05 Ağustos 2014, Salı 12:37:40

THK'DA SKANDALLARIN SONU GELMİYOR!

Sağlık Bakanlığı ambulans helikopter ihalesini alan Türk Hava Kurumunu'nun, helikopterlerinde mevzuata aykırı ve onaysız sağlık kiti kullandığı ortaya çıktı. İşte ayrıntılar...
  • Bu çakma kitler konusunda zamanında bakanlık uyarılmıştı. ihale kabul komisyonu nasıl kabul etti bunları???? Daha önce 4950 Euro / saat fiyatla gerçekleştirilen ,5 yıllık kusursuz koçoğlu operasyonu ortadayken ,yenileme ihalesinde koçoğlu elinde devam edebilecek 12 helikopter ile 3400euro/saat teklif verebilirken , elinde 0 helikopter ve helikopter ve bakımıyla ilgili know how olmayan THK 2900 Euro/saat fiyat vermiş ve kimse "arkadaş matematiksel olarak bu işi çeviremezsin " dememiştir. Çünkü bu ihale hırsızlık amaçlı alınmıştır. Ortada 5 yıllık tecrübeli bir ekip var iken , sırf maliyetleri kurtarabilmek adına tecrübesiz ,eğitimsiz ve de maalesef yetersiz personelle (özellıkle medikal)operasyon yapılmaya çalışılmıştır. Ciddi vakalara söz konusu yetersizlikler nedeniyle bahaneler bulunup gidilmediği konusunda yaygın duyumlar olmuştur. Yazık . Ülkemizde doğru bir şekilde kurgulanan bu hizmet ,rezil edilmiştir.
  • BU ATA YADİGARI KURUMU YIKMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ ARDINA KOYMAYAN VATAN HAİNLERİ KICINIZA KINA YAKIN BEKLEDİĞİNİZ GÜN YAKINDIR. HEM BU KURUMUN EKMEĞİNİ YİYİP HEMDE ALTINI KAZAN VİCDANSIZLAR BURDAN ALDIĞINIZ PARALARLA ÇOCUKLARINIZA AİLENİZE EKMEK YEDİRDİNİZ. HEPİNİZE HARAM OLSUN...!
  • HIRSIZLARIN KOL GEZDİĞİ KANUN YÖNETMELİK KURAL TANIMAYAN BU KURUMUN DERHAL KAPANMASI GEREKMEKTEDİR.ARPALIK OLMAKTAN ÇIKMIŞ YAĞMALANMAKTAN DOLAYI KİMSE İŞİNİ İYİ YAPAMAZ HALE GELMİŞTİR BU DA SON ÖRNEKTİR O KADAR İNSAN ÇALIŞIYOR SORUMLUSU NEREDE 3000 TL MAAŞ VERECEĞİNİZE BU UMURSAMAZLIĞI DURDURUN YADA KURUMU ÖZELLEŞTİRİN
  • Haber de her şey ortada görünüyor. Kuralsızlık var. Tebrik ederim airporthaberi

Sağlık Bakanlığı ambulans helikopter ihalesini alan Türk Hava Kurumunu'nun, helikopterlerinde mevzuata aykırı ve onaysız sağlık kiti kullandığı ortaya çıktı. 

