18 Eylül 2012, Salı 08:35:03

ENGELSİZ HAVALİMANI'NA TALEP VAR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün denetiminde yürütülen ''engelsiz havalimanı'' projesi kapsamında, engellilerin yalnız başlarına seyahat edebilmeleri için gerekli düzenlemeleri tamamlayan havaalanları sertifika almak için başvurdu...
  • "Protokol ve diplomasi kapısı olarak da stratejik öneme sahip Esenboğa Havalimanı" ??? Buna kargalar bile güler. Dış hat olarak sadece 9 ülkeye uçuş var. O da gurbetçi yoğun lokasyonlar. İnsanlar çuvallarla uçaklara biniyorlar. Bayrak taşıyıcı başkentine sırtını dönmüş durumda. Ayrıca geliş katında terminal binasından çıktıktan sonraki araç keşmekeşinde bırakın engelli vatandaşı, sapasağlam yurttaş bile kafayı yer. Yapın 1 saate kadar park yerini bedava veya 2-3 lira alın. herkes parketsin aracını. insan gibi karşılayalım yolcumuzu. insanlar birbirinin üzerine çıkıyorlar. Sn.Nuray Hn. kafasını terminal binasının dışarısına hiç çıkarıyor mu acaba? park sorununu halletmeden Esb.den hiçbir şey olmaz.

TAV Havalimanları tarafından işletilen Esenboğa Havalimanı da hissedilebilir yüzeylerden asansörlere, özel check-in bankoları ve ışıklı yönlendirmeleriyle engellilerin özgür seyahat etmeleri için hazırlıklarını tamamladı. TAV Ankara Genel Müdürü Nuray Demirer, 2006'da işletmeye açılan Ankara Esenboğa Havalimanı'nda bu yıldan itibaren engelli yolcu ulaşımının sağlanması için düzenleme yapıldığını ifade etti. Bu çalışmalar çerçevesinde havalimanının pek çok noktasının engelli yolcularla diğer yolcuların eşit koşullarda hizmet alabileceği şekilde düzenlendiğini bildiren Demirer, protokol ve diplomasi kapısı olarak da stratejik öneme sahip Esenboğa'dan 70'e yakın iç ve dış hat noktasına direkt uçuş gerçekleştirildiğini ve engelli vatandaşların da bu imkanlardan yararlanıp en üst seviyede konforla seyahat etmelerini amaçladıklarını söyledi.

Demirer, çalışmalar kapsamında iç ve dış hatlar terminali ile otoparkta bin 950 metre hissedilebilir zemin uygulaması yapıldığını, böylece görme engellilerin check-in bankolarından uçağa kadar rahat hareket edebildiklerini vurguladı.

KIRMIZI TELEFONLARLA DANIŞMA

Ayrıca tüm asansörlere kat bilgilerini veren sesli uyarı sistemleri ve Braille Alfabesi konulduğunu söyleyen Demirer, Havalimanı'nda içeri girmekte tereddüt yaşayan engelliler için kırmızı telefon istasyonları kurulduğunu böylece bu noktalarla danışma bankoları arasında iletişim sağlandığını vurguladı.

Ortopedik engelliler için iç ve dış hatlara engelli check-in bankosu ilave edildiğini anlatan Demirer, böylece görevliyle yolcular arasında rahatlıkla göz teması kurulabildiğini belirtti. Personele işitme engelliler için temel işaret eğitimi verilmeye başladığını da ifade eden Demirer, iç ve dış hatlara engelli bilet satış danışma bankoları ilave edildiğini kaydetti.

Ayakta durmakta güçlük çeken yolcuların destek alabileceği trabzan ve 34 engelli otoparkı yapıldığını, 47 engelli tuvaletine acil durum butonu konulduğunu anlatan Demirer, ayrıca giriş kapılarına Braille Alfabesi ile levhaların monte edildiğini belirtti. Oturma gruplarının yüzde 5'inin engelliler için ayrıldığını, levhaların düzenlendiğini ifade eden Demirer, ayrıca değişik ışıklı yönlendirme levhalarının monte edildiğini söyledi.

Yeni düzenlemelerle engelli yolcuların Havalimanı'na ulaştıklarında kendi başlarına katlar arasında inip çıkabildiklerini, biletlerini alıp uçağa binebildiklerini ifade eden Demirer, ''Yolcularımızın ulaşım esnasında tereddüt ettiklerinde, soru sorabilecekleri noktalarımız da bulunuyor'' dedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü denetiminde yürütülen ''engelsiz havalimanı'' projesi kapsamında, engellilerin yalnız başlarına seyahat edebilmeleri için çalışmaları tamamladıklarını bildiren Demirer, sertifika almak için kurula başvurduklarını sözlerine ekledi. (Sabah)

ENGELSİZ HAVALİMANI'NA TALEP VAR

Facebook Yorum

Yorumlar

bi gidin işinize ~ 6 yıl önce
"Protokol ve diplomasi kapısı olarak da stratejik öneme sahip Esenboğa Havalimanı" ??? Buna kargalar bile güler. Dış hat olarak sadece 9 ülkeye uçuş var. O da gurbetçi yoğun lokasyonlar. İnsanlar çuvallarla uçaklara biniyorlar. Bayrak taşıyıcı başkentine sırtını dönmüş durumda. Ayrıca geliş katında terminal binasından çıktıktan sonraki araç keşmekeşinde bırakın engelli vatandaşı, sapasağlam yurttaş bile kafayı yer. Yapın 1 saate kadar park yerini bedava veya 2-3 lira alın. herkes parketsin aracını. insan gibi karşılayalım yolcumuzu. insanlar birbirinin üzerine çıkıyorlar. Sn.Nuray Hn. kafasını terminal binasının dışarısına hiç çıkarıyor mu acaba? park sorununu halletmeden Esb.den hiçbir şey olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000