12 Haziran 2009, Cuma 11:17:52

THK’da yangın çıkartacak iddia!

THK’nın geçen Nisan ayında Kanada’dan satın aldığı 5 adet Bombardier CL–215 tipi yangın uçakları için skandal niteliğindeki iddiayı Airport TV ortaya çıkardı.
  • sanırım siz amerikadaki bir kurumdan söz ediyorsunu degilmi?hangi gökyüzü şövalyeleri yetişti THK dan? Hani neredeler onlar...yapmayın yaaa bu millet sandıgınız kadar saf degil...vallahi yemezler artık....sizdemi nemacılardansınız yoksa.........
  • BU UÇAKLAR KURUMUN ULKEMİZE KATTIGI EN ÖNEMLİ HİZMETLERDEN BİRİSİ BAZI PİLOTLAR BU UÇAKTA UÇAMAMANIN EZİKLİĞİ ALTINDA UÇAĞI KARALIYORLAR AT-802 DE UÇARIZ DÜŞÜNCESİNİ TAŞIYORLAR.KURUMA HAKSIZLIK ETMEYİN.
  • Arkadaş Teknik açıdan Yangın Söndürme Pilotuna hak verdik yazdıklarını makul bulduk ama sizin Türk HavaKurumuna laf söylemenize göz yumamayız. Sizin kötülediğiniz kurum olmasaydı bugün Türkiyede havacılık olmazdı. Hele sivil havacılık hiç olmazdı.Lütfen saygılı olalım.Türkiyemize Binlerce pilotu bu gün gördüğünüz havacılık okullarımı yetiştirdi veya Amerikada ,İspanyada paraylamı okudular sanıyorsunuz.O kurumdan ne gökyüzü şovalyeleri yetişti bir bilseniz. THK olmasaydı THY nin babası Devlet havayolları en az 15 - 20 yıl daha geç kurulurdu. THY de bugün olduğu yerde olmazdı.Herhalde THY gökten zembille inmedi.
  • arkadaşım sen dogruları yazmışsın...söyleyemezdin çünkü dogru söyliyeni THK den kovarlar...sistem böyle çalışıyor...thk den kimlerin nemalandıgını artık herkes ögrenmeye başladı...yoksa atatnın kurdugu bu kurum bu halde olurmuydu...hiçbir zaman hakeden degil adamı olan girer devlet kurumlarına...bu sebeblede hiç bir halt olmaz bizden.bu geçmiştede böyleydi gelecektede böyle olacak gibi görünüyor....sanırım artık sagacak vatandaşta bulamıyorlar...millet biraz olsun uyandı gibii

Airport TV Muhabiri Dilek Karagöz'ün haberine göre, Bombardier CL–215 tipi uçaklar 38 santigrat derecenin üzerinde çalışmıyor. Uçağın checklist’inde söz konusu durum için uyarı bulunduğu gözlemlenirken, bağlantıya geçtiğimiz Bombardier yetkilileri de bilgiyi doğruladı.

THK’nın geçen Nisan ayında Kanada’dan satın aldığı 5 adet Bombardier CL–215 tipi yangın uçaklarının 38 santigrat derecenin üzerinde çalışmadığı ortaya çıktı. Uçağın checklist’ine ulaşan Airport TV, “carb heat” yani karbüratör ısıtıcısının sabit sıcaklığı 38 derece üzerindeyken motorun çalıştırılmaması gerektiğini öğrendi. Bunun üzerine bağlantı kurduğumuz Bombardier’in amfibik uçak uzmanı ve teknik temsilcisi Gaetan Nadeau da söz konusu bilgiyi doğruladı.

38 derecenin üstünde su kapasitesi azalıyor…
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de 2006 ve 2007 yıllarında İtalyan Sorem firmasından kiraladığı CL-215’ler havacılık uzmanlarına göre, birçok nedenden dolayı Türkiye için yanlış tercih. Uzmanlara göre, çift motorlu bir uçak olan CL-215’in manevra kabiliyeti düşük olduğundan Türkiye’nin coğrafi özelliklerine uygun değil. Çünkü Türkiye, Avrupa’ya göre daha engebeli ve dağlık. çok daha önemli bir ayrıntı ise, 6 tona kadar su taşıma kapasitesi olan uçak, sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında tank kapasitesi 2 tona kadar düşüyor. bu durum ise, CL-215’leri, Türkiye’nin daha önce elinde bulunan ve yangın söndürmek için kullandığı  “dromader”lardan farksız kılıyor. Ayrıca 2 tonluk su kapasitesi, uçağın orman genel müdürlüğü’nün ihale şartnamesinde istenen kapasitenin altında kalması anlamına geliyor. 

