10 Kasım 2012, Cumartesi 11:05:43

3 YIL ÖNCE 3. HAVALİMANI İÇİN NE DEMİŞTİ?

Türkiye’nin ve havacılık sektörünün gündemini uzun süredir meşgul eden bir konu “3. Havalimanı Projesi”...
  • Değerli arkadaşlarım, Şirketlerdeki belirsizliklerin çalışanlar üzerinde ne denli menfi etkilerinin olduğunu yakından bilen biriyim. Bu süreçte çalışanların motivasyonları da tabii ki düşük olur. Bu durumu ancak kurumunuza güvenerek aşabilirsiniz. CEO' nuz 3 ncu havalimanı açılsa bile şirketin bundan mağdur olmayacağını açıklıkla ifade ediyor. Ben dışarıdan biri olmama rağmen sonuçta şirketinizin sizi mağdur etmeyeceğini düşünüyorum. Hatta bundan hiç kuşku duymuyorum. Hepiniz ATA havalimanını ayakta tutan kişilersiniz.Bu konudaki uzmanlığınız şüphe götürmez. Kendiniz için benim gibi düşünüyorsanız sorun kalmayacaktır. Hükumet TAV' ı, TAV' da sizi ortada bırakmaz. Bırakamaz. Özelleştirmenin YİD modeli uygulamasında karşılıklı " GÜVEN"in önemi çok büyüktür. TAV ortada kalırsa, hangi iş adamı bundan sonra benzeri bir ihaleye girer. Siz ortada kalırsanız buda projenin başarısızlığı sayılmaz mı ? Bazen insanlar, kurumlar birbirine mecbur olur ya, işte bu durumda böyle.
  • ya artık bu ülkenin borca batmasından bıktım. Önüne gelen borca sokuyor ülkeyi.proje falan hikaye amaç dışa bağımlılığı artırmak..
  • Geçen yıla kadar ne bir bürokrat ne de TAV 3. havalimanını ağızlarına almıyordu. Hatta Sabiha Gökçen'e gerek yok deniyordu...Ne zaman TAV'ın hisseler satıldı,, o zaman 3. havalimanı konuşulmaya başladı. Problemi yaşayan THY....THY yolcu artışı sayesinde Atatürk havalimanında geçen son 3 yıl süresince, önümüzdeki 10 yılda kazanılacak paralar kazanıldı. Birde erken kapanınca tazminat verilecekmiş, ihale sürecinde verilen iş modeline göre fazla kar edince bu devletle paylaşıldı mı ki?
  • Bende daha önce aynı yorumu buraya 6 ay önce airport habere yazmıştım dencek herşeyi söylemiş ah benim milletim uyusun... BORÇLA BÜYÜYEN Bİ MİLLETİZ! BİRAZDA DEGİL HEM BAYA Bİ BORÇLA . bankalar niye devamlı deli gibi kar açıklıyor zannediliyor.

Bugünlerde de herkesin dilinde olan üçüncü havalimanı projesiyle ilgili TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, yaklaşık 3 sene önce önemli açıklamalarda bulunmuştu. Peki, Şener ne demişti?

Türkiye’nin havalimanı işlemeciliği konusundaki Dünya markalarından biri haline gelen TAV Havalimanları Holding’in CEO’su Sani Şener, 2009 yılında konuk olduğu “Sefa İnan’la Kara Kutu” programında o dönemde Silivri’de yapılacağı konuşulan şimdilerdeyse Terkos civarına yapılması planlanan üçüncü havalimanı projesiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Üçüncü havalimanı projesinin hayat bulmasıyla kongre ve sergi merkezine dönüştürülmesi dahi konuşulan Atatürk Havalimanı’nda 2021 yılına kadar işletme hakkına sahip olan TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, 28 Aralık 2009 tarihli programda Sabiha Gökçen Havalimanı’nın İstanbul için bir zenginlik olduğunu ifade etmişti. Şener, üçüncü havalimanıyla ilgili olarak da “Ancak şu bir gerçek ki 3’üncü havaalanı yapıldığında başka bir hava sahasına hitap etmeyecek. Orası da Atatürk ve Sabiha Gökçen’in hâkim olduğu hava sahasının meydanı olacak. O yüzden Silivri’ye bir havaalanı yapılırsa bu 1+1+1=3 demek değildir. Yalnızca kapasiteyi rahatlatır” demişti.

“ÇORLU GELİŞTİŞTİRİLMELİ” DEMİŞTİ

Şener, “Benim görüşüm ise Çorlu’nun geliştirilmesidir. Orada NATO tarafından inşa edilmiş çok güzel bir meydan var. Geliştirilip, hızlı trenle de buraya bağlanırsa o meydanımızda cazip bir hal alır” şeklinde konuşmuştu.

