29 Temmuz 2014, Salı 08:38:38

DUTY FREE TAKTİKLERİ!

Türkiye de dahil 5 ülkedeki 12 havalimanında hizmet veren ATÜ'nün Genel Müdürü Ersan Arcan, İstanbul'un tüm dünyadaki duty free'ler arasında satışlar açısından 15'inci sırada yer aldığını söyledi.
  • Ne cirkin bir uygulama bu boyle insanlarin milliyetine bakarak , "yolunacak kaz geldi" diyemi , ucaklarin hareketi saglaniyor. Hic eyik bir uygulama degil bu. Hani Alanya gibi turistik bolgelerde ayni urun Turke 5 tl yabanciya 5 euro. Ayip valla.Zannetmeyin turist bunun farkinda degil.
  • Biz de niye hep açığa park ettiriyorlar, sıcakta ter bi yerimizden çıkıyor, soğukta, yağmurda cobus'a geçerken hem kedi yavrusu gibi ıslanıp, hemde tir tir titriyoruz diyorduk. Normal insan gibi körükten geçememekten şikayetçiydik. Meğerse işin içinde sipali hesabı varmış. Yazıklar olsun bunu yapanlara. Alçaklık değil mi bu? Nasıl güveneceğiz biz bu DHMİ' ye, SHGM' ye, TAV'a... Hadi bunlar bunu biliyor da Ulaştırma Bakanı ne diyor buna? Öğrenmek isterdik.
  • adana havalimanından ercan uçuşlarında göz göre göre kaçakçılık yapılıyor. İşin içinde gümrük bilet acenteleri vs. var. Nasıl oluyorda buna göz yumuyorlar anlam veremiyorum. Grup grup ercana uçup dutyfreeden aldıklarını diğer yolculara dağıtıp adanada topluyorlar. Ayrıca bazı bilet acenteleri içki getirme karşılığı ucuz bilet satıyorlar.Resmen ticaret haline gelmiş bu olay gümrük uyuyor veya onlarda ortak olmuş.
  • Insanalara oturmaya yer kalmadi tav tez vakit kurtulalim senden

Türkiye de dahil 5 ülkedeki 12 havalimanında hizmet veren ATÜ'nün Genel Müdürü Ersan Arcan, İstanbul'un tüm dünyadaki duty free'ler arasında satışlar açısından 15'inci sırada yer aldığını söyledi. Arcan, Chanel, Hermes gibi dünyaca ünlü markaların duty free'lerdeki satışlarına bakıldığında da İstanbul'un yine ilk 5'te olduğunu dile getirdi. İstanbul'un 2000'li yıllardan bu yana hep markaların gözdesi olduğunu ifade eden Arcan, o dönemden bugüne en büyük farkın transit yolcu oranının yüzde 45'e çıkması olduğunu belirtti.

Arcan, "Gelen yolcu Ortadoğu ve Uzakdoğulu ise iyi haber, marka sever, lüks sever, para harcar. Ruslar geliyorsa da iyi haber. Batılılar alışverişte daha az iştahlı. Mesela Ortadoğu'dan bir uçak geliyorsa o uçak zengin turiste yönelik mağazaların olduğu kapıya alınıyor. Bunu biz TAV ile iletişim halinde yapıyoruz, çünkü dakika başına Euro kazancı artıyor. Ortadoğulu ne ister, Avrupalı ne ister onu bildiğimiz için ona göre mağazalara yakın kapıya yanaştırıyoruz uçakları" diye konuştu.

% 70'İ İÇGÜDÜSEL ALIŞVERİŞ

Duty free'ye gelip de alışveriş listesi aklında tam olan kişilerin azınlık olduğunu kaydeden Arcan, alışverişin yüzde 65-70'inin içgüdüsel alışveriş olduğunu, yani daha önceden planlanmamış, mağazada karar verilen alışveriş olduğunu vurguladı. Ortalama sepetteki ürün adedinin 6-7 olduğunu ifade eden Arcan, şu bilgileri paylaştı: "Bir mağazanın girişlerinde geçiş sayan kamera var. Full giriş çıkış, duvar yok. Tüm giriş çıkışları tarıyoruz, bir mağazadan giriyor çıkıyor başkasına çıkıyor. Toplam giriş çıkışa bakarsanız yolcunun mağazaya girme oranı yüzde 110. Ayakizi bırakma oranı olarak çok iyi bir oran bu. Mağazadan içeri girenlerin de yüzde 35-40'ı alışveriş yapar."