CL-215’in alternatifi AT–802 olabilir mi?

Peki, Bombardier CL-215’lerin alternatifi ne olabilir? Uzmanlar bu soruya, “Amerikalı AT–802” olarak cevap veriyor. Çünkü AT–802 tek motorlu olduğu için manevra kabiliyeti yüksek ve hem Dünya’da yaygın olarak kullanılıyor hem de Türkiye coğrafyasına uygun bir uçak. 4.5 ton su taşıma kapasitesine sahip olan AT–802 ayrıca fiyat olarak da CL-215’lere göre daha uygun. THK 5 adet CL–215 için Bombardier’e uçağın yedek parçaları ve pilot eğitimleri de dâhil 16,5 milyon dolar öderken, AT-802’lerin tanesi 2 milyon dolar.   

THK’nın açıklaması…

Söz konusu iddiayı sorduğumuz THK Başkanı Yusuf Güngör, maksimum 38 derece kuralının yalnızca uçağın kalkışı sırasında geçerli olduğunu söylerken, THK Halkla İlişkiler Müdürü Bahattin Adıgüzel de, kalkış sırasında sıcaklık 38 dereceyi geçtiği takdirde rule, yani kalkış mesafesinin uzatılarak sorunun ortadan kaldırılabileceğini ifade etti.

Adıgüzel ayrıca, “Deniz ve göllerden su alırken sıcaklık bu kadar yüksek olmaz. Yüksek olduğu takdirde de tankerdeki su ağırlığı azaltıldığında sorun kalmaz." dedi.

©Airport TV

THK’da yangın çıkartacak iddia!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Misafir ~ 9 yıl önce
sanırım siz amerikadaki bir kurumdan söz ediyorsunu degilmi?hangi gökyüzü şövalyeleri yetişti THK dan? Hani neredeler onlar...yapmayın yaaa bu millet sandıgınız kadar saf degil...vallahi yemezler artık....sizdemi nemacılardansınız yoksa.........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BU UÇAKLAR KURUMUN ULKEMİZE KATTIGI EN ÖNEMLİ HİZMETLERDEN BİRİSİ BAZI PİLOTLAR BU UÇAKTA UÇAMAMANIN EZİKLİĞİ ALTINDA UÇAĞI KARALIYORLAR AT-802 DE UÇARIZ DÜŞÜNCESİNİ TAŞIYORLAR.KURUMA HAKSIZLIK ETMEYİN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaş Teknik açıdan Yangın Söndürme Pilotuna hak verdik yazdıklarını makul bulduk ama sizin Türk HavaKurumuna laf söylemenize göz yumamayız. Sizin kötülediğiniz kurum olmasaydı bugün Türkiyede havacılık olmazdı. Hele sivil havacılık hiç olmazdı.Lütfen saygılı olalım.Türkiyemize Binlerce pilotu bu gün gördüğünüz havacılık okullarımı yetiştirdi veya Amerikada ,İspanyada paraylamı okudular sanıyorsunuz.O kurumdan ne gökyüzü şovalyeleri yetişti bir bilseniz. THK olmasaydı THY nin babası Devlet havayolları en az 15 - 20 yıl daha geç kurulurdu. THY de bugün olduğu yerde olmazdı.Herhalde THY gökten zembille inmedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
arkadaşım sen dogruları yazmışsın...söyleyemezdin çünkü dogru söyliyeni THK den kovarlar...sistem böyle çalışıyor...thk den kimlerin nemalandıgını artık herkes ögrenmeye başladı...yoksa atatnın kurdugu bu kurum bu halde olurmuydu...hiçbir zaman hakeden degil adamı olan girer devlet kurumlarına...bu sebeblede hiç bir halt olmaz bizden.bu geçmiştede böyleydi gelecektede böyle olacak gibi görünüyor....sanırım artık sagacak vatandaşta bulamıyorlar...millet biraz olsun uyandı gibii

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000