29 Aralık 2011, Perşembe 08:21:02

İLK SOLO UÇUŞUNU YAPTI...

Çocukluk hayalini gerçekleştiren eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Uçuş Okulu’nda dün ilk solo uçuşunu yaptı...
  • 160 saatlik yer dersini 3 haftada tamamlamış. OPS diyor ki; günde 6 saat ders yap. 160:6= 26.6. Yani 27 iş günü gerekiyor. Hocam maşallah zen akıllı, YÖK'teki işleri bir yana bırakıp günde 9 saat ders çalışmış, hocaları da ders vermiş. 160:9= 17,7 gün+3 day off; yine yetmedi yahu. 160:10+3= 19, hah bak şimdi oldu. Hepimiz başkan kadar çalışsak, dünyaya pilot ihraç ederiz yahu.
  • adam yakıt deposundaki yakıtı kontrol ediyor arkadaşımızın havacılıktan ne kadar anladığı malum önce harici kontrol ne demek onu bir araştır arkadaşım sonra sallarsın
  • hocam kapı ters tarafta kalmış. cabin crew boarding not okey?
  • tam ben soracaktim ki zaten yazilmis, para kimden cikti? Toplanan kurban derilerinden olamaz herhalde?
Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, çocukluk hayalini gerçekleştirdi. Motosiklet kullanan, at binen, arazi araçlarıyla off-road yarışları yapan ve bisikletle pedal basan eski YÖK Başkanı Özcan, dün Türk Hava Kurumu Üniversitesi Uçuş Okulu’nda 18 saatlik “hoca” eşliğindeki uçuların ardından tek başına ilk solo uçuşunu yaptı. 
 
Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Heyecanlı bir insan olmadığını ifade eden Özcan, bir sonraki hayaliyle ilgili ise, “En büyük ideallerimden bir tanesi Türkiye’de yapılmış ve burada monte edilmiş bir uçağın bu pistten havalandığını görmek. Kendi uçağımızı yapmayı ve bu ekibin içinde olmayı çok isterim” dedi. 
 
Uçmak çocukluk hayali
 
YÖK Başkanı olarak görev yaptığı dönemde motor ve doğa sporlarına olan tutkusuyla zaman zaman gündeme gelen Özcan, çocukluk hayali olan “uçma” konusundaki ilk adımını Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin açılışında attı. Daha önce motosiklet üzerinde uzun yolcukular yapan Özcan, bu gelişmenin ardından Türk Hava Kurumu Üniversitesi Uçuş Okulu’nda “uçuş” eğitimleri almaya başladı. Üç hafta gibi kısa bir sürede 160 saatlik teorik yer derslerini tamamlayan eski YÖK Başkanı Özcan, hoca eşliğinde pilot kabinine geçip “bröve” almak için gerekli olan 50 saatlik uçuş deneyimine başladı. 
 
8 dakika havada kaldı
 
YÖK Başkanlığı koltuğunda oturduğu sürede uçuş saatlerini sık sık kaçırdığını ve “bröve” almak için gerekli olan 50 saatlik deneyim uçuşlarının yalnızca 11 saatini tamamlayabildiğini anlatan Özcan, görevden ayrılmasının ardından çocukluk tutkusuna yeniden dört kolla sarıldı. Dün sabah saatlerinde hoca eşliğinde 18. saatini tamamlayan Özcan, daha sonra ilk kez tek başına solo uçuş yaparak sekiz dakika tek başına kullandığı uçağı ile havada kaldı. Çocukluk hayanini gerçekleştirmekten ötürü son derece mutlu olduğunu anlanan Özcan şunları söyledi: 
 
Gençliğimde hep uçmak istedim
 
“Uçuş merakı çocukluğumdan beri var. Uçukların havada kalmasını ve özellikle ‘jet’ uçaklarının nasıl böyle manevra yaptığını hep merak ederdim. Gençlik yıllarımda ise arkadaşlarımın bazıları pilot olmak için hava kuvvetlerine girdiler. Acaba ben de yapabilir miyim diye merak etmeye başladım. O yıllarda hep uçmayı istedim. Yukarılardan dünyayı seyretmek ve biraz da yalnız kalmak, insanlardan uzaklaşıp 5-10 dakika bile olsa yukarı çıkıp ıssız bir ortamda uçmak insanı hoş tutan, zevk veren birşey. Aşağıya baktığınızda herşeyi görebiliyorsunuz, bu görüntü insanı memnun ediyor. 
 
Sırada iki pervaneli var
 
Brövemi almek için 50 saati tamamlamam gerekiyor. 1 ila 1,5 ay içinde 50 saati tamamlayıp brövemi alırım diye düşünüyorum. Daha sonra iki pervaneli uçağa geçicem. 15 saatte onda uçmam gerekiyor. İki pervanelinin de brövesini aldıktan sonra istersem sivil havacılığa geçme hakkını kazanacağım.” 
 
Sekiz dakika uçtu
 
Uçuş için pilot kabinine geçen Özcan, kemerini ve kulaklığını takıp uçuş iznini almısının ardından havalandı. Havada sekiz dakika kalan Özcan, uçuşu tamamladıktan sonra, “İnsan havadayken özgür olduğunu hissediyor” dedi.
İLK SOLO UÇUŞUNU YAPTI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 6 yıl önce
160 saatlik yer dersini 3 haftada tamamlamış. OPS diyor ki; günde 6 saat ders yap. 160:6= 26.6. Yani 27 iş günü gerekiyor. Hocam maşallah zen akıllı, YÖK'teki işleri bir yana bırakıp günde 9 saat ders çalışmış, hocaları da ders vermiş. 160:9= 17,7 gün+3 day off; yine yetmedi yahu. 160:10+3= 19, hah bak şimdi oldu. Hepimiz başkan kadar çalışsak, dünyaya pilot ihraç ederiz yahu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
adam yakıt deposundaki yakıtı kontrol ediyor arkadaşımızın havacılıktan ne kadar anladığı malum önce harici kontrol ne demek onu bir araştır arkadaşım sonra sallarsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
hocam kapı ters tarafta kalmış. cabin crew boarding not okey?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
tam ben soracaktim ki zaten yazilmis, para kimden cikti? Toplanan kurban derilerinden olamaz herhalde?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000