18 Şubat 2014, Salı 10:07:54

YERLİ SAVAŞ UÇAĞI İÇİN SON AŞAMAYA GELİNDİ

Türkiye'nin prestij projesi olan "FX/TX" kod adı verilen yerli savaş uçağının ilk (SSİK)Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ele alınacağı öğrenildi.
  • Arkadas insanimiza bu kadardami guvenmiyorsunuz agir oluyor ama insallah bu projeler bitecek dis mihraplar yapabilecegimize ihtimal vermese niye tehtit etsinler f35 projesinden tehtit ediyor adamlar
  • Haci bayrami velinin esi bulunmayan kiymetli bir sozu vardir hatirlayalim gun olur bu millet taaa bizansa yurur.
  • ekonomi bilmiyosunuz konuşuyosunuz türkiyenin kendi arabasını yapması hiç bişeye yaramaz zaten biz otomobil ihracatı yapıyoruz
  • Niyet etmemiz güzel. Ama bundan sonra koşar adımlarla yürümemiz gerekli oysa bana mehteran bölüğü temposuyla ilerliyormuşuz gibime geliyor (önceki yıllarla kıyaslamıyorum o yıllar ölü yıllarımız maalesef) ama bana dış merkezli entrikalar yolumuzu kesmeye ugraşıyorlarmış gibi geliyor. Gezi ve benzeri olaylar bunu gösteriyor.

Türkiye'nin prestij projesi olan "FX/TX" kod adı verilen ilk yerli savaş uçağının ilk (SSİK)Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ele alınacağı öğrenildi. Uçakla ilgili iki yıldan beri yürütülen çalışmalar ve yapılabilirlik etüdü, SSİK'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'e sunulacak. Toplantıda, projenin sistem geliştirme ve gösterim safhasına geçiş kararının alınmasının planlandığı öğrenildi. 30 Mart yerel seçimleri nedeniyle bir ertelemeye gidilmemesi halinde SSİK'in önümüzdeki günlerde toplanması bekleniyor.

ÖN TASARIM SAFHASI TAMAMLANDI

Hava Kuvvetleri'nin 2020'li yıllardan sonra jet eğitim ve muharip uçak ihtiyacını milli imkanlar ile karşılamak amacıyla, 15 Aralık 2010 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK)'nin 545 sayılı kararı ile bir proje başlatıldı. Proje kapsamında, ihtiyaç makamı olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, tedarik makamı SSM ve ana yüklenici TUSAŞ çalışanları ilk defa Entegre Proje Yönetim Ofisi adı verilen bir yapı altında bir araya gerek konsept geliştirme ve kavramsal tasarım çalışmalarını sürdürdü. Bu aşamada Hava Kuvvetleri Komutanlığı, uçağın görev yapacağı 2030'lu yıllar ve ötesinin harekat ortamını düşünerek yapılabilir bir uçağın harekat isterlerini net olarak ortaya koydu. Çalışmanın ilk 13 ayı bu isterler dokümanının hazırlanması ile geçti. Projenin Konsept Geliştirme ve Ön Tasarım Safhası ise Eylül 2013 itibarı ile tamamlandı.

SSİK'TE YAPILABİLİRLİK ETÜDÜ SONUÇLARI SUNULACAK

IDEF-2013 esnasında açıklanan üç konfigürasyon üzerinde tasarım çalışmaları yoğunlaştı. Bunlardan birincisi FX-1 versiyonu denilen(F-18, Eurofighter, Rafale veya Mig-29'lardakine benzer) çift motorlu bir uçak, diğeri FX-5 versiyonu denilen bunun tek motorlu bir konfigürasyonu ve sonuncusu ise FX-6 denilen yine tek motorlu ancak genellikle Avrupa uçak üreticilerinin kullandığı gibi delta kanat ve kanardlı konfigürasyon olarak ortaya çıktı. İki yıldan beri yürütülen çalışmaların ve yapılabilirlik etüdünün sonuçlarının bu yılın ilk SSİK toplantısında komite üyelerine sunulacağı öğrenildi. Bu toplantıda, projenin müteakip safhası olan Sistem Geliştirme ve Gösterim safhasına geçiş kararının alınması planlandı. (Vatan)

YERLİ SAVAŞ UÇAĞI İÇİN SON AŞAMAYA GELİNDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

aydinli ~ 3 yıl önce
Arkadas insanimiza bu kadardami guvenmiyorsunuz agir oluyor ama insallah bu projeler bitecek dis mihraplar yapabilecegimize ihtimal vermese niye tehtit etsinler f35 projesinden tehtit ediyor adamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tek yurek ~ 4 yıl önce
Haci bayrami velinin esi bulunmayan kiymetli bir sozu vardir hatirlayalim gun olur bu millet taaa bizansa yurur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
türk ~ 4 yıl önce
ekonomi bilmiyosunuz konuşuyosunuz türkiyenin kendi arabasını yapması hiç bişeye yaramaz zaten biz otomobil ihracatı yapıyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deliturk ~ 4 yıl önce
Niyet etmemiz güzel. Ama bundan sonra koşar adımlarla yürümemiz gerekli oysa bana mehteran bölüğü temposuyla ilerliyormuşuz gibime geliyor (önceki yıllarla kıyaslamıyorum o yıllar ölü yıllarımız maalesef) ama bana dış merkezli entrikalar yolumuzu kesmeye ugraşıyorlarmış gibi geliyor. Gezi ve benzeri olaylar bunu gösteriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hisar ~ 4 yıl önce
mehtaran yavaş ama yere sağlam basar bunu unutmayın
Hakan ~ 2 yıl önce
Sen önce git yazım kurallarını öğren de gel.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000