15 Temmuz 2009, Çarşamba 15:12:29

AHL'NİN KÂBUSU SONA ERECEK Mİ?

Atatürk Havalimanı'nın 06/24 olarak adlandırılan kısa pistinin uzatılmasına ilişkin ihale bugün yapıldı. Pist için 5 ayrı teklif verildi.
  • 250 mt lik uzatımın pahalı olmasının sebebi aşırı kot farkından dolayı dolgu maliyetlerinin fazlalığı. Bilgi sahibi olmadan yorum yapmayın...
  • Keşke dubai havaalanını görmeseydim keşke malezya havaalanını görmeseydim belki o zaman inanırdım istanbul'un günün birinde dünyanın en önemli HUB'larından biri olacağına.elin taylandlısı 5 milyar dolar harcayıp havaalanı yapıyor biz koskoca osmanlı torunları! kıytırık bir pisti 250 mt uzatmayı bile başaramıyoruz.
  • bu işin keyfi iyice kaçtı..250 metre için keyif kaçırmaya gerek yok..ah nerde eski çetçiler.
  • Kontrolör ilan edilmiş minimaların altında hava trafiğini yöneterek iyi kontrolör olmaz. Bilmeden herkes sıyırıyor. Avrupada amerikada 3 mille uçaklar iniyor ancak adamların alt yapısına bakın birde bizimkine bakın. Chart okumayı biliyorsanız chartları bir karşılaştırın. Bu arada kalkmadan önce bir saat tutun sizden önceki medium uçak ile kalkış izniniz arasında 2 dk varmı acaba? Peki ya öndeki heavy ise 3 dk varmı? Şimdi trafik hızlı değil diyorsunuz ama olayın detaylarından haberiniz yok yine. Vortex yaşarsanız bu yazdıklarım aklınıza gelir. Umarım öyle birşey olmaz. Yeterli eğitim, sosyal hak ve alt yapı sağlandıktan sonra avrupa amerika nereyle kıyaslarsanız kıyaslayın ancak şu anda kıyaslayacağınız ülkeyi afrikadan seçmenizi öneririm.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki 06/24 pistinin 250 metre uzatılarak 2 bin 650 metreye çıkarılması ve pistteki çatlakların onarımı işi ihalesi bugün yapıldı.

En düşük teklifi 179 milyon 480 bin lira ile Eko İnşaat verdi. Teklifler idari, mali, teknik ve hukuki yönden incelendikten sonra geçerli teklifler içerisinden en uygun teklifin belirlenmesinin ardından alınan karar firmalara bildirilecek. Pistin onarımı işine hava trafiğinin azaldığı Ekim ayında başlanmasını planlıyor. Pistin 250 metre uzatılması işleminin ise gelecek yıl Mart ayında yapılması hedefleniyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ihalede, yeterlilik alan Makyol İnşaat-İntaş İnşaat ortak girişimi, TAV Holding A.Ş, Eko İnşaat, Mön İnşaat-IC İçtaş-Ece Tur ortak girişimi ile Yüksel İnşaat-YDA İnşaat ortak girişimi teklif verdi.

Teklif dosyalarının kontrollerinin ardından ihale komisyonu başkanı DHMİ Malzeme Dairesi Başkanı Hasan Kocagöz, firmaların mali tekliflerini açıkladı.

İhalede, Mön İnşaat-IC İçtaş-Ece Tur ortak girişimi 201 milyon 365 bin lira, Eko İnşaat 179 milyon 480 bin lira, TAV Holding A.Ş. 188 milyon 423 bin lira, Yüksel İnşaat-YDA İnşaat ortak girişimi 206 milyon 999 bin 181 lira ve Makyol İnşaat-İntaş İnşaat ortak girişimi ise 197 milyon 108 bin 485 lira teklif etti.

Projenin yaklaşık maliyetinin 204 milyon 300 bin 277 lira olduğunu ifade eden Hasan Kocagöz, “Teklifler idari, mali, teknik ve hukuki yönden incelenecek. Geçerli teklifler içerisinden en uygun teklifin belirlenmesinin ardından alınan karar firmalara bildirilecek. Değerlendirmenin iki hafta içerisinde tamamlanması planlanıyor” diye konuştu.
    
DHMİ, kısa olması nedeniyle sık sık pistten çıkma sorunlarının yaşandığı Atatürk Hava Limanı'ndaki 06/24 pistinin onarımı ve 250 metre uzatılması işine, hava trafiğinin azaldığı Ekim ayında başlanmasını planlıyor. Pistin onarım çalışmaları sırasında bir ay süreyle kapatılması öngörülüyor. Bu süre içinde pistin uzatılacağı 250 metrelik alana da dolgu malzemesi dökülecek. Pistin 250 metre uzatılması işleminin ise gelecek yıl mart ayında yapılması hedefleniyor.

AHL'NİN KÂBUSU SONA ERECEK Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 9 yıl önce
250 mt lik uzatımın pahalı olmasının sebebi aşırı kot farkından dolayı dolgu maliyetlerinin fazlalığı. Bilgi sahibi olmadan yorum yapmayın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Keşke dubai havaalanını görmeseydim keşke malezya havaalanını görmeseydim belki o zaman inanırdım istanbul'un günün birinde dünyanın en önemli HUB'larından biri olacağına.elin taylandlısı 5 milyar dolar harcayıp havaalanı yapıyor biz koskoca osmanlı torunları! kıytırık bir pisti 250 mt uzatmayı bile başaramıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bu işin keyfi iyice kaçtı..250 metre için keyif kaçırmaya gerek yok..ah nerde eski çetçiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kontrolör ilan edilmiş minimaların altında hava trafiğini yöneterek iyi kontrolör olmaz. Bilmeden herkes sıyırıyor. Avrupada amerikada 3 mille uçaklar iniyor ancak adamların alt yapısına bakın birde bizimkine bakın. Chart okumayı biliyorsanız chartları bir karşılaştırın. Bu arada kalkmadan önce bir saat tutun sizden önceki medium uçak ile kalkış izniniz arasında 2 dk varmı acaba? Peki ya öndeki heavy ise 3 dk varmı? Şimdi trafik hızlı değil diyorsunuz ama olayın detaylarından haberiniz yok yine. Vortex yaşarsanız bu yazdıklarım aklınıza gelir. Umarım öyle birşey olmaz. Yeterli eğitim, sosyal hak ve alt yapı sağlandıktan sonra avrupa amerika nereyle kıyaslarsanız kıyaslayın ancak şu anda kıyaslayacağınız ülkeyi afrikadan seçmenizi öneririm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000