerinin bayraklarını koyacağız. Bu uçak, Türklerin sembolü olacak. Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan gibi Türk devletlerinin bayrakları olsun istiyoruz. Çünkü Türklerin müşterek birleştiği bir konu olsun'' dedi.

THK tarafından üretilecek uçağın 2-4 kişilik olacağını belirten Yıldırım, ''Eğitimde kullanacağız. İnsanlar, özel seyahatlerinde kullanabilecek. Bizden eğitim alan herkesin kullanabileceği bu uçaklar, bir yerden bir yere gitmede rahatlık sağlayacak. Örneğin hafta sonunu geçirmeyi istediğiniz şehre, kendi kullandığınız uçakla gideceksiniz ve dönebileceksiniz'' dedi.

YERLİ UÇAKTA DEV ADIM...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

misafir ~ 4 yıl önce
Thk halkin kurumudur ve cok sevilir. Basindaki yonetici kurumu yipratmis ve halkin kurum sevgisi azalmistir. Benim merak ettigim devletin denetleyici kurumlari buraya hic mi ugramaz. Kurum hic mi caza almadi ve sorusturma gecirmedi. Herhangi bir sorusturma sonucu internette bulamadim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK YÖNETİM KURULU SES VERMELİDİR ~ 6 yıl önce
TÜRK HAVA KURUMU TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR SANCI İÇERİSİNDE . KAMUOYU KENDİ ÖZ VARLIĞININ YÖNETİMİNDEN RAHATSIZ , TÜRK HAVACILIK CAMİASI RAHATSIZ , KURUMUN KENDİ İÇİ RAHATSIZ . SPEKÜLASYONLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR , HELE HELE KURUM GAYRİMENKULLERİ KONUSUNDA.BU ÇOK CİDDİ BİR KONUDUR , VE ACİLEN ARTIK SESİNİ HİÇ DUYMADIĞIMIZ YÖNETİM KURULU SES VERMELİ THK YÖNETİMİNİN SADECE BAŞKANLIK KOLTUĞUNDAN İBARET OLMADIĞINI GÖSTERMELİ VE ACİLEN KURUM VARLIKLARI , NASIL YÖNETİLDİĞİ , KİMLERİN ELİNDE OLDUĞU , VARSA SATIŞLARIN NELER VE NERELERE KİMLERE HANGİ TARİHLERDE YAPILDIĞINI VE YAPILMASI PLANLANANLARIN VE GEREKÇELERİNİN NELER OLDUĞUNU VE AKLA GELMEYEN DİĞER SORULARDA DAHİL CEVAPLAYACAK BİR DEKLERASYONU ACİL OLARAK HAZIRLAMALI VE KAMUOYUNA SUNMALIDIR ,TABİİKİ TÜRK MİLLETİ ADINA , VE ATATÜRK ÜN KONSEPTİNDE ÇALIŞMALARINA BU MİLLETADINA DEVAM ETMELİDİR ÇÜNKİ THK YI THK YAPAN TÜRK MİLLETİDİR VE THK DAN SORUMLUDUR , SORU SORMA VE CEVAP ALMA HAKKI VARDIR THK YÖNETİMNDEN. SAYGILAR( ANTALYA )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soner ~ 6 yıl önce
OKUYUCULAR YORUMLARINDA OSMAN YILDIRIMIN ALANLARINDA TECRÜBESİ OLMAYAN İNSANLARI ÜST DÜZEY GÖREVE GETİRDİKLERİNİ YAZIYORLAR. OSMAN YILDIRIM İÇİN ÖNEMLİ OLAN YETKİNLİK, TECRÜBE, KONUSUNDA UZMAN OLUP OLMAMAK DEĞİL; ÖNEMLİ OLAN AİLESİNDEN BİRİSİNİN OLMASIDIR. ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE TEKNİK BİR ÜNİVERSİTE OLAN TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİNİN GENEL SEKRETERİNİN EĞİTİMİNİN, TECRÜBESİNİN VE DİĞER BİLGİLERİNİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ BURDA FAZLA DETAYLANDIRMAYA GEREK YOK. AMA BAKIYORSUNUZ ÜNİVERSİTEYE GENEL SEKRETER OLARAK KİM ATANIYOR. OSMAN YILDIRIMIN ÖZEL BİR BANKADA MEMUR OLARAK ÇALIŞAN YEĞENİ BANKA MEMURLUĞUNDAN İSTİFA ETTİRİLİYOR VE TEKNİK ÜNİVERSİTENİN REKTÖRDEN SONRAKİ İKİNCİ KADROSU OLAN GENEL SEKRETERİ YAPILIYOR. İHTİSAS GEREKTİREN BAŞKA BİR YER OLAN KURUMUN MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNE İSE HİÇ İLGİSİ OLMAYAN BİRİNİ GETİRİYOR. POLİS EMEKLİSİ KARDEŞİNİ MÜZE MÜDÜRÜ YAPIYOR. OLSA DA HOŞ OLMASADA ÖNEMLİ OLAN OSMAN YILDIRIMIN AİLESİNDEN OLMASI, BU YETMEZMİ. BAŞKA SÖZE GEREK VARMI ACABA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soner ~ 6 yıl önce
OSMAN YILDIRIM' CAN SİMİDİ OLARAK YAPIŞTIĞI ÜNİVERSİTENİN GELİRİ VE GİDERİ HAKKINDA HRAKAMLARLA HİÇ AÇIKLAMA YAPTIMI, TABİKİ YAPMADI. ÇÜNKÜ ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞAN PERSONELİN YILLIK PERSONEL GİDERİ SADECE 5000.000(BEŞMİLYON) LİRAYA YAKIN. PEKİ ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ÖĞRENCİLERDEN ALINAN TOPLAM RAKAM NE KADAR YAKLAŞIK BU DA 6000.000(ALTIMİLYON) LİRA. EĞER BUNLARIN AKSİ BİR RAKAMI ORTAYA KOYUYORLARSA HER ORTAMDA CANLI YAYINDA BİREBİR TARTIŞMAYA HAZIRIRZ. TÜRK HAVA KURUMU'NUN BÜTÜN MAL VARLIĞI ÜNİVERSİTEYE AKTARILMIŞ DURUMDA, ÜNİVERSİTE İÇİN HARCANAN MİLYONLARCA LİRANIN HİÇ HESABI YAPILMADI, YAPILMIYORDA SADECE ŞU KADAR GELİRİMİZ VAR DİYORLAR. ANCAK GELİRİN SADECE PERSONEL ÜCRETLERİNİ KARŞILADIĞI BİR GERÇEK, DİĞER MASRAFLAR, ÖĞRENCİ EĞİTİMİNDE KULLANILAN UÇAĞIN YAKITI, DİĞER MASRAFLARI, ÖĞRENCİNİN YEMESİ, İÇMESİ, YATMASI, KULLANDIĞI ELEKTRİĞİ, HARCADIĞI DİĞER MASRAFLARI, YANİ MALİYETİ ETKİLEYEN HİÇ BİR GİDER HESAPLAMAYA DALİH EDİLMİYOR, SADECE PERSONEL ÜCRETİ GİDER OLARAK GÖSTERİLİYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000