28 Şubat 2013, Perşembe 09:50:39

HAVALİMANI ŞEHRE YAKIN OLURSA BÖYLE OLUR!

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, uçaklara doğru tutulan lazer ışınlarının temel sebebinin havalimanlarının şehre yakın yerde konuşlandırılması olduğunu söyledi.
  • amma ağladınız yaa..sanki bir sizin sıkıntınız bu...işiniz gücünüz reklam ..geçin bu ayakları
  • O mesafeden korluge sebep olmaz, Gardaslar... Yoksa silah olarak kullanilirdi, seminerlerde tahta cubuk yerine kullaniliyor.
  • Kaptanım sonuna kadar haklısınız.Keşke halkımız bilinçlense de böyle olaylar yaşamasak..
  • türk havacılık sektörünün en büyük sıkıntısı, kanayan yarasına bir dedikleri için tebrik ederim. eğer uçaklara lazer tutulmaz ise aydınlık günler bizi bekliyor. ha kendi type rating'ini parasıyla almasına karşın yıllardır işsiz gezen pilotlar, aylardır kontole girmeyi bekleyip mezun olamayan uçuş okulu öğrencileri, bu kadar türk açıktayken ülkede cirit atan yabancı pilotlar gibi küçük detaylar zaten kolayca çözülür, onları kafaya takmayın.

Son günlerde yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarında maruz kalınan lazer ışınları uçuş emniyetini olumsuz etkiliyor. Özellikle kokpite doğru pilotları hedef alan lazer ışınları iniş ve kalkış sırasında büyük tehlikeler oluşturuyor. Konu ile ilgili basın mensuplarına açıklamalara da bulunan TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, uçağa doğru tutulan lazerlerin iniş kalkış sırasında pilotların geçici körlük yaşamasına sebep olduğunu belirtti.

Mantı, “Bu tür lazerler uçuş emniyetini direkt etkilemektedir. Dünyada Amerika ve Avustralya’da bu tip olaylarda polis müdahale etmekte ve büyük hapis cezaları verilmektedir” diye konuştu. Türkiye’de uçuş güvenliğini olumsuz etkileyen lazerlerin yeni yeni gündeme geldiğini belirten Mantı şunları söyledi:

“Türkiye’de bu konuyla ilgili basından takip ettiğimiz birkaç olay var. Bence buna da etken havalimanlarının şehirlerin yakınında konuşlanmasıdır. Bu lazer silahlarının bilinçsiz kişilere verilmesi ve bilinçsiz kişiler tarafından kullanılmasıdır. Hatta bu lazerler iniş kalkış halinde pilotların geçici körlüğüne bile neden olabilir” şeklinde konuştu. Lazer ışınlarına maruz kalan pilotların hemen durumu kuleye bildirmelerini isteyen Mantı, kuleden de güvenlik güçlerine haber verildiğini ifade etti.

HAVALİMANI ŞEHRE YAKIN OLURSA BÖYLE OLUR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

trim ~ 5 yıl önce
amma ağladınız yaa..sanki bir sizin sıkıntınız bu...işiniz gücünüz reklam ..geçin bu ayakları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O mesafeden ~ 5 yıl önce
O mesafeden korluge sebep olmaz, Gardaslar... Yoksa silah olarak kullanilirdi, seminerlerde tahta cubuk yerine kullaniliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sept738 ~ 5 yıl önce
Kaptanım sonuna kadar haklısınız.Keşke halkımız bilinçlense de böyle olaylar yaşamasak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teşekkürler talpa ~ 5 yıl önce
türk havacılık sektörünün en büyük sıkıntısı, kanayan yarasına bir dedikleri için tebrik ederim. eğer uçaklara lazer tutulmaz ise aydınlık günler bizi bekliyor. ha kendi type rating'ini parasıyla almasına karşın yıllardır işsiz gezen pilotlar, aylardır kontole girmeyi bekleyip mezun olamayan uçuş okulu öğrencileri, bu kadar türk açıktayken ülkede cirit atan yabancı pilotlar gibi küçük detaylar zaten kolayca çözülür, onları kafaya takmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000