24 Nisan 2014, Perşembe 15:04:58

TÜRK HAVA KURUMU HABERLERİ ANAYASA MAHKEMESİ’NDE

Türk Hava Kurumu’ndaki yolsuzlukları haber yapan Airporthaber’in kamuoyu aydınlatma görevinin, Türk Hava Kurumu tarafından engellenmek istenmesi Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü. İşte detaylar…

Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım’ın kurumu zarara uğrattığı, 700 Milyon TL (700 Trilyon) gibi dudak uçuklatan borç batağı bulunduğu, bankaların kredi vermek istemediği, yakınlarını işe aldığı, oğlu Emre Yıldırım’ın Türk Hava Kurumu’nda işe alındığı, Emre Yıldırım’ın işe gelmeden 8 bin TL civarında maaş aldığı, Emre Yıldırım’ın arkadaşı tarafından kurulan Azemoğlu adında bir şirkete haksız kazanç sağlanarak bu kazançların Emre Yıldırım ile paylaşıldığına dair belgeli haberlerimiz Türk Hava Kurumu tarafından engellenmek istenmişti.

Twitter’de insanları aşağılayıcı, özel hayatı zedeleyici paylaşımları önlemek amacıyla çıkartılan 5651 sayılı internet yasasının ek maddelerini dayanak göstererek mahkemeye başvuran Türk Hava Kurumu’nun bu dayanağı hiçbir delile ve belgeye bakılmadan doğru kabul edilmiş ve habere ulaşım engellenmişti.

Anayasanın bireysel başvuru hakkını kullanan Airporthaber Genel Yayın Yönetmeni Ali Kıdık, Avukatı Prof. Hasan İşgüzar ve Pınar Dursun Vardar aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Haber alma ve haber verme haklarının gasp edildiği gerekçesi ile yapılan başvuruda mahkemenin verdiği kararların iptal edilmesi talep edildi.

Anayasa Mahkemesi tarafından 2014/5552 sayılı bireysel başvuru numarası ile kabul edilen dosyanın önümüzdeki günlerde işleme alınması bekleniyor.

Airporthaber Genel Yayın Yönetmeni Ali Kıdık tarafından yapılan başvuru neticesinde talebin haklı bulunması halinde yeni bir içtihat oluşmuş olacak. Belgeli ve tamamen somut bilgilere dayalı haberler mahkemelerin sorgusuz sualsiz engellemesinin önü kapanmış olacak.

Öte yandan Ali Kıdık’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin de aleyhte karar vermesi halinde konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürecekleri kaydedildi.©Airporthaber.com

TÜRK HAVA KURUMU HABERLERİ ANAYASA MAHKEMESİ’NDE