11 Eylül 2010, Cumartesi 08:53:18

"Duty Free mağazalarında eski satışları yapmak mümkün değil"

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, gümrüksüz satış mağazalarında (Duty Free Shop) yolcuların satın alabilecekleri ürünlerin miktarında artırıma gidilmesini memnuniyetle karşıladıklarını ancak daha önceki limitlere ulaşmanın artık mümkün olmadığını söyledi.
  • Personel dememdeki kasıt sadece dutyfree personeli değil, tüm havaalanı çalışanları idi. Bi de dutyfreede çalışmıyorum :)
  • Kıbrıs modern korsanlığa devam eder. yolcu beraberinde duty free mağzası açılabilecek kadar çok ürün Türkiyeye gelir. Bunları kimse yakalamıyor nedense?
  • Asıl ticareti kıbrıstan her gün yüzlerce şişe içki ve sigara getiren bir grup yapıyor... Onların cirosu tüm İstanbul duty free'nin cirosu kadardır. İş sadece Türkiye duty free'lerine limit koymakla olmuyor... YAnında ve çantasında getirenlere yönelin. Özellikle Kıbrıstan gelenleri...
  • 1. Fiyatlar çok pahalı.ABD de yarı fiyat 2. Tahminim kiralar da çok yüksek bu bize yani müşteriye direk yansıyor, 3.Duty Free müşterisi ticaret yapmıyor .Buradan yapılan alışveriş bana göre yurda dönmenin keyfini paylaşmak için yapılan alışveriş. Limitin fiyatlar düşükse anlamlı olur ki mevcut limitler arttırılmalı. 4.Duty Free çalışanınının yazdığı yoruma katılıyorum.Ayda bir karton sigara veya 1 şişe içki vb alabilmeliler.

Şener, yapılan düzenlemenin sadece yolcunun tercihini artıracak bir etki yaratacağını anlatarak, “Limitlerin zamanla artmasını bekliyoruz. Sonuçta yolcu bizden değil yurtdışından almayı tercih ediyor” diye konuştu. Şener, duty free gelirinin 300 milyon avro ile holding cirosunun yüzde 35’ini sağladığını söyledi.

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), Gümrük Müsteşarlığı'ndan, free shop'lar yoluyla Türkiye'ye sigara ve alkollü içki girişine sınırlama getirilmesini istemesi nedeniyle, sigara, içki, parfüm, çikolata alışverişlerine miktar kısıtlamasına gidilmişti. Havaalanlarını yap-işlet-devret modeli ile işleten firmalar ise, duty free'lerin ciroları düşünce Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) başvurmuş ve dava açacaklarını belirtmişlerdi. Şirketler, limitlerin artırılmaması halinde, zararlarının karşılanmasını istemişti. Bunun üzerine harekete geçen Gümrük Müsteşarlığı, yeni düzenleme ile gümrüksüz satış mağazalarında limit artırımına gitti. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yurtdışından Türkiye'ye gelen bir yolcu, sigarada 3 karton, alkollü içecekte 2 litre, parfümde ise bin ml ürün satın alabilecek.
 
TAV'ın ortak olduğu free shop şirketi ATÜ Turizm Isletmeciligi AŞ'nin Genel Müdürü Ersan Arcan ise, Gümrük Müsteşarlığı tarafından yapılan düzenlemenin sadece alışverişte yolcuların tercihlerini biraz daha konforlu hale getirecek düzeyde olduğunu söyledi. Uygulamayla müşteri memnuniyetinin artacağını vurgulayan Arcan, "Aslında önceki limitlerin ufak bir düzenlemesi oldu. Sonuçta amaç yolcuların sıkıntı yaşamamaları. Bazı ürün gruplarında daha rahat alışveriş yapabilecekler. Büyük hareketler yaratmaz ama biraz olsun yüzleri gülümsetir" dedi.

"Duty Free mağazalarında eski satışları yapmak mümkün değil"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 8 yıl önce
Personel dememdeki kasıt sadece dutyfree personeli değil, tüm havaalanı çalışanları idi. Bi de dutyfreede çalışmıyorum :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kıbrıs modern korsanlığa devam eder. yolcu beraberinde duty free mağzası açılabilecek kadar çok ürün Türkiyeye gelir. Bunları kimse yakalamıyor nedense?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Asıl ticareti kıbrıstan her gün yüzlerce şişe içki ve sigara getiren bir grup yapıyor... Onların cirosu tüm İstanbul duty free'nin cirosu kadardır. İş sadece Türkiye duty free'lerine limit koymakla olmuyor... YAnında ve çantasında getirenlere yönelin. Özellikle Kıbrıstan gelenleri...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
1. Fiyatlar çok pahalı.ABD de yarı fiyat 2. Tahminim kiralar da çok yüksek bu bize yani müşteriye direk yansıyor, 3.Duty Free müşterisi ticaret yapmıyor .Buradan yapılan alışveriş bana göre yurda dönmenin keyfini paylaşmak için yapılan alışveriş. Limitin fiyatlar düşükse anlamlı olur ki mevcut limitler arttırılmalı. 4.Duty Free çalışanınının yazdığı yoruma katılıyorum.Ayda bir karton sigara veya 1 şişe içki vb alabilmeliler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000