20 Kasım 2012, Salı 14:31:29

ÇELEBİ’DEN BÜYÜK VEFASIZLIK!

10 ay süreli sözleşmeli personel çalıştıran Çelebi Hava Servisi’nin, sözleşmesi sona eren çalışanlardan apron terminal kart ücretini talep etmesi tepki çekti...
  • Birde benim gözümden bakın olaya şuana kadar hiçbir şekilde memnuniyetsizlik yaşamadım fakat son iki aydır bize 500tl kadar komik bir maaşı layık görüyorlar maaşlarımız tamamen kesildi yemek hakkımızı elimden aldılar servis vermiyorlar üstüne cebinizden harcayıp işe gidiyorsunuz gececi çalışan elemanların sürekli istifa ettiği çünkü belirli bir vardiyanız yok sizin bir anda 120 saat olan saatleriniz 80 e çekildi dendi ve bizlere haftalık 5-9 saat arası vardiya yazmaya basladılar sebebi ekonomik krizmiş fakat ekonomik kriz var da herkes en kötü asgari ücret alıyor dışarıda ben dış hatlarda çalışıyorum artık çalışmak istemiyorum gerçekten performansımız düştü girdiğime bin pişmanım elemanı çıktı istifa etti diye sevinen bir firma ileri gidemez zaten.. ben buraya geçici olarak girmiştim keşke geçicilikte kalsaydı usülsüz herşeyi kitabına uyduran bir firma vaktinizi boşa harcamayın o başlarda 2650tl maaş vereceğiz vaadlerde kaldı o 2650tl nin 650tlsini alamıyoruz vasıflı mıyım evet ingilizce seviyem ileri boyutta fakat dil primi de kurtarmıyor isteklerine göre bir arkadaşında dediği gibi at koşturuluyor.
  • Arkadaslar ister inan ister inanma sabiha gokcende bir seneye yakin calistim yazi kisi kari gordum bir kere bile devamsizlik yapmadim dedilerki sizi ataturk e gonderecegiz ama gondermediler kursat ulucay efendi istedigi gibi at kosturdu havu
  • orda muhasebe ne kadar alıyor bilgisi olan var mı?
  • Her firmada olduğu gibi buranında olumlu olumsuz yönleri var.. Mesela terminal müdürünüz taktı mı takabilir ve sürekli sözünü dinlemenize ragmen hergün farklı yönde eleştirdiği için ister istemez demoralize olabilirsiniz.. İyi yönleri daha agır tabiki iş ortamı çok güzel bir ortam hiçbir yer hizmetleri firmasında bu ortamı bulamassınız,çalışanlarının %90 ı çok iyi insanlardan oluşur grup grup ayrılırsınız her grupta farklı bir vardiyalar ve tarifeli/tarifesiz havayolları vardır.. Çelebi Gece vardiyasına gelmediğiniz sürece tabiki iyidir :) burda herkesin azılı belası gece vardiyasıdır oda saçma bir şekilde planlanır bir düzeni yoktur bir kişi 5 gün geceye gelebilir açıklama ise 2.haftaya geçtik olabilir de bu insanların fiziki koşulu neden düşünülmez anlamış değilim.. maaş olarak o kadar kötü değil eğer vasıflı biri iseniz ve ingilizce biliyorsanız hakettiğinizi alırsınız.. İngilizce bilmeyen içinde çok kötü bir maaş almazsınız hakettiğinizi alırsınız maddi anlamda..

Personel politikasıyla sık sık eleştirilerin hedefi olan Çelebi Hava Servisi çok eleştirilen bir uygulamasıyla daha dikkat çekti. Yer hizmetleri alanında rakipleri Havaş ve TGS gibi şirketlerdeki çalışanlara oranla daha ağır şartlarda ve daha düşük maaşlar karşılığı çalışmalarına rağmen özveriyle görev yapan Çelebi çalışanları, vefasızlık denilebilecek bir uygulamaya isyan etti.


Kısa süreli sözleşmelerle neredeyse mevsimlik personel istihdam eden ve personel sirkülasyonunun en yoğun olduğu şirketlerden olan Çelebi, 10’ar aylık sözleşmelerle istihdam ettiği bazı çalışanlarla kış sezonunda yollarını ayırdı.

