29 Ekim 2009, Perşembe 07:52:39

Mahkeme sonuçlandı DHMİ davayı kaybetti

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda asansör yüzünden primeclass hizmetinden yararlanamayan engelli yolcu Binnur Semiz'in açtığı tazminat davasını kaybetti...
  • Bu olaydan kısa süre sonra o bölgeye çıkan bir asansör hizmete açılmıştır. Şu an engelli yalcular kolaylıkla wings'e ulaşabiliyor. Bilgilerinize...
  • Şuan devlet kurumlarının tamamına özel sektör hakimdir.yani iş adamları yani kapitalist düzen.DHMİ Havalimanının tek yetkili aynı zamanda en etkisiz tek kurumudur.Yetkili olduğunuda mahkemeler hatırlatıyor,ama o yetkiyi kullanan olursa onada oraya nasıl geldiği nereye gidebileceği hatırlatıveriliyor. Geçenlerde merak ettim DHMİ nin görev ve sorumlulukları nedir diye.okudum dehşete düştüm.adamlar her konuda inanılmaz yetkiye sahip.o kadarki havaalanında çalışanların elbiselerinin düzenine bile kontrol etme yetkisine sahip.kendi kendime dedimki fazla DHMİ yi uyandırmamak lazım.
  • engelli vatandaşımız yaşadığı durum için ben üzüldüm. önemli olan wings in verdiği primeclass hizmet vs. değil. önemli olan eğer birşey yapıyorsan sonuna kadar yapacaksın. devlet yada özel işletme. cukka ettikleri paralar azalacak bu durumda ama hak ettiler. bu durumdan sonra bu şekilde hakkını arayacak çok kişi umarım çıkar ve bizde umarım artık devletten gerekli hizmeti alabiliriz.
  • burada da goruldugu gıbı hakkını arayan mı engellı asıl ısı vatandasa hızmet olan kurumlar ve onları yonetenler mı ben buradan tum engellı vatandaslara cagrıda bulunuyorum heryerde bu sekılde muamele gormek ıstemıyorsanız davaları acın ya sıze tazmınat oderler yada adam gıbı hızmet ederler unutmayınız kı o makamlar hızmet makamıdır vatandası hakır gormeyın vergı almayı bılıyorsanız hızmet etmeyı de bıleceksınız ya seve seve, ya seve seve

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda asansör yüzünden primeclass hizmetinden yararlanamayan engelli yolcu Binnur Semiz'in açtığı tazminat davasını kaybetti. Mahkeme, tesisi 'TAV'ın işlettiği' itirazını da kabul etmedi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Wings kart kullanıcıları için sunulan "primeclass" hizmeti, engelli Binnur Semiz'in asansörü yüzünden bu hizmetten faydalanamaması üzerine mahkemeye taşındı.

Havalimanı terminalinin 2'inci katındaki Lounge'a çıkmak için uzun ve dik bir merdiveni aşmak gerekiyor. Bu merdivenlerden bir engellinin çıkabilmesi mümkün değil. Engelli Binnu Semiz, hakkı olduğu hizmetten binanın fiziki koşulları yüzünden yararlanamayınca, durumu arkadaşı İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Güler Polat ile paylaşarak Devlet Hava Meydanları İşletmesine manevi tazminat davası açtı.

İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nde görülen dava sırasında, DHMİ avukatı sorumluluğun havalimanını işleten TAV'a ait olduğunu öne sürdü. Ancak mahkeme mülk sahibi olan DHMİ'nin bu itirazını yerinde bulmadı. Mahkeme, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin ana statüsünü yorumlayarak, Türkiye'nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi ve TC Anayasası'na atıfta bulundu ve Türkiye'de hukuk literatürüne geçecek öncü bir karara imza attı.

Karara göre mahkeme, Binnur Semiz'in şeref ve haysiyetinin rencide edildiğini kabul ederek Devlet Hava Meydanları İşletmesinin, Binnur Semiz'e aynen talep ettiği manevi tazminatın tamamının ödenmesine karar verdi.

Mahkeme sonuçlandı DHMİ davayı kaybetti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu olaydan kısa süre sonra o bölgeye çıkan bir asansör hizmete açılmıştır. Şu an engelli yalcular kolaylıkla wings'e ulaşabiliyor. Bilgilerinize...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Şuan devlet kurumlarının tamamına özel sektör hakimdir.yani iş adamları yani kapitalist düzen.DHMİ Havalimanının tek yetkili aynı zamanda en etkisiz tek kurumudur.Yetkili olduğunuda mahkemeler hatırlatıyor,ama o yetkiyi kullanan olursa onada oraya nasıl geldiği nereye gidebileceği hatırlatıveriliyor. Geçenlerde merak ettim DHMİ nin görev ve sorumlulukları nedir diye.okudum dehşete düştüm.adamlar her konuda inanılmaz yetkiye sahip.o kadarki havaalanında çalışanların elbiselerinin düzenine bile kontrol etme yetkisine sahip.kendi kendime dedimki fazla DHMİ yi uyandırmamak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
engelli vatandaşımız yaşadığı durum için ben üzüldüm. önemli olan wings in verdiği primeclass hizmet vs. değil. önemli olan eğer birşey yapıyorsan sonuna kadar yapacaksın. devlet yada özel işletme. cukka ettikleri paralar azalacak bu durumda ama hak ettiler. bu durumdan sonra bu şekilde hakkını arayacak çok kişi umarım çıkar ve bizde umarım artık devletten gerekli hizmeti alabiliriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
burada da goruldugu gıbı hakkını arayan mı engellı asıl ısı vatandasa hızmet olan kurumlar ve onları yonetenler mı ben buradan tum engellı vatandaslara cagrıda bulunuyorum heryerde bu sekılde muamele gormek ıstemıyorsanız davaları acın ya sıze tazmınat oderler yada adam gıbı hızmet ederler unutmayınız kı o makamlar hızmet makamıdır vatandası hakır gormeyın vergı almayı bılıyorsanız hızmet etmeyı de bıleceksınız ya seve seve, ya seve seve

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000