“3. HAVALİMANINI ALMAK ZORUNDAYIZ”

Geçtiğimiz aylarda üçüncü havalimanı hakkında keskin bir açıklama yaparak, TAV Havalimanları Holding olarak İstanbul'a yapılacak olan 3. havalimanının işletme hakkını almaya mecbur olduklarını ifade eden Şener son olarak, "Bu  çok zor bir iş. Kredisi, finansmanı, projesi ve işletmesiyle çok zor bir iş... Ama TAV olarak biz bu ihaleyi almak zorundayız. Şu anda şartnamenin açıklanmasını bekliyoruz" diyerek ihale için kararlılıklarını ortaya koymuştu.

Yeni havalimanı için yapılacak ihaleye TAV olarak tek başlarına gireceklerini belirten Şener, Atatürk Havalimanı'nın geleceğinden de "Bizim 2021 yılına kadar süremiz var. Bu süreden önce açılırsa şimdiye kadar ödemiş olduğumuz 3 milyar dolarlık bedelin farkı bize ödenecek. Yani mağdur olmayacağız" diyerek bahsetmişti.

AHL’DE ÇALIŞANLARIN AKLI KARIŞIK!

Yeni havalimanın faaliyete geçmesiyle Atatürk Havalimanı için ne gibi kararlar alınacağını merak eden personeller de işlerine devam edip edemeyecekleri konusunda tedirginlik yaşamaya başladı.

Atatürk Havalimanı’nda çeşitli görevlerde bulunan personellerin son günlerdeki en çok konuştuğu konuların başında “Yeni havalimanı açılınca, burası ve mevcut çalışan personel ne olacak?” sorusu geliyor.

Görünen o ki yeni havalimanı faaliyete geçene kadar gündemi uzun süre meşgul edecek...

3 YIL ÖNCE 3. HAVALİMANI İÇİN NE DEMİŞTİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

TAV PERSONELİ KARDEŞLERİME ~ 6 yıl önce
Değerli arkadaşlarım, Şirketlerdeki belirsizliklerin çalışanlar üzerinde ne denli menfi etkilerinin olduğunu yakından bilen biriyim. Bu süreçte çalışanların motivasyonları da tabii ki düşük olur. Bu durumu ancak kurumunuza güvenerek aşabilirsiniz. CEO' nuz 3 ncu havalimanı açılsa bile şirketin bundan mağdur olmayacağını açıklıkla ifade ediyor. Ben dışarıdan biri olmama rağmen sonuçta şirketinizin sizi mağdur etmeyeceğini düşünüyorum. Hatta bundan hiç kuşku duymuyorum. Hepiniz ATA havalimanını ayakta tutan kişilersiniz.Bu konudaki uzmanlığınız şüphe götürmez. Kendiniz için benim gibi düşünüyorsanız sorun kalmayacaktır. Hükumet TAV' ı, TAV' da sizi ortada bırakmaz. Bırakamaz. Özelleştirmenin YİD modeli uygulamasında karşılıklı " GÜVEN"in önemi çok büyüktür. TAV ortada kalırsa, hangi iş adamı bundan sonra benzeri bir ihaleye girer. Siz ortada kalırsanız buda projenin başarısızlığı sayılmaz mı ? Bazen insanlar, kurumlar birbirine mecbur olur ya, işte bu durumda böyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fırat ~ 6 yıl önce
En yüksek bedel olacak rakamı veren ihaleyi alır... en son İzmir güzel bir örnektir... TAV'ın 35.000'i aşan personeli var ve Sani Bey, istihdamı 10 yılda 23 kat artıran bir şirketi yönetiyor. Başka söze gerek yok heralde rahat bir nefes almak için
yeter ~ 6 yıl önce
ya artık bu ülkenin borca batmasından bıktım. Önüne gelen borca sokuyor ülkeyi.proje falan hikaye amaç dışa bağımlılığı artırmak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben ~ 6 yıl önce
Geçen yıla kadar ne bir bürokrat ne de TAV 3. havalimanını ağızlarına almıyordu. Hatta Sabiha Gökçen'e gerek yok deniyordu...Ne zaman TAV'ın hisseler satıldı,, o zaman 3. havalimanı konuşulmaya başladı. Problemi yaşayan THY....THY yolcu artışı sayesinde Atatürk havalimanında geçen son 3 yıl süresince, önümüzdeki 10 yılda kazanılacak paralar kazanıldı. Birde erken kapanınca tazminat verilecekmiş, ihale sürecinde verilen iş modeline göre fazla kar edince bu devletle paylaşıldı mı ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sener haklı ~ 6 yıl önce
Bende daha önce aynı yorumu buraya 6 ay önce airport habere yazmıştım dencek herşeyi söylemiş ah benim milletim uyusun... BORÇLA BÜYÜYEN Bİ MİLLETİZ! BİRAZDA DEGİL HEM BAYA Bİ BORÇLA . bankalar niye devamlı deli gibi kar açıklıyor zannediliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000