12 Şubat 2011, Cumartesi 09:04:52

THK, KENDİ UÇAĞINI ÜRETECEK

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkan Yardımcısı İsmet Kayhan, kuracakları vakfı üniversitesiyle kendi uçaklarını üretebilecek teknolojiyi yakalayacaklarını ifade etti.
  • 1990 li yılların başında bir gün elime bir gazete geçmişti. O dönemlerde tabii internet yoktu. F-16 üretiyoruz diye bir başlık vardı. Özallı dönemlerdi... Haberı okudukça gerçek ortaya çıkıyordu. Resimde bir F-16 resmi ve onun parçalarının üretildiği bir sürü Avrupa ülkesi adı ve bayrakları vardı. Yani üretim derken aslında bizde montajı yapılıyormus yanı kaba işçiliği... Kaportası sadece, geriye kalan tüm önemli ve esas parçalar 10-15 farklı avrupa bölgesinden geliyordu... THK uçak üretecek derken sıfırdan mı üretecek ? THK her sene kurban derilerini adeta zorla toplamaktan dolayı halkın nefretini kazanmış bir kurum... THK yı desteklemiyorum ve sevmiyorum ! THK üretse üretse sadece 2 kişilik tarım uçağı üretir :) THK geri kalmış bir kurum
  • YÖK'ün onay verecek, üniversite kurulacak, üniversitede pilot, hostes, uçak teknisyeni gibi birçok konuda öğrenci yetişecek. Ve kendi uçağını üretecek. Peki, bu öğrencileri kim yetiştirecek. Yetiştirilecek öğrencilerde Uçak mühendisi göremedim. Onlarda ithal edilecek Üniversite Ankara Ulus'ta hizmet verecek. Herhalde tabela üniversitesi olacak. “Ülkede araba üretilemezken, THK uçak üretecek” diyorlar. Sormak lazım, bindikleri aracın menşei nedir. Türkiye’de araba üretiliyor. Üretilemeyen marka, otomobil sanayi 35 yılda yapamadı. THK üniversiteyi kurunca uçak yapacak. Sormak mı gerekiyor. Açıklamadıklarına göre sormak gerekiyor. Yapılacak uçak özgün model mi olacak, montaj mı? Ne diyeyim ki ? Güldürmeyin mi!
  • Abicim geçiceksiniz bunları.Ne dalavere ne üç kağıtlar dönüyor.Bize ondan bahsedin.Kendi adamınız sizi satıyor.Yok öyle bişey diyosunuz.Daha ne yolsuzlukların üstüne sünger çekiceksiniz.Sizsiz Atatürk'ün kurumu daha iyiydi.Partilere laf atmadan önce kendinizi temizleyin.Neleri gördük,nelerle yaşadık. Soran olursada cok eskiden bir kurumcu
  • 2 kişlik Tarım uçağımı üretecekler ? Yoksa 180 kişilik yolcu uçağı mı ?

Kayhan, THK Denizli Şubesinin açtığı "Model Uçak Rehber Öğretmen Kursu"nun sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, THK'nın uçak sanayisine gireceğini kaydetti.

Bunun için ilk planda üniversite kurmayı planladıklarını ve Yüksek Öğretim Kuruluna (YÖK) başvurduklarını ifade eden Kayhan, şunları kaydetti:

"YÖK'ün onay vermesiyle THK, kendi uçağını üretecek bir üniversiteye sahip olacak. Üniversite için önce vakıf kurduk ve gayrimenkullerimizi oraya devrettik. Üniversite ile ilgili altyapı hazırlıklarımızı tamamladık. Üniversitemiz Ankara Ulus'ta hizmet verecektir. Burada, pilot, hostes, uçak teknisyeni gibi birçok konuda öğrenci yetiştireceğiz. Türkiye araba üretemezken, biz kendi uçağımızı üreteceğiz. Bununla ilgili şimdiden çalışmalara başladık."

Kayhan, en büyük hedeflerinin ilk etapta yangın söndürme uçağı üretmek olduğunu belirterek, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı ve Antalya Karain Havaalanı'nda uçak bakım atölyeleri kurduk. Yalnız Türkiye'de değil dünya genelinde yangın söndürme filosu kuracağız. THK'nın yaşaması için bu projeleri tek tek hayata geçireceğiz" dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Kayhan, kursu başarıyla tamamlayan 16 öğretmene sertifikalarını verdi.

THK, KENDİ UÇAĞINI ÜRETECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 7 yıl önce
1990 li yılların başında bir gün elime bir gazete geçmişti. O dönemlerde tabii internet yoktu. F-16 üretiyoruz diye bir başlık vardı. Özallı dönemlerdi... Haberı okudukça gerçek ortaya çıkıyordu. Resimde bir F-16 resmi ve onun parçalarının üretildiği bir sürü Avrupa ülkesi adı ve bayrakları vardı. Yani üretim derken aslında bizde montajı yapılıyormus yanı kaba işçiliği... Kaportası sadece, geriye kalan tüm önemli ve esas parçalar 10-15 farklı avrupa bölgesinden geliyordu... THK uçak üretecek derken sıfırdan mı üretecek ? THK her sene kurban derilerini adeta zorla toplamaktan dolayı halkın nefretini kazanmış bir kurum... THK yı desteklemiyorum ve sevmiyorum ! THK üretse üretse sadece 2 kişilik tarım uçağı üretir :) THK geri kalmış bir kurum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
YÖK'ün onay verecek, üniversite kurulacak, üniversitede pilot, hostes, uçak teknisyeni gibi birçok konuda öğrenci yetişecek. Ve kendi uçağını üretecek. Peki, bu öğrencileri kim yetiştirecek. Yetiştirilecek öğrencilerde Uçak mühendisi göremedim. Onlarda ithal edilecek Üniversite Ankara Ulus'ta hizmet verecek. Herhalde tabela üniversitesi olacak. “Ülkede araba üretilemezken, THK uçak üretecek” diyorlar. Sormak lazım, bindikleri aracın menşei nedir. Türkiye’de araba üretiliyor. Üretilemeyen marka, otomobil sanayi 35 yılda yapamadı. THK üniversiteyi kurunca uçak yapacak. Sormak mı gerekiyor. Açıklamadıklarına göre sormak gerekiyor. Yapılacak uçak özgün model mi olacak, montaj mı? Ne diyeyim ki ? Güldürmeyin mi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Abicim geçiceksiniz bunları.Ne dalavere ne üç kağıtlar dönüyor.Bize ondan bahsedin.Kendi adamınız sizi satıyor.Yok öyle bişey diyosunuz.Daha ne yolsuzlukların üstüne sünger çekiceksiniz.Sizsiz Atatürk'ün kurumu daha iyiydi.Partilere laf atmadan önce kendinizi temizleyin.Neleri gördük,nelerle yaşadık. Soran olursada cok eskiden bir kurumcu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
2 kişlik Tarım uçağımı üretecekler ? Yoksa 180 kişilik yolcu uçağı mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000