10 Şubat 2010, Çarşamba 08:31:52

AHL'deki rötarların sebebi ne?

Atatürk Havalimanı'nda artan rötarların en önemli nedeni olarak pist kısalığı gösterildi.
  • Hurdalar ve uzun süre yatanlar tabiki kaldırılmalı bunlar DHMI ye ve Tav a çok pahalıya mal oluyor çok büyük kazanç kaçıyor. Gün içinde sadece 01:00 la 06:00 rarası boş diger 19 saatteki seferlerden bir kısmı bu saatlere kaydırılsa tabiki rötarlara faydası olur ancak bu saatte uçan uçaklar sinek avlar Avrupada saat 23 ten sonra açık cok az meydan var .diğer saatlerde uçun diye öneren saat 03:00 daki Ankaraya yarı paraya bile bilet alırmı acaba?.
  • ahldeki hurda uçak sayısı nerdeyse 20 civarında birkere bu hurdaları kaldırın uçaklara yer açın o zaman park sıkıntısı kalmaz birde seferleri belli saatlar arasında değil tüm gün dağıtın bakın o zaman rötar diye bişey kalıyormu
  • Kapasite dolmuştur lafı kocaman bir safsata ve herkes bunu kabul etmek zorunda bırakılıyor Viyana da birbirini kesen iki pist var yani 18/ 24 gibi kapasite 70 Stansed tek pist kapasite 55 daha say say bitmez darboğaz ne ise onu düzeltmek için ne yapılıyor. ESB den uçulamazmıymış Beyefendiler hub diye birşey duymuşlarmı acaba ESB andolu jet sayesinde bir domestik hub olmuştur.60 destinasyon açmadan yapacağınız tüm dış hatlar sinek avlar. ESB de kar görse THY oraya balıklama atlar.Herkes kendi işini yapmalı ve iyi yapmalı
  • 9. sıra için 25 dk. gayet iyi,4. sıra için 20 dk. beklediğimizi bilirim,pist yok ,apron yok,havacılığımız gelişti!

Atatürk Havalimanı’nın artan rötar şikayetleri, sorunların masaya yatırılmasını sağladı. Açıklamalar, yaşanan sıkıntıların birden çok nedeninin olduğunu ortaya koyarken, en önemlilerinden birinin de yoğun kullanılan pistte yapılan uzatma çalışmaları olduğunu gösterdi.

Atatürk Havalimanı önce Forbes dergisinde yayınlanan en fazla rötar yapılan havalimanları listesine girmiş, ardından İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, işadamlarının rötarlar nedeniyle zor durumda kaldığını açıklayarak önlem alınmasını istemişti.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ve TAV CEO’su Sani Şener’e göre, rötarların tek bir nedeni yok. Birdal, günde 900’ün üzerinde uçağın inip kalktığı Atatürk Havalimanı’nın yoğun talep gördüğü için altyapı eksikliklerinden, havayolu şirketlerinin belli saatleri tercih etmesine kadar birçok nedenin rötarlar üzerinde etkisi olduğunu söyledi. Şener ise, devam eden iyileştirmelerle rahatlamalar sağlanacağını ancak güvenlik unsurunun da zamanında uçuş kadar önemli olduğunu ve bu konuda hiçbir sorun yaşamadıklarını vurguladı.

5-6 aydır 6 milyon taş döşüyorlar

Rötar sorununu çözmek için üç pistten birini 250 metre uzattıklarını belirten Şener, kot farkı olduğu için 5-6 ayın zemine 6 milyon ton taş döşemekle geçtiğini söyledi.

Forbes dergisinin hazırlayarak Ocak 2010’da yayınladığı dünyanın ‘En Fazla Rötar Yapılan Havalimanları’ listesinde Atatürk Havalimanı inişlerde 3’üncü, kalkışlarda 7’nci sırada yer almıştı. Ayrıca, 2008’de 29 milyon yolcuyu ağırlayan THY’nin geçen yıl birçok inişi zamanında yapamadığının da altı çizilmişti.

AHL'deki rötarların sebebi ne?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 8 yıl önce
Hurdalar ve uzun süre yatanlar tabiki kaldırılmalı bunlar DHMI ye ve Tav a çok pahalıya mal oluyor çok büyük kazanç kaçıyor. Gün içinde sadece 01:00 la 06:00 rarası boş diger 19 saatteki seferlerden bir kısmı bu saatlere kaydırılsa tabiki rötarlara faydası olur ancak bu saatte uçan uçaklar sinek avlar Avrupada saat 23 ten sonra açık cok az meydan var .diğer saatlerde uçun diye öneren saat 03:00 daki Ankaraya yarı paraya bile bilet alırmı acaba?.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ahldeki hurda uçak sayısı nerdeyse 20 civarında birkere bu hurdaları kaldırın uçaklara yer açın o zaman park sıkıntısı kalmaz birde seferleri belli saatlar arasında değil tüm gün dağıtın bakın o zaman rötar diye bişey kalıyormu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kapasite dolmuştur lafı kocaman bir safsata ve herkes bunu kabul etmek zorunda bırakılıyor Viyana da birbirini kesen iki pist var yani 18/ 24 gibi kapasite 70 Stansed tek pist kapasite 55 daha say say bitmez darboğaz ne ise onu düzeltmek için ne yapılıyor. ESB den uçulamazmıymış Beyefendiler hub diye birşey duymuşlarmı acaba ESB andolu jet sayesinde bir domestik hub olmuştur.60 destinasyon açmadan yapacağınız tüm dış hatlar sinek avlar. ESB de kar görse THY oraya balıklama atlar.Herkes kendi işini yapmalı ve iyi yapmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
9. sıra için 25 dk. gayet iyi,4. sıra için 20 dk. beklediğimizi bilirim,pist yok ,apron yok,havacılığımız gelişti!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000