SHGM tarafından yayınlanan Sürekli Uçuşa Elverişlilik ve Bakım Sorumluluğu Yönetmeliği ve bu yönetmeliğe ilişkin olarak yayınlanan talimat gereği hava araçlarında uygulanacak modifikasyonlar, hasar değerlendirilmeleri ve tamirlerin uygulanması SHGM onaylı bakım kuruluşularınca yapılması zorunludur. Hava aracına konulan her tür parçanın gerek dizaynı gerekse modifikasyonunun  yetkili bir  bakım kuruluşlarınca yapılmasının zorunlu olmasına rağmen geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı ambulans helikopter ihalesini alan THK'nın, helikopterlerde onaysız ve STC'siz  medikal kitler  bulundurduğu iddia edildi. Sürekli Uçuşa Elverişlilik ve Bakım Sorumluluğu Yönetmeliği'nin 42'nci maddesinin 2. bendinde yer alan, "(2) Uçuşa elverişlilik sertifikasının geçersiz olması durumunda veya aşağıdaki durumların herhangi birisinin gerçekleşmesi halinde hava aracının uçuş yapmasına izin verilmez" maddesine rağmen THK'ya ait Diyarbakır, Trabzon, Samsun, Adana, Kayseri, Ankara, Konya, Antalya, Bursa ve İzmir'de konuşlandırılan helikopterlerde Sağlık Bakanlığı operasyonlarının başladığından bu yana STC'siz medikal kit kullanıldığı ortaya çıktı. THK'nın elinde mevcut kitlerden mevzuata uygun olarak  sadece  5 veya 6 medikal  kit bulunmasına rağmen SHGM'nin denetimlerinde bu kitleri denetlenen helikopterlere taktığı ve diğer zamanlarda ise mevzuata uygun olmayan ve onaylı bakım kuruluşlarına yaptırılmayan piyasadan temin edilen medikal  kitlerle emniyetsiz bir şekilde hizmet verdiği bu durumun da SHGM yönetmeliğine aykırı olduğu gibi emniyetsiz olduğu vurgulandı.

Öte yandan 2 Şubat ve 30 Mart tarihleri arasındaki off shore operasyonunda doktor ve acil tıp teknisyeni olmadan ve Sağlık Bakanlığına tahsisili Ambulans Helikopterle uçuşlar yapıldığı öne sürüldü.

İşte THK helikopterlerine usulsüz olarak uygulanan o medikal kit:THK'DA SKANDALLARIN SONU GELMİYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

Eski Toprak ~ 9 ay önce
Bu çakma kitler konusunda zamanında bakanlık uyarılmıştı. ihale kabul komisyonu nasıl kabul etti bunları???? Daha önce 4950 Euro / saat fiyatla gerçekleştirilen ,5 yıllık kusursuz koçoğlu operasyonu ortadayken ,yenileme ihalesinde koçoğlu elinde devam edebilecek 12 helikopter ile 3400euro/saat teklif verebilirken , elinde 0 helikopter ve helikopter ve bakımıyla ilgili know how olmayan THK 2900 Euro/saat fiyat vermiş ve kimse "arkadaş matematiksel olarak bu işi çeviremezsin " dememiştir. Çünkü bu ihale hırsızlık amaçlı alınmıştır. Ortada 5 yıllık tecrübeli bir ekip var iken , sırf maliyetleri kurtarabilmek adına tecrübesiz ,eğitimsiz ve de maalesef yetersiz personelle (özellıkle medikal)operasyon yapılmaya çalışılmıştır. Ciddi vakalara söz konusu yetersizlikler nedeniyle bahaneler bulunup gidilmediği konusunda yaygın duyumlar olmuştur. Yazık . Ülkemizde doğru bir şekilde kurgulanan bu hizmet ,rezil edilmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARTAL1 ~ 2 yıl önce
BU ATA YADİGARI KURUMU YIKMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ ARDINA KOYMAYAN VATAN HAİNLERİ KICINIZA KINA YAKIN BEKLEDİĞİNİZ GÜN YAKINDIR. HEM BU KURUMUN EKMEĞİNİ YİYİP HEMDE ALTINI KAZAN VİCDANSIZLAR BURDAN ALDIĞINIZ PARALARLA ÇOCUKLARINIZA AİLENİZE EKMEK YEDİRDİNİZ. HEPİNİZE HARAM OLSUN...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DUAYEN ~ 4 yıl önce
HIRSIZLARIN KOL GEZDİĞİ KANUN YÖNETMELİK KURAL TANIMAYAN BU KURUMUN DERHAL KAPANMASI GEREKMEKTEDİR.ARPALIK OLMAKTAN ÇIKMIŞ YAĞMALANMAKTAN DOLAYI KİMSE İŞİNİ İYİ YAPAMAZ HALE GELMİŞTİR BU DA SON ÖRNEKTİR O KADAR İNSAN ÇALIŞIYOR SORUMLUSU NEREDE 3000 TL MAAŞ VERECEĞİNİZE BU UMURSAMAZLIĞI DURDURUN YADA KURUMU ÖZELLEŞTİRİN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haber doğru ~ 4 yıl önce
Haber de her şey ortada görünüyor. Kuralsızlık var. Tebrik ederim airporthaberi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000