29 Ekim 2009, Perşembe 14:39:31

AHL'de pasaport kuyruğuna çözüm geliyor

Atatürk Havalimanı işletmecisi TAV, özel bir test uygulamasıyla pasaport kontrolünde geçirilen süreyi kısaltmayı amaçlıyor.
  • Şimdiye kadar birçok havalimanı gördüm.Bir çoğunda da en az yarım saat giriş ve çıkışlarda pasaport sırası bekledim. En inanılmazı da, yoğun saatlerde bile tüm polis bankolarının dolu olmamasıydı. Yani tam kadro çalışılmıyordu. Özellikle yabancı pasaportlar için, kimsenin az beklesinler diye bir jest yapma derdi yoktu. Bence iyileştirme yapılacaksa öncelikli olarak Türk vatandaşlarının geçişlerini hızlandırıp kolaylaştırmaya yönelik yapılmalı. Her ülke önce benim vatandaşım derken, bir tek biz "aman trtist beklemesin, ne biçim yer demesin" gibi bir kaygı taşıyoruz.
  • gidin bangkok'a havalimanı görün .alın kopyalayın aynısı.işte sana çözüm.yeniden keşfe gerek yok.ama 5milyar dolara mal olmuş onun da vergilerler bizden çıkarırsınız zaten.
  • polis gelen rus vatandasa ozellikle russa nasil baktigini bir gorun sonra istediginiz cozumu bulun bu zihniyetle degismez degismeyecek,ulkeye girerken imaj belli birde sahil yolundan taksime giderken pis kokan dereler ilk anda soke olan tuistler sahil yolunu kullanmayip metroya binenler terazidere ki koku ve yol boyunca hurda kagit ev vesaire,imaj duzeltmekle olmaz genel bir caba lazim Kazakistan Astana ornegi var pahali ama gecerli...
  • AHL de yetersiz olan sadece pasaport kontrol noktaları değil ki. 205 kapının oradaki transit yolcu geliş kapısı ile dış hatlar transit bankolarının dış hat gidiş katına çıkış yerinde de çok büyük sorun var. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde muazzam yoğunluk yaşanmakta. Binlerce insan daracık yerden ite kaka, birbirlerine vura çarpa gidiş katına çıkmaya çalışıyor birde kapının dar olması yetmiyormuş gibi de geçiş için dahiyane !!bir fikirle oraya konulmuş olan dönerli geçiş de izdaihamı artırmakta ve işleri oldukça yavaşlatmakta. İşin kötüsü de bu sorunlar yıllardır var ama çözüm yok. Geliş katına 2.pasaport kontrol yapıldı yeterli polis yok diye layıkıyla kullanılamıyor. Sorun çok ve çözüm var ama kimse çözmek istemiyor işin acısı...

TAV Havalimanları Holding’in özel izin alarak uyguladığı bu sistem, yolcuların pasaport kontrolüne girişinde başlıyor. Söz konusu sistemde, yolcuların uçuş kartları barkot sistemiyle okutularak pasaport kontrolünde ve kontrolden sonra alışveriş sırasında geçirdiği zaman net olarak tespit ediliyor.

Asıl önemli olan süreç ise bundan sonra başlıyor.

TAV, tespit edilen zamanın nasıl kısaltılacağı ve yolcuların bekleme süresinin nasıl azaltılacağıyla ilgili çalışmalara başlanması için bu uygulamayı şimdilik test olarak yürürlüğe koydu.

Bundan sonrasında ise, yolcuların bekleme süresini azaltabilmek için çalışmalar başlatılacak.

AHL BARKOT

AHL BARKOT

AHL BARKOT

AHL BARKOT

©AirportHaber

AHL'de pasaport kuyruğuna çözüm geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 8 yıl önce
Şimdiye kadar birçok havalimanı gördüm.Bir çoğunda da en az yarım saat giriş ve çıkışlarda pasaport sırası bekledim. En inanılmazı da, yoğun saatlerde bile tüm polis bankolarının dolu olmamasıydı. Yani tam kadro çalışılmıyordu. Özellikle yabancı pasaportlar için, kimsenin az beklesinler diye bir jest yapma derdi yoktu. Bence iyileştirme yapılacaksa öncelikli olarak Türk vatandaşlarının geçişlerini hızlandırıp kolaylaştırmaya yönelik yapılmalı. Her ülke önce benim vatandaşım derken, bir tek biz "aman trtist beklemesin, ne biçim yer demesin" gibi bir kaygı taşıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
gidin bangkok'a havalimanı görün .alın kopyalayın aynısı.işte sana çözüm.yeniden keşfe gerek yok.ama 5milyar dolara mal olmuş onun da vergilerler bizden çıkarırsınız zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
polis gelen rus vatandasa ozellikle russa nasil baktigini bir gorun sonra istediginiz cozumu bulun bu zihniyetle degismez degismeyecek,ulkeye girerken imaj belli birde sahil yolundan taksime giderken pis kokan dereler ilk anda soke olan tuistler sahil yolunu kullanmayip metroya binenler terazidere ki koku ve yol boyunca hurda kagit ev vesaire,imaj duzeltmekle olmaz genel bir caba lazim Kazakistan Astana ornegi var pahali ama gecerli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
AHL de yetersiz olan sadece pasaport kontrol noktaları değil ki. 205 kapının oradaki transit yolcu geliş kapısı ile dış hatlar transit bankolarının dış hat gidiş katına çıkış yerinde de çok büyük sorun var. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde muazzam yoğunluk yaşanmakta. Binlerce insan daracık yerden ite kaka, birbirlerine vura çarpa gidiş katına çıkmaya çalışıyor birde kapının dar olması yetmiyormuş gibi de geçiş için dahiyane !!bir fikirle oraya konulmuş olan dönerli geçiş de izdaihamı artırmakta ve işleri oldukça yavaşlatmakta. İşin kötüsü de bu sorunlar yıllardır var ama çözüm yok. Geliş katına 2.pasaport kontrol yapıldı yeterli polis yok diye layıkıyla kullanılamıyor. Sorun çok ve çözüm var ama kimse çözmek istemiyor işin acısı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000