Duty free'de her dakika 8 cent fazla harcanıyor

Arcan, pasaport sırasında beklenen her dakikanın alışveriş tutarına etkisini şu sözlerle açıkladı: "Bir yolcu hava tarafında -pasaport kontrolü sonrası- geçirdiği her bir dakika için ortalama 8 cent daha fazla alışveriş yapıyor. Dolayısıyla havalimanına girdiği andan itibaren otopark, güvenlik, check-in ve pasaport'tan beklemediği her dakika için alışveriş tutarı artıyor. 2000'lerde 45 dakika önce geliyordu insanlar havalimanına, şimdi ortalama 2-2.5 saate çıktı. Yolcular bilerek erken geliyor. Burayı bir avm gibi görüyor çünkü. Biz de bunu istiyoruz."

Kişi başı en çok harcamayı Avusturyalı yapıyor

Arcan, alışveriş yapan yolcuların kişi başı harcamalarına bakıldığında, gidiş katında kişi başına en fazla harcamayı Avusturyalılar'ın yaptığını, onları Gürcüler, Çekler ve Macarlar, Japonlar ve İspanyollar'ın izlediğini söyledi. Arcan, geliş katındaysa Türklerin açık ara ilk sırada olduğunu söyledi. Arcan ayrıca, Old Bazaar adı altında Türk ürünlerini satan bir bölüm kurduklarını da belirterek, bu bölümdeki satışların toplamın yzüde 6-7'sini oluşturduğunu, bu oranın kısa sürede artacağına inandıklarını ifade etti.

DUTY FREE TAKTİKLERİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ne cirkin bir uygulama bu boyle insanlarin milliyetine bakarak , "yolunacak kaz geldi" diyemi , ucaklarin hareketi saglaniyor. Hic eyik bir uygulama degil bu. Hani Alanya gibi turistik bolgelerde ayni urun Turke 5 tl yabanciya 5 euro. Ayip valla.Zannetmeyin turist bunun farkinda degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vay be ~ 4 yıl önce
Biz de niye hep açığa park ettiriyorlar, sıcakta ter bi yerimizden çıkıyor, soğukta, yağmurda cobus'a geçerken hem kedi yavrusu gibi ıslanıp, hemde tir tir titriyoruz diyorduk. Normal insan gibi körükten geçememekten şikayetçiydik. Meğerse işin içinde sipali hesabı varmış. Yazıklar olsun bunu yapanlara. Alçaklık değil mi bu? Nasıl güveneceğiz biz bu DHMİ' ye, SHGM' ye, TAV'a... Hadi bunlar bunu biliyor da Ulaştırma Bakanı ne diyor buna? Öğrenmek isterdik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adana ~ 4 yıl önce
adana havalimanından ercan uçuşlarında göz göre göre kaçakçılık yapılıyor. İşin içinde gümrük bilet acenteleri vs. var. Nasıl oluyorda buna göz yumuyorlar anlam veremiyorum. Grup grup ercana uçup dutyfreeden aldıklarını diğer yolculara dağıtıp adanada topluyorlar. Ayrıca bazı bilet acenteleri içki getirme karşılığı ucuz bilet satıyorlar.Resmen ticaret haline gelmiş bu olay gümrük uyuyor veya onlarda ortak olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Insanalara oturmaya yer kalmadi tav tez vakit kurtulalim senden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 4 yıl önce
3. limanın parasını kurtarması için çooook daha fazla kemer sıkması gerekecek. Tavdan kurtulayım derken kırılmasın kalpler

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000