23 Ocak 2011, Pazar 13:45:41

“TAV, Osmanlı'nın eski oyun sahasında ön saflarda”

Türkiye ve TAV için BBC’den önemli analiz...
  • Bir onceki yorumum nedense moderator tarafindan eklenmemis. TAV calisani benim kim oldugumu dusunuyor bilemiyorum ama ben politik analiz konusunda gorevliyim. Su anda Tunus'un kredi notlari dusuruluyor ve turizm durma noktasinda. Demokrasi gelmesi tabiiki cok iyi ama gelenler kacan diktatorlerin yaptiklari, genellikle rusvetle vs olur, anlasmalari tanimazlar genelde veya kosullarini yeniden tartisirlar. Ben o yuzden TAV icin risk goruyorum demistim. Umarim TAV'da bunlari sizlere anlatabilecek insanlar vardir ve bu konuda calisma yapiyorsunuzdur. Tabiiki sonucta umulan Tunus'un az zararli bir surec ile demokrasiye gecmesi ve TAV'in da isine devam etmesidir.
  • TAV ŞİRKETİ SON SENELERDE NE KADAR ZAM YAPTI?? ÇALIŞANLARINA SAĞLADIĞI SOSYAL VE ÖZLÜK HAKLARI NELER?? ÜSTTEKİLER ALTTAKİLERE NASIL DAVRANIYORLAR?? BİZLER TAV ÇALIŞANLARINDAN HEP ŞİKAYET DUYUYORUZ..3-5 KİŞİ OLSA TAMAM DA HİÇ DE AZIMSANMAYACAK RAKAMLAR SÖZKONUSU...RESMİ AÇIKLAMA YAPSINLAR BİZ DE ÖĞRENELİM...
  • Yazdigim ve politik analizin konum oldugumu yazdigim mesaji koymamissiniz? neden? Karsidaki kisi de diger yorumdan bir sey anlamamis..
  • Bu firmanın, söylediğiniz gibi yönetilmek için Sani Bey'e ihtiyacı yoktur. Vardır; çünkü Sani bey "adam gibi adamdır". İşte bu yüzden Türkiye' de çok az insanın bulabileceği birşeye sahibiz... Anladığım kadarıyla size pek nasip olmamış "Huzur". Başarımızın minicik sırlarından biri bu... Bu şirket Türkiye'nin ilk 100 listesindedir, borsaya kotalıdır ve koskocaman bir "Holding" dir. Başarıyı internet sayfalarında asıp kesip karalamayın. Bu da "AYIPTIR".
İngiliz BBC “Türkiye'de büyümenin ekonomik ve siyasi ikilemleri” başlıklı haberinde Türkiye’nin krizden başarılı bir sınav vererek çıktığını, Orta Doğu’daki imkanları değerlendirdiğini vurguladı. BBC’nin Ekonomi Muhabiri Laurence Knight imzalı haberde, TAV için de “TAV, Osmanlı'nın eski oyun sahasında ön saflarda” yorumunda bulunuldu.

BBC’nin Ekonomi Muhabiri Laurence Knight, 2001’de kendi ekonomik krizini yaşayan ve finans sistemini güçlendiren Türkiye’nin 2008’de başlayan küresel ekonomik krizden güçlenerek çıktığını vurguladı. Knight, “Her ülke gibi, ekonomik krizden etkilenen ve 2009'un başlarında üretimi yüzde 15 oranında küçülen Türkiye, kriz öncesi ekonomik durumunun ilerisine geçmiş durumda” değerlendirmesi yapıldı.

