29 Ekim 2012, Pazartesi 15:02:11

YENİ TURBO JET MOTORU GELİYOR

Tusaş Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Akın Duman, "İnsansız hava araçlarına (İHA) güç veren motorlar kapmasında yeni bir turbo jet motor geliştirme projesinin faaliyetlerini de 4 ay önce başlattık. Önümüzdeki dönemde ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda gerek eğitim uçaklarına gerek özgün helikopterlere güç verecek bir motorun da tasarımını başlattık" dedi...
  • TEI, uzmanligi nedir? TEI Hangi Motoru Uretmeli? Brayton/Joule cevrimine sahip bir gaz turbini (turboporp) motor mu? Sabit basinc cevrimli icten yanmali motor mu?
  • 2023 yılı hayalinin olduğu yerde motorda olur, paslanmaz çelikte olur, tank da olur, dünya lideri de olur, süper güçte olur. olur yaparız. ama bekleyin. 2023 e ne kaldı? 2002 seçimlerinde de avrupa birliğine giriyorduk ya. hatırladın mı badem :) ha kuzum? işte öyle motor da üretcez. ok
  • evet her ülke herşeyi üretecek diye birşey yok ama konu uçak motoru ise işler değişir.bana uçak motorunu geçtim otomobil motoru üretip paslanmaz çelik üretemeyen bir ülke gösterebilirmisin.sen bana getir çeliğin en kalitesini titanyumu inconeli vsyi ikitelli'de yaptırırım uçak motoru..saf vatandaşı kandırıyorlar.birşey üretecek insan bas bas bağırmaz biz bunu yapıyoruz diye.gider çalışır üretir ondan sonra çıkarır ortaya.
  • Her ülke her şeyi üretecek diye bir kural yok. Eğer öyle olsaydı, dünya ticareti diye bir şey olmazdı. Esas olan en fazla önem verilen maddelerin üretimine önem verilmesidir sadece. Yok efenim toplu iğne üretmeden araba nasıl üretilirmiş* falan filan... (*Devrim Arabaları'ndan...)

Duman, yaptığı açıklamada, Tusaş Motor Sanayii AŞ'nin havacılık alanında uçak motorları ve gaz türbinleri konusunda faaliyet gösterdiğini belirtti.

TEI'nin bugün geldiği noktada dünya tarafından tanınan bir marka olduğunu ifade eden Duman, şