29 Temmuz 2012, Pazar 12:27:11

THK PİLOT ADAYLARINI UÇURUYOR

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, pilot olmak için bilgi almaya gelen pilotaj adayı öğrencileri uçağa bindirip, gökyüzü gezintisi ile tanıtım yapıyor.
  • Aydınlık bir gelecek için thk nu şeçtim mutluyum piyasadakilere soyluyorum üniversite 2senedir kurulu daha mezun vermedi nasıl olurda oradan mezun olup işşiz kaldınız ? yada paranızla okuyup işşiz kalan asalaklardan mısınız
  • hayallerim yıkıldı :(
  • bırakın iş bulmayı falan kurslarındaki öğrencileri mezun etsin önce thk !!! istanbul uçuş okulunda bir tane mezun yok ! işe başvuramıyorlar bile ! organizasyon rezalet ... zaten adı istanbul uçuş okulu, kendisi izmirde uçmaya çalışıyor , similatörü falan yok onuda izmirden temin etmeye çalışıyor. sonuç olarak ; paranızı kaptırmayın sakın ! ne kursuna ne üniversitesine ...
  • Bu kadar uçurulmak istenen varken memlekette, uçur uçur bitmez bu milleti. Bu vakte kadar birçok uçuş okulu uçurdu, biraz da thk uçursun canım. Hadi thk Atatürk ün izinden devam...

 

Türkiye'nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas sahibi olma özelliğini taşıyan Üniversite, pilotaj aday öğrencilerini tercih öncesi uçakla uçuruyor. Aday öğrencilerin uçurulmasıyla ilgili uygulamalı eğitimin önemini vurgulayan üniversite, ilk günden uçma tutkusunu öğrencilerine yaşatıyor. Uçuşlar, 2-4 ve 8 kişilik eğitim uçaklarıyla gerçekleştiriliyor.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Önder Efe, THK Üniversitesi'nin 2011 yılında faaliyete geçtiğini ve pilotaj bölümüne bugün itibariyle çok yoğun bir ilgi olduğunu vurguladı. Bu sene 60 öğrenci kabul edeceklerine dikkati çeken Efe, "Kabulden önce öğrencilerimizin bir sağlık muayenesinden geçmesi gerekiyor. Pilot eğitimi almaya elverişli olup, pilotaj programına başlayan öğrenciler ilk yılın sonunda uçuyorlar" diye aktardı.

Efe, pilotaj eğitiminin 4 yıl olduğunu, 260 saatlik bir uçuş programı hazırladıklarını ve öğrencilerin mezun oldukları zaman da iş garantisi olan bir meslek seçtiklerini dile getirdi.

-Farklı illerde havaalanı olan dünyanın tek üniversitesi-

Efe, üniversitenin farklı illerde havaalanı olan dünyanın tek üniversitesi olduğunu söyledi. Her sene 60 kişilik bir kontenjanı olduğunu vurgulayan Efe, "12 tam burslu, 48'i ücretli olmak üzere toplam 60 öğrencimiz bulunmaktadır" dedi.

Efe, çoğunlukla erkek öğrencilerin ilgi gösterdiği bir meslek olmasına rağmen geçen sene üniversite birincisinin bir kız olduğunu da vurguladı.

Üniversitenin düz bir alana sahip olmasından dolayı, rakipleri arasında avantaj sağladığını ifade eden Efe, verdikleri eğitim hakkında "İlk yılın sonunda uçuş eğitimine başlıyoruz. Hazırlık eğitiminden sonra da uçuş eğitimine geçiş yapılıyor" diye konuştu.

-Pilotaj Bölüm Başkanı Mustafa Kaya-

Pilotaj Bölüm Başkanı Mustafa Kaya ise, 17 yaşından büyük 64 yaşından küçük herkesin pilot olabileceğini söyleyerek, öğrencilerde uçuş korkusu olmadığını aksine uçmak için çok heyecanlı olduklarını belirtti.

Kaya, sivil havacılık gereksinimleri doğrultusunda pilotaj eğitiminde akademik anlamda da dersler verdiklerini hatırlatarak, pilotaj öğrencilerini 4 sene boyunca toplam 260 saat uçurduklarını söyledi.

Ayrıca Kaya, öğrencilerin eğitim uçaklarını ilk defa 13'ncü uçuş saatinde uçurabildiklerini de kaydetti.

-"87 yıllık bir kurumun bünyesinde olmak ayrı bir tercih"-

Türk Hava Kurumu Üniversitesini yakından görmek amacıyla gelen ve havadan şehir turu yapan pilotaj öğrenci adayı Berk Barbaros (18), pilotaj bölümünü kazanmak istediğini vurguladı.

Bölümü bitirip pilot olmak isteyen Barbaros, "Pilot olmak benim için bir hayaldi. Bu yıl pilotaj bölümünü tercih edeceğim. Gerçekten de bunun için çok heyecanlıyım" ifadesini kullandı.

Üniversite, 3 Ağustos tarihine kadar sürecek tanıtım günlerinde adaylara ayrıca simülasyon merkezinde de gerçek bir uçuş keyfi de yaşatıyor.

THK PİLOT ADAYLARINI UÇURUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Burkay Akaydın ~ 6 yıl önce
Aydınlık bir gelecek için thk nu şeçtim mutluyum piyasadakilere soyluyorum üniversite 2senedir kurulu daha mezun vermedi nasıl olurda oradan mezun olup işşiz kaldınız ? yada paranızla okuyup işşiz kalan asalaklardan mısınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isimsiz ~ 6 yıl önce
hayallerim yıkıldı :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
bırakın iş bulmayı falan kurslarındaki öğrencileri mezun etsin önce thk !!! istanbul uçuş okulunda bir tane mezun yok ! işe başvuramıyorlar bile ! organizasyon rezalet ... zaten adı istanbul uçuş okulu, kendisi izmirde uçmaya çalışıyor , similatörü falan yok onuda izmirden temin etmeye çalışıyor. sonuç olarak ; paranızı kaptırmayın sakın ! ne kursuna ne üniversitesine ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alçaktan ve yavaş uçurmalı... ~ 6 yıl önce
Bu kadar uçurulmak istenen varken memlekette, uçur uçur bitmez bu milleti. Bu vakte kadar birçok uçuş okulu uçurdu, biraz da thk uçursun canım. Hadi thk Atatürk ün izinden devam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000