02 Eylül 2009, Çarşamba 07:49:08

THK uçakları umut saçtı

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı emekli Tümgeneral Yusuf Güngör, Türkiye’nin yangın söndürmede kullandığı THK’ya ait beş amfibik uçak bulunduğunu belirterek, “THK, 1985’ten beri yaklaşık 2 bin 500 yangına müdahale etti" dedi...
  • Bundan 14-15 yıl önce Bombardier'den CL215'leri kiralamıştık ve onlar da satış tanıtımları için CL415 getirmişlerdi bir tane. Büyük şehirlerde gösteri uçuşları yaptıktan sonra olay tam alım satıma gelmişken o dönemin sivri akıllı Orman Bakanı "Bizim ülkemizde yangın sezonu 3 ay, yılın sadece 3 ayı kullanmak için uçak almak israf olur." dedi ve iş yattı. Bir ay sonra tüm Bakanlar Kurulu'nun makam araçları son model zırhlı Mercedes arabalarla değiştirildi. İşte o zamanki zihniyet bizi yangın uçağı konusunda bu kadar geri bıraktı.
  • Vaktiyle TAI Dz.K.K.'nın envanterden çıkrdığı Deniz Karakol uçaklarını modifiye edip Anfibik Yangın Söndürme Uçağı yapacaktı, hatta bir tanesini yaptılar da ama o uçaklar da o zamanki basiretsiz devlet adamlarının "Devlet bu işe para ayıramaz, bu iş ekonomik değil." şeklindeki kararları yüzünden çöpe gitti.
  • bu uçaklar bence gayet uygun yangın önleme için mühim olan yangın tespit edildiginde hemen darbe yi vurmak orman işçileri para almak için yerden biz gideriz uçaklar kalkmasın mantıgıyla daha çok yangını kontrolden çıkarır.....
  • Yunanistan da CANADAIR CL215 ve CL415 pilotlari, eski F104 F4 A7 CORSAIR ve MIRAGE pilotlaridir, onlar herhalde bisiklet kullanarak Savas pilotu olmadilar,Havaci olmayip bos bos konusan ancak bisiklet kullanir.

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı emekli Tümgeneral Yusuf Güngör, Türkiye’nin yangın söndürmede kullandığı THK’ya ait beş amfibik uçak bulunduğunu belirterek, “THK, 1985’ten beri yaklaşık 2 bin 500 yangına müdahale etti. Bu sene 165 yangını söndürdük. Bunların çoğunluğunu uçaklarımız söndürdü. Televizyonlarda ve gazetelerde vatandaşlarımızın görmüş olduğu yangın söndürme uçaklarının tamamı THK’ya aittir” dedi.

THK’nın beş adet CL-215 amfibik, 12 adet M-18 Dromader yangın söndürme uçağı bulunduğunu kaydeden Güngör, bu yıl krediyle 16.5 milyon dolara satın alınan beş amfibik yangın söndürme uçağının da Orman Genel Müdürlüğü’nce yedi yıl kullanılacağını ifade etti. Deniz veya gölden 5.5 ton suyu 15 saniyede çekebilen bu uçakların, deposundaki suyu, yangın bölgesine beş saniyede boşaltabildiğini anlatan Güngör, bunların karaya bağlı uçaklardan 70 kat daha etkili olduğunu dile getirdi.

THK uçakları umut saçtı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 9 yıl önce
Bundan 14-15 yıl önce Bombardier'den CL215'leri kiralamıştık ve onlar da satış tanıtımları için CL415 getirmişlerdi bir tane. Büyük şehirlerde gösteri uçuşları yaptıktan sonra olay tam alım satıma gelmişken o dönemin sivri akıllı Orman Bakanı "Bizim ülkemizde yangın sezonu 3 ay, yılın sadece 3 ayı kullanmak için uçak almak israf olur." dedi ve iş yattı. Bir ay sonra tüm Bakanlar Kurulu'nun makam araçları son model zırhlı Mercedes arabalarla değiştirildi. İşte o zamanki zihniyet bizi yangın uçağı konusunda bu kadar geri bıraktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Vaktiyle TAI Dz.K.K.'nın envanterden çıkrdığı Deniz Karakol uçaklarını modifiye edip Anfibik Yangın Söndürme Uçağı yapacaktı, hatta bir tanesini yaptılar da ama o uçaklar da o zamanki basiretsiz devlet adamlarının "Devlet bu işe para ayıramaz, bu iş ekonomik değil." şeklindeki kararları yüzünden çöpe gitti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bu uçaklar bence gayet uygun yangın önleme için mühim olan yangın tespit edildiginde hemen darbe yi vurmak orman işçileri para almak için yerden biz gideriz uçaklar kalkmasın mantıgıyla daha çok yangını kontrolden çıkarır.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yunanistan da CANADAIR CL215 ve CL415 pilotlari, eski F104 F4 A7 CORSAIR ve MIRAGE pilotlaridir, onlar herhalde bisiklet kullanarak Savas pilotu olmadilar,Havaci olmayip bos bos konusan ancak bisiklet kullanir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000