12 Haziran 2011, Pazar 08:30:00

THK HEDEF BÜYÜTTÜ!

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, Türkiye'nin en önemli havacılık ve uzay üniversitesini kurduklarını ve bu sene eğitim vermeye başlayacaklarını söyledi...
  • osman yıldırım bey bu yorumları okuyormu acaba.yine işi bilmeyen bir havacı daha akpnin kadrolasma seruveni.2023 de bayragımız kalsın da baska sey istemeyiz özelleştirerek satacak mal kalmadı.umarım yunanistan gibi olmayız.
  • Ben Almanya da yasiyorum ve kendim Uzay ve Ucak Mühendisiyim EADS´de. Amerika gibi uzay projelerinde öncülük yapan ve yapmis olan bir devlet, NASAnin bütcesini ciddi sekilde kisarken. Rusyanin uzay serüvenlerinin (eger 60 li 70li ve 80li yillarla kiyaslarsak) yine ciddi sekilde azaldigini görüyoruz. Ve bizimkiler daha yerli mali ucagi hele bi kenara birakin, araba bile üretemeyen bir devlet olarak gözünü uzaya dikmis. Arkadaslar, elbette cok isterim ben de bunu. Ama suan malesef sadece bir hayaldir. Ve biseyler degismedigi sürece hayal kalacak. Saygilar
  • siz nerde yaşıyorsunuz bilemem ama bilmediğiniz bişe soyleyeyim;;; Türkiyede araba bile üretemiyoruz astronot & uzaymekiğini bayğı atmaışsınız yalan konuşmayın.....
  • Hava Kuvettleri komutanligimizdan boyle bir tarih yok siz nasil koyuyorsunuz?Hangi parayla yapiyorsunuz?Ucaklarinizin icinden en fazla yukseklige cikan ucaginiz hangisi? Komik:) Avrupanin en iyi ucusu okulu olacaz deyin ok ama uzayi unutun.10 yil evde calis astrontu gonder.astronot olcak diye tanidiklariniz gelsin ilk pilot yapin sonra astronot,aaa yapamadik mekik diyin thy ye bu kisileri gonderin:)

Yıldırım, "Seneye astronot yetiştirme çalışmalarına başlayacağız. Planımız 2023 yılında Ankara THK Tesislerinden içinde Türk astronotların bulunduğu mekiği uzaya göndermek" dedi.

Türk Hava Kurumu'nun Antalya Bürosu'nda basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Osman Yıldırım, kurdukları THK Havacılık ve Uzay Üniversitesi'nin Ankara kampüsünde Hava İşletme Fakültesi ve Hava Ulaştırma Fakültesi, İzmir kampüsünde ise Hava Ulaştırma Fakültesi ve Havacılık Meslek Yüksekokulu'nun hizmet vereceğini açıkladı. Bu sene Ankara'da 20'si burslu 120 öğrencinin, İzmir'de ise 250 öğrencinin öğrenim göreceğini belirten Yıldırım, "5 yıl içinde THK Havacılık ve Uzay Üniversitesi tam kapasite çalışacak. Seneye astronot yetiştirme çalışmalarına başlayacağız. Planımız 2023 yılında Ankara THK Tesislerinden içinde Türk astronotların bulunduğu mekiği uzaya göndermek" dedi.

Önümüzdeki yıldan itibaren Ar-Ge'ye de önem vereceklerinin altını çizen THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, şunları anlattı:

"Havacılık sektörünün ihtiyacı olan tasarım, buluşlar, malzeme ve tesisat geliştirilmesi üniversitenin personeli tarafından yapılacak. Biz okuttuğumuz 10- 20 bin öğrenci ile değil yüzde 100 iş garantimizle övüneceğiz. Mezunların hepsi iş bulacak. Belki 1-2 tanesi bulamayacak onlar da çalışmak istemediği için bulamayacak. İlk yıllarda yetiştirdiğimiz gençlerin çoğunluğunu kimseye kaptırmak istemiyoruz. Onlar Üniversite uçuş merkezlerinde görev yapacak. Dünyada bizimki dahil 37 uçuş üniversitesi var. Amerikalılar bu işte çok iyi olduğu için onlarla işbirliği yapıyoruz. Öğrencilerimiz eğitimlerinin 1-2 yılını ABD de geçirecekler. ABD uzay üniversitenin müfredatıyla örtüştüğü için hem bizim rektörümüz hem ABD'li rektörün imzasıyla diploma sahibi olacaklar."

THK HEDEF BÜYÜTTÜ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Misafir ~ 7 yıl önce
osman yıldırım bey bu yorumları okuyormu acaba.yine işi bilmeyen bir havacı daha akpnin kadrolasma seruveni.2023 de bayragımız kalsın da baska sey istemeyiz özelleştirerek satacak mal kalmadı.umarım yunanistan gibi olmayız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ben Almanya da yasiyorum ve kendim Uzay ve Ucak Mühendisiyim EADS´de. Amerika gibi uzay projelerinde öncülük yapan ve yapmis olan bir devlet, NASAnin bütcesini ciddi sekilde kisarken. Rusyanin uzay serüvenlerinin (eger 60 li 70li ve 80li yillarla kiyaslarsak) yine ciddi sekilde azaldigini görüyoruz. Ve bizimkiler daha yerli mali ucagi hele bi kenara birakin, araba bile üretemeyen bir devlet olarak gözünü uzaya dikmis. Arkadaslar, elbette cok isterim ben de bunu. Ama suan malesef sadece bir hayaldir. Ve biseyler degismedigi sürece hayal kalacak. Saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
siz nerde yaşıyorsunuz bilemem ama bilmediğiniz bişe soyleyeyim;;; Türkiyede araba bile üretemiyoruz astronot & uzaymekiğini bayğı atmaışsınız yalan konuşmayın.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Hava Kuvettleri komutanligimizdan boyle bir tarih yok siz nasil koyuyorsunuz?Hangi parayla yapiyorsunuz?Ucaklarinizin icinden en fazla yukseklige cikan ucaginiz hangisi? Komik:) Avrupanin en iyi ucusu okulu olacaz deyin ok ama uzayi unutun.10 yil evde calis astrontu gonder.astronot olcak diye tanidiklariniz gelsin ilk pilot yapin sonra astronot,aaa yapamadik mekik diyin thy ye bu kisileri gonderin:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000