Sözleşmesi sona eren çalışanlar işsiz kalmalarına üzülürken, bir darbe de insan kaynaklarından yedi. İşten çıkarılan personellerden, çalıştıkları sürede kullandıkları apron terminal kartlarının yaklaşık 60 TL tutarındaki ücreti istendi.  Şirketin bu uygulaması vefasızlık olarak nitelendirilirken çalışanlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Airporthaber'in kaleme aldığı bu haber sonrası Çelebi'den açıklama geldi. İnsan Kaynakları Direktörlüğü'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

'Çelebi Hava Servisi A.Ş.’de iş akdi fesihlerinde; tamamıyla iş sözleşmesi kuralları dahilinde uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu kurallar, tüm pozisyonlar ve Genel Müdürlük dahil tüm istasyonlarımız için istisnasız bir şekilde uygulanmaktadır. İddia konusu apron terminal kartı ücreti kesintisi; yalnızca sözleşmenin personel tarafından feshedilmesi veya İş Kanunu’nun 25/II. Maddesi hükümleri gereğince işveren tarafından feshedilmesi halinde gerçekleştirilmektedir.'

 

 

ÇELEBİ’DEN BÜYÜK VEFASIZLIK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (142)

Çelebi nasıl bir yerdir? ~ 1 ay önce
Birde benim gözümden bakın olaya şuana kadar hiçbir şekilde memnuniyetsizlik yaşamadım fakat son iki aydır bize 500tl kadar komik bir maaşı layık görüyorlar maaşlarımız tamamen kesildi yemek hakkımızı elimden aldılar servis vermiyorlar üstüne cebinizden harcayıp işe gidiyorsunuz gececi çalışan elemanların sürekli istifa ettiği çünkü belirli bir vardiyanız yok sizin bir anda 120 saat olan saatleriniz 80 e çekildi dendi ve bizlere haftalık 5-9 saat arası vardiya yazmaya basladılar sebebi ekonomik krizmiş fakat ekonomik kriz var da herkes en kötü asgari ücret alıyor dışarıda ben dış hatlarda çalışıyorum artık çalışmak istemiyorum gerçekten performansımız düştü girdiğime bin pişmanım elemanı çıktı istifa etti diye sevinen bir firma ileri gidemez zaten.. ben buraya geçici olarak girmiştim keşke geçicilikte kalsaydı usülsüz herşeyi kitabına uyduran bir firma vaktinizi boşa harcamayın o başlarda 2650tl maaş vereceğiz vaadlerde kaldı o 2650tl nin 650tlsini alamıyoruz vasıflı mıyım evet ingilizce seviyem ileri boyutta fakat dil primi de kurtarmıyor isteklerine göre bir arkadaşında dediği gibi at koşturuluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
deniz gezer ~ 6 ay önce
Arkadaslar ister inan ister inanma sabiha gokcende bir seneye yakin calistim yazi kisi kari gordum bir kere bile devamsizlik yapmadim dedilerki sizi ataturk e gonderecegiz ama gondermediler kursat ulucay efendi istedigi gibi at kosturdu havu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mustfa ~ 9 ay önce
orda muhasebe ne kadar alıyor bilgisi olan var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çelebi nasıldır ~ 10 ay önce
Her firmada olduğu gibi buranında olumlu olumsuz yönleri var.. Mesela terminal müdürünüz taktı mı takabilir ve sürekli sözünü dinlemenize ragmen hergün farklı yönde eleştirdiği için ister istemez demoralize olabilirsiniz.. İyi yönleri daha agır tabiki iş ortamı çok güzel bir ortam hiçbir yer hizmetleri firmasında bu ortamı bulamassınız,çalışanlarının %90 ı çok iyi insanlardan oluşur grup grup ayrılırsınız her grupta farklı bir vardiyalar ve tarifeli/tarifesiz havayolları vardır.. Çelebi Gece vardiyasına gelmediğiniz sürece tabiki iyidir :) burda herkesin azılı belası gece vardiyasıdır oda saçma bir şekilde planlanır bir düzeni yoktur bir kişi 5 gün geceye gelebilir açıklama ise 2.haftaya geçtik olabilir de bu insanların fiziki koşulu neden düşünülmez anlamış değilim.. maaş olarak o kadar kötü değil eğer vasıflı biri iseniz ve ingilizce biliyorsanız hakettiğinizi alırsınız.. İngilizce bilmeyen içinde çok kötü bir maaş almazsınız hakettiğinizi alırsınız maddi anlamda..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000