26 Kasım 2008, Çarşamba 07:45:38

"Tek yetkili THK'dır"

Türk Hava Kurumu (THK) Adapazarı Şube Başkan Yardımcısı Melek Dayanç, deri toplama yetkisinin sadece THK'ya ait olduğunu söyledi.
  • THK'na değil deri, tırnaklarımı bile bağışlamam!!! neden mi? .Çocukluğumda milli bayramlarda bu kurumun rozetlerini milletin yakasına takıp bağış toplardık, sonra o kumbaraları ilçedeki THK başkanına teslim ederdik, adam kumbaraları açar içinden 3-5 lira bize verirdi, ne sayım ne tutanak!!! bazen bu şahsa piyangodan(!) para çıktığını duyardık, öyle şanslıydıki(!) ara sıra spor totodan 13 bile tutturdu(!).
  • THK tek yetkili denir her yıl bütün yeraltı dinci teşkilatlar ağızlarından sular damlayarak milletten derileri toplarlar.Sonra da semirirler işte böyle.
  • Hangi çılgın bana zincir vuracakmış,şaşarım...
  • Buralarda .... Feneri reklamı yapmanın gereği yok. Şayet paranı kaptırmak istiyorsan sen git kurban derilerini gazete sahiplerine bağışla. Burası çağdaş bir site. Çağdaş insanların yorum yaptığı bir yer. Dolayısı ile sönmüş fenerlerle THK yi kıyaslama. Olmuyor. Olmazda. Yazık buralarda vaktini harcama. Bırakında Türkiyemiz artık ilerlesin. Ne hallere geldik.

THK binasında basın açıklaması yapan Başkan Yardımcısı Melek Dayanç, vatandaşların herhangi bir vakıf, dernek veya benzeri kuruluşlara kurban derisi verilmeyeceği konusunda bilgilendirileceği ve aksi davrananlar hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı, ele geçirilen derilerin ise THK'ya intikalinin sağlanacağını belirtti. Köy ve mahalle muhtarlarının, kurban derilerini THK'ya teslimini takip ve kontrolle yetkili ve sorumlu olduklarını kaydeden Dayanç, "2 bin 860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu gereğince hazırlanan ve 27 Aralık 1999 tarih ve 23919 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yardım toplama esas ve usulleri hakkında yönetmelik hükümlerine göre, kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi THK'ye aittir. Geçtiğimiz yılların uygulamalarında bazı kişi, dernek, vakıf ve benzeri kuruluşların yetkileri olmamasına rağmen kurban derisi ve bağırsak topladıkları müşahede edilmiştir. Ancak gerek anılan yönetmelikte ve gerekse çeşitli zamanlarda konu ile ilgili olarak verilen yargı kararlarında açıkça ifade edildiği gibi THK dışında ne şekilde olursa olsun kurban derisi toplamak suç oluşturmaktadır" dedi.

THK'nın kendisinin de dahil olduğu beş paydaş kuruluş adına sorumluluklarını yerine getirmeye 2008 yılı kurban döneminde de devam edeceğini ifade eden Dayanç, "Türk Hava Kurumu halktan aldığını halka veren bir kuruluştur. Topladığı yardımları (kurban derisi, fitre-zekat, bağış)ve elde ettiği gelirleri gençlerimizin havacılık konularındaki(Pilot, paraşüt, model uçak, planör, yelkenkanat, yamaç paraşütü ve balon) eğitimlerinde kullanmaktadır. Bu gelirler çoğaldıkça açılan kurslar ve bunlarda yetişen gençlerin sayısı da o düzeyde artmaktadır" diye konuştu. Türk Hava Kurumu'nun vermiş olduğu paylarla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Diyanet Vakfı aracılığıyla, yoksullara, afetzedelere, öksüz, yetim ve kimsesiz çocuklara ve hayır çalışmaları yapılmasına katkıda bulunduğunu belirten Dayanç, bundan sonra da aynı katkıyı eksiksiz devam ettirileceğini ifade etti.

Vekalet kurbanı hakkında da bilgi veren Dayanç, bu yılki kurban bedelini 250 YTL olarak belirlediklerini söyledi. Dayanç, bu yolla kesilen hayvanlardan, elde edilen etler kavurma haline getirilerek, yurdun her köşesindeki muhtaç aileye paketlenip dağıtıldığını kaydetti.

"Tek yetkili THK'dır"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

siniradam ~ 9 yıl önce
THK'na değil deri, tırnaklarımı bile bağışlamam!!! neden mi? .Çocukluğumda milli bayramlarda bu kurumun rozetlerini milletin yakasına takıp bağış toplardık, sonra o kumbaraları ilçedeki THK başkanına teslim ederdik, adam kumbaraları açar içinden 3-5 lira bize verirdi, ne sayım ne tutanak!!! bazen bu şahsa piyangodan(!) para çıktığını duyardık, öyle şanslıydıki(!) ara sıra spor totodan 13 bile tutturdu(!).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GERÇEKÜSTÜ ~ 9 yıl önce
THK tek yetkili denir her yıl bütün yeraltı dinci teşkilatlar ağızlarından sular damlayarak milletten derileri toplarlar.Sonra da semirirler işte böyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Theater ~ 9 yıl önce
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış,şaşarım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 9 yıl önce
Buralarda .... Feneri reklamı yapmanın gereği yok. Şayet paranı kaptırmak istiyorsan sen git kurban derilerini gazete sahiplerine bağışla. Burası çağdaş bir site. Çağdaş insanların yorum yaptığı bir yer. Dolayısı ile sönmüş fenerlerle THK yi kıyaslama. Olmuyor. Olmazda. Yazık buralarda vaktini harcama. Bırakında Türkiyemiz artık ilerlesin. Ne hallere geldik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000