BBC haberinde ayrıca “Diğer büyüyen pazarlar gibi, Türkiye de, dış yatırımcıların artan ilgisiyle karşı karşıya” denildi. Haberin “Kalkışa hazır” başlıklı kısmında ise “Türkiye'nin önemli bir kısmı, şimdi büyük fırsatlar için Avrupa'ya değil, ülkenin Müslüman komşularına dönmüş durumda. Türkiye Batıya açılan kritik bir kapı görevi görmeye devam ediyor. Ayrıca, bölge için en önemli işlenmiş ve işlenmemiş gıda, inşaat hizmetleri ve otomotiv tedarikçilerinden. Bunun en önemli örneklerinden biri de TAV. 1997 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı’na yeni bir terminal yapılması ve işletilmesi için kurulan şirketin, Tunus'tan Umman'a, ikincil işletmeleri var. TAV, Mısır, Makedonya ve Gürcistan da dahil birçok ülkede, havalimanı inşa etti ve bir kısmını da işletiyor. Avrupa piyasaları, anlaşılmaz görünen bir yabancıya kapalı kalırken, TAV, Osmanlı'nın eski oyun sahasında ön saflarda” denildi.

Geçen hafta BBC Dünya Haberleri Masası Editörü John Simpson, İstanbul’a ve Atatürk Havalimanı’na övgüler yağdırmış “İstanbul Havalimanı’nı Avrupa ya da Amerika Birleşik Devletleri’nde bildiğim herhangi başka bir limana tercih ederim” demişti. Geçtiğimiz ay da İngiliz Financial Times gazetesi yazarı Philip Stephens Londra’daki Heathrow Havalimanı’na yüklendiği, "Heathrow’nun Terminal Sefaleti, Britanya için Utanç" başlıklı haberinde Heathrow’u İstanbul Atatürk Havalimanı ile karşılaştırmıştı. Stephens "İstanbul’dan Londra’ya uçmak, birinci dünyadan üçüncü dünyaya seyahat etmek gibi. Türkiye’nin yükselen güç statüsü abidesi olan Atatürk Havalimanı, çelik ve cam modernitesi ile parlıyor” yorumunda bulunmuştu.

Haberin orijinaline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.bbc.co.uk/news/business-11878532
“TAV, Osmanlı'nın eski oyun sahasında ön saflarda”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 7 yıl önce
Bir onceki yorumum nedense moderator tarafindan eklenmemis. TAV calisani benim kim oldugumu dusunuyor bilemiyorum ama ben politik analiz konusunda gorevliyim. Su anda Tunus'un kredi notlari dusuruluyor ve turizm durma noktasinda. Demokrasi gelmesi tabiiki cok iyi ama gelenler kacan diktatorlerin yaptiklari, genellikle rusvetle vs olur, anlasmalari tanimazlar genelde veya kosullarini yeniden tartisirlar. Ben o yuzden TAV icin risk goruyorum demistim. Umarim TAV'da bunlari sizlere anlatabilecek insanlar vardir ve bu konuda calisma yapiyorsunuzdur. Tabiiki sonucta umulan Tunus'un az zararli bir surec ile demokrasiye gecmesi ve TAV'in da isine devam etmesidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
TAV ŞİRKETİ SON SENELERDE NE KADAR ZAM YAPTI?? ÇALIŞANLARINA SAĞLADIĞI SOSYAL VE ÖZLÜK HAKLARI NELER?? ÜSTTEKİLER ALTTAKİLERE NASIL DAVRANIYORLAR?? BİZLER TAV ÇALIŞANLARINDAN HEP ŞİKAYET DUYUYORUZ..3-5 KİŞİ OLSA TAMAM DA HİÇ DE AZIMSANMAYACAK RAKAMLAR SÖZKONUSU...RESMİ AÇIKLAMA YAPSINLAR BİZ DE ÖĞRENELİM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yazdigim ve politik analizin konum oldugumu yazdigim mesaji koymamissiniz? neden? Karsidaki kisi de diger yorumdan bir sey anlamamis..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu firmanın, söylediğiniz gibi yönetilmek için Sani Bey'e ihtiyacı yoktur. Vardır; çünkü Sani bey "adam gibi adamdır". İşte bu yüzden Türkiye' de çok az insanın bulabileceği birşeye sahibiz... Anladığım kadarıyla size pek nasip olmamış "Huzur". Başarımızın minicik sırlarından biri bu... Bu şirket Türkiye'nin ilk 100 listesindedir, borsaya kotalıdır ve koskocaman bir "Holding" dir. Başarıyı internet sayfalarında asıp kesip karalamayın. Bu da "AYIPTIR".

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000