13 Aralık 2011, Salı 10:28:13

TALPA'DAN HABERLERE SERT AÇIKLAMA

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Talpa, Danimarka gazetelerinde Türk pilotlar hakkında çıkan haberlere ilişkin sert açıklama yaptı, saldırıları kınadı.
  • arkadaşlar pilot felan eğitimini lütfen uzatmayın artık, dünya gitgide eğitim sürelerini de kısaltıyor yakında 180 saat atpl yarıdan fazlası simulatör eğitimi olabilirmiş, bu yeter diyor avrupa birliği ve amerika. uçak kendi uçuyor her meslekte risk var özel bir meslek değil artık. bakın bazı pilotlara araba vermezsiniz içinizden gelmez ama binlerce uçuş var dünyada hergün kaza nadiren, bu işi yapanlar çok mükemmel mı sanıyorsunuz içinde olan bilir bunu... bazı konulara yabancı olunduğu için bazı insanlara uçmak saygın zor iş algılanır...Evet pilotlarımız astronotun 6-7 katı kazancı var biz gibi ülkelerde, yüzde yetmişi zoraki elinden tutulup pilot eğitimi verilmiş kişiler ülke havacılığını götürüyor, sorunda olmaz ama Allaha emanet...
  • Sevgili $ark cobani arkadasim, senin gibilerinden gecilmiyor Askeriye.Kayseri'de askerligimi Ust tegmen olarak yaptigimda basimdaki $ark cobaninin biri doktora tezini ben ve benim gibi yurt disinda doktora ogrenimi gormus 2-3 arkadasa yazdiriyordu.Ne oldu, adam doktorasini yapti, terfisini aldi, sayemizde maasi artti, ama hak ettimi?Hic unutmam bir kez Amerikali mevkidaslari ile bulusacak, biraraya geldiler, konusamiyor bizimki.Gozumun icine bakiyor yardim et diye, her seye yeah, yeah, yeah arada mimik bozmuyor.Natodakiler agizlarini birakip baska yerleri ile guluyordu, sakamisiniz len siz :) Yiyorsa yalandir de, inkar et, yoktur boyle seyler de, ama it itin ayagina basmaz misali sizde inkar edersiniz, olmaz dersiniz.
  • Basbakanimizin ucaginin da pilotu yabanciymis! Bir bilen varsa aciklasin? Acaba kendisi bundan bihaber midir?
  • geçen haftalar ABD de astronot alımı başladı, yıllık vergi kesilmemiş haliyle ücret 65 bin ila 120 bin dolar arası.. burada yardım hava aracı operatörü yanı ( pilot) 4 katını alıyor yazıktır yahu...
Talpa’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında ; milli havayolumuz türk hava yolları ve özel şirketlerimizde görev yapan türk pilotları ve şirketlerimize yönelik asılsız haberler ve yorumlar gözlenmektedir.

Özellikle pilotlarımızın eğitim seviyeleri, hava trafik konuşmalarındaki ingilizce düzeylerinin yetersiz olduğu belirtilerek sisteme yönelik saldırılar başlatılmıştır.
Son 10 yılda ülkemiz sivil havacılığı çok büyük gelişme göstererek gerek ulusal, gerekse uluslararası alanda aktif, rekabetçi, öncü ve saygın rolünü pekiştirmiştir. sektörün gelişmesinde pilotlarımız en önemli rolü üstlenmiştir. türk sivil havacılığında faaliyet gösteren şirketler ; eğitimlerini uluslararası standartlara göre icra etmektedirler. eğitim sonuçları, kendi iç bünyelerindeki kontrol mekanizmaları ile T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerince denetlenmektedir.

Sektördeki tüm şirketler eğitim başarılarını dünya havacılık sektöründe de ispat etmişlerdir. Bu şirketler halihazırda yabancı kaynaklara da eğitim verir duruma gelmiştir.

Türk pilotların ingilizceyi kullanma ve konuşma düzeylerinin anadil seviyesinde olması gibi bir zorunluluk yoktur. Uluslararası standartlar doğrultusunda belirlenen hava trafik ingilizcesi seviyeleri ve yeterlilikleri gerek şirketler, gerekse sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından belirlenmekte, kayıtları uluslararası standartlarla lisanslarına işlenmektedir.

Amaç hava trafik ingilizcesini belirlenen minimum ihtiyaçlara göre kullanabilmektir.

Talpa olarak ; pilotlarımıza yönelik, hiçbir bilimselliğe dayanmayan, kasıtlı saldırıları şiddetle kınamaktayız. Değişik platformlarda gündeme getirdiğimiz yabancı pilot istihdamının kısıtlanması konusundaki tutum ve kararlılığımızı da sürdürmekteyiz. bu kararımızda ne kadar haklı olduğumuz ortadadır.

Sivil havacılığımızın başlangıç tarihinden bugüne kadar ülkemizi uluslararası havacılık platformunda başarı ile temsil eden türk pilotlarına yönelik bu ve benzer mesnetsiz , art niyetli, haksız haber ve yorumlarda bulunan yabancı aktörler ile bunlara destek sağlayan, beyanda bulunanlarla her ortamda mücadelemiz devam edecektir.”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
TÜRKİYE HAVAYOLU PİLOTLARI DERNEĞİ
                   YÖNETİM KURULU

TALPA'DAN HABERLERE SERT AÇIKLAMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

Misafir ~ 6 yıl önce
arkadaşlar pilot felan eğitimini lütfen uzatmayın artık, dünya gitgide eğitim sürelerini de kısaltıyor yakında 180 saat atpl yarıdan fazlası simulatör eğitimi olabilirmiş, bu yeter diyor avrupa birliği ve amerika. uçak kendi uçuyor her meslekte risk var özel bir meslek değil artık. bakın bazı pilotlara araba vermezsiniz içinizden gelmez ama binlerce uçuş var dünyada hergün kaza nadiren, bu işi yapanlar çok mükemmel mı sanıyorsunuz içinde olan bilir bunu... bazı konulara yabancı olunduğu için bazı insanlara uçmak saygın zor iş algılanır...Evet pilotlarımız astronotun 6-7 katı kazancı var biz gibi ülkelerde, yüzde yetmişi zoraki elinden tutulup pilot eğitimi verilmiş kişiler ülke havacılığını götürüyor, sorunda olmaz ama Allaha emanet...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sevgili $ark cobani arkadasim, senin gibilerinden gecilmiyor Askeriye.Kayseri'de askerligimi Ust tegmen olarak yaptigimda basimdaki $ark cobaninin biri doktora tezini ben ve benim gibi yurt disinda doktora ogrenimi gormus 2-3 arkadasa yazdiriyordu.Ne oldu, adam doktorasini yapti, terfisini aldi, sayemizde maasi artti, ama hak ettimi?Hic unutmam bir kez Amerikali mevkidaslari ile bulusacak, biraraya geldiler, konusamiyor bizimki.Gozumun icine bakiyor yardim et diye, her seye yeah, yeah, yeah arada mimik bozmuyor.Natodakiler agizlarini birakip baska yerleri ile guluyordu, sakamisiniz len siz :) Yiyorsa yalandir de, inkar et, yoktur boyle seyler de, ama it itin ayagina basmaz misali sizde inkar edersiniz, olmaz dersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Basbakanimizin ucaginin da pilotu yabanciymis! Bir bilen varsa aciklasin? Acaba kendisi bundan bihaber midir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
geçen haftalar ABD de astronot alımı başladı, yıllık vergi kesilmemiş haliyle ücret 65 bin ila 120 bin dolar arası.. burada yardım hava aracı operatörü yanı ( pilot) 4 katını alıyor yazıktır yahu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000