19 Ağustos 2011, Cuma 10:04:57

TGS GENEL MÜDÜRÜ BAYRAM ÖZÇELİK AIRPORTHABER'E KONUŞTU

Turkish Ground Service Genel Müdürü Bayram Özçelik, yaşanan iş kazalarını en aza indirmek için apronda çalışan işçilere psikoteknik eğitimleri vermeye başladıklarını kaydetti.
  • tgs dogu illerine ne zaman gelecek duyan bilen varmı?
  • ben yüzde 50 engelli bi işşçiyim ve adana tgs de çalışmaktayım sol kolum ve sol gözüm sol ayağım sol kulağım olmak üzere toplam 4 tane organ ve fiziksel olarak engelliyim daha önce istanbulda işe girdim işimi çok seviyorum yalnız istanbulda apron nedir bilmiyorken burd uçak altı ve ambar o0lmak üzre temizlik bina temizliyi şut altı gibi daha sayamadığım eellerinde köle misali çalıştırıp yapmadığını bırakmıyorlar bir gün eyer bana bişi olursa bunun sorumlusu olarak bütün amirlerimin vermiş olduğu kararlarda ve birileri bunu görsün duysun yoksa gerçekjten umursamadıkları insan haklarında yoksun kalan yürekleridir aynı zamanda eyer b
  • adı uzerınde kaza...
  • arkadaslat tk lılara kole dıyorsunuz sendıkalı kole fakat her ışten cıka100/150 bınlıra tazmınat aldı tgs benım le aynı duzeyde olan ınsana 1300/1400 maaş verırken ben ışcı statusunde oldugum ıcın 890 maaş verıyor revmı bu mudurler ogrenmıs celebı havas burdan kotu pekı onlar nereden geldı buraya tuzlrı kuru 5500/6000 lıra maas alıyorla ondan sonra iş yapmıs gıbı kasılıp gezıyorla fakat o kadar ınsanın hakkı odenmez obur tarafda bunu hesabını nasıl verecekler bılmıyorum
AirportHaber muhabiri Murat Can Güllü’ye konuşan TGS Genel Müdürü Bayram Özçelik, TGS'nin kuruluşundan bu yana yaşadığı talihsiz kazalardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Bu sorunları personele verdikleri eğitimle çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Apronda çalışan şoförlere psikoteknik eğitimi vermeye başladıklarını ifade eden Özçelik, kazaları en aza indirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Sezonun en yoğun dönemini yaşadıklarını ifade eden Bayram Özçelik, "Personelimizin şartlarını iyileştirmek ve varsa kusurlarımızı telafi etmek için vargücümüzle çalışıyoruz" şeklinde konuştu. 

Yapılan bu eğitimlerin olumlu veya olumsuz etkilerini araştırmak amacıyla Atatürk Havalimanı apronunda TGS çalışanları ile konuştuk. TGS personelinin en çok şikayettiği iki konu yoğun çalışma saatleri.

Bazı günler 18 - 19 saat çalıştıktan sonra eve gitmeden şoförlere yeni mesai yazıldığını dile getiren TGS çalışanı A.F, “Genel müdürümüzün bu konudan haberdar olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu kadar yoğun tempoda iki kişilik çalıştığımız halde psikoteknik eğitiminin hiç bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Benim sıkıntımı psikoteknik eğitmenleri değil genel müdürümüz çözer. Karşımıza geçip bizi dinlerse sorunlarımızı çözerse çok minnettar olurum” diye konuştu.

Aldıkları maaşa göre yaptıkları işin yoğun olduğunu belirten şöförler “Aldığımız maaş yetmediği zaman kafamız çoluğumuzun çocuğumuzun giderlerinde olduğu zaman hangi baba profesyonelce çalışabilir ki? Biz eğitimlerin bu sorunlar düzeltilmeden verilmesinin hiç bir işe yaramayacağını düşünüyoruz” diye konuştular.

Psikoteknik değerlendirme; sürücülerin sürüşle ilgili özel bilişsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemi. Temel bilişsel beceriler "dikkat, algı, bellek, izleme ve muhakeme" ve psikomotor beceriler ise "el-ayak-göz koordinasyonu, tepki zamanı, çevresel görüş, hız mesafe tahmini ve çarpışma zamanı tahmini" olarak tanımlanabilir. Bu becerilere sahip olmanın, kurallara uygun karar vererek ve doğru motor hareketleri yaparak kazalardan kaçınabilme ve araç kullanabilmenin ilk basamağı olduğu belirtiliyor.

©AirportHaber.com ÖZEL

TGS GENEL MÜDÜRÜ BAYRAM ÖZÇELİK AIRPORTHABER'E KONUŞTU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

misafir ~ 6 yıl önce
tgs dogu illerine ne zaman gelecek duyan bilen varmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ben yüzde 50 engelli bi işşçiyim ve adana tgs de çalışmaktayım sol kolum ve sol gözüm sol ayağım sol kulağım olmak üzere toplam 4 tane organ ve fiziksel olarak engelliyim daha önce istanbulda işe girdim işimi çok seviyorum yalnız istanbulda apron nedir bilmiyorken burd uçak altı ve ambar o0lmak üzre temizlik bina temizliyi şut altı gibi daha sayamadığım eellerinde köle misali çalıştırıp yapmadığını bırakmıyorlar bir gün eyer bana bişi olursa bunun sorumlusu olarak bütün amirlerimin vermiş olduğu kararlarda ve birileri bunu görsün duysun yoksa gerçekjten umursamadıkları insan haklarında yoksun kalan yürekleridir aynı zamanda eyer b

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
adı uzerınde kaza...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
arkadaslat tk lılara kole dıyorsunuz sendıkalı kole fakat her ışten cıka100/150 bınlıra tazmınat aldı tgs benım le aynı duzeyde olan ınsana 1300/1400 maaş verırken ben ışcı statusunde oldugum ıcın 890 maaş verıyor revmı bu mudurler ogrenmıs celebı havas burdan kotu pekı onlar nereden geldı buraya tuzlrı kuru 5500/6000 lıra maas alıyorla ondan sonra iş yapmıs gıbı kasılıp gezıyorla fakat o kadar ınsanın hakkı odenmez obur tarafda bunu hesabını nasıl verecekler bılmıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000