24 Haziran 2013, Pazartesi 16:01:04

3. HAVALİMANINDA FİNANSMAN SIKINTISI MI YAŞANIYOR?

3. havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyumdan Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, "Daha finansmana çıkmadık. Ama karamsar değiliz" dedi.
  • Gücün yoksa ihaleye girmeyeceksin. Büyük olasılıkla yıllarca sürüncemede kalacak bir inşaat görüntüsünü izleyeceğiz. Ne acı...
  • Bu havalimanın sadece ticari değil aynı zamanda stratejik önemide var. Bir dönüm noktasıdır. Her durumda yapılacaktır.
  • Bir işide milletin cebindeki paraya göz koymadan yapın. Krediyi kamu bankaları vermemeli
  • iyi madem arkadaş biz bilemedik 10 katı bulunacak diyosan sen biliyosun demekki değirmenin suyunu anlat ta bizde bilelim hadi bekliyoruz aydınlat bizi..

150 milyon yolcu kapasiteli İstanbul'un üçüncü havalimanının ihalesini 22 milyar 152 milyon Euro-KDV bedelle kazanan Cengiz-Limak-Kolin-Mapa-Kalyon ortak girişiminin, finansman için henüz görüşmelere başlamadığı belirtildi.

The Wall Street Journal Türkiye'ye konuşan Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 'Daha finansmana çıkmadık. Görüşmelere de başlamadık' dedi. Son dönemlerde piyasalarda yaşanan çalkantı nedeniyle projelerin finansmanı konusundaki soru işaretleri artarken, Cengiz  "Hiçbir karamsarlığımız yok. Hem yerli, hem de yabancı bir çok finans kuruluşu ile görüşeceğiz" diye konuştu.

Üçüncü havalimanı ihalesinin ardından konsorsiyum adına açıklama yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ödemenin 25 yılda yapılacağına dikkat çekerek "Projenin finansmanı için hem yerli hem yabancı kaynak bakıp en ekonomik şartları veren finansman modelini seçeceğiz" demişti. Gerekli izinlerden sonra 1 yıl içinde kazma vurmayı hedeflediklerini anlatan Özdemir, projenin etap etap olacağını hatırlatarak ödemenin de 25 yılda gerçekleştirileceğini ifade etmişti.

'Finansman hazır' demişti

Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ise yine Wall Street Journal Türkiye'ye ihalenin hemen ardından yaptığı açıklamada "İhale şartları gereği yüzde 20 kadar özkaynak ödenecek. Özkaynak için kredi kullanmayacağız" demişti. Projenin finansmanının hazır olduğunu sadece en ucuz olan seçenek konusunda karar vereceklerini ifade eden Mehmet Cengiz, "Çok şeffaf ve düzgün bir ihale oldu. Biz her taraftan krediyi de hazırladık. 25 yıl eşit taksitler halinde ödeyeceğiz" diye konuşmuştu.

17 firmanın şartname aldığı yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacak ve Yap İşlet Devret (YİD) modeliyle yapılacak olan İstanbul'un üçüncü havalimanı için yarışa 4 firma katılmıştı. IC Fıraport'un 20 milyar Euro' + KDV'lik teklifiyle açılan ihalede teklifler pazarlık usulü 22 milyar Euro'yu geçmişti. Yarış Makyol, TAV, IC-Fraport, Cengiz-Kolin-Mapa-Limak-Kalyon ortak girişimi arasında geçmişti.

3. HAVALİMANINDA FİNANSMAN SIKINTISI MI YAŞANIYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Yoksa ~ 5 yıl önce
Gücün yoksa ihaleye girmeyeceksin. Büyük olasılıkla yıllarca sürüncemede kalacak bir inşaat görüntüsünü izleyeceğiz. Ne acı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
um ~ 5 yıl önce
Bu havalimanın sadece ticari değil aynı zamanda stratejik önemide var. Bir dönüm noktasıdır. Her durumda yapılacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milletin cebi ~ 5 yıl önce
Bir işide milletin cebindeki paraya göz koymadan yapın. Krediyi kamu bankaları vermemeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iyi ~ 5 yıl önce
iyi madem arkadaş biz bilemedik 10 katı bulunacak diyosan sen biliyosun demekki değirmenin suyunu anlat ta bizde bilelim hadi bekliyoruz aydınlat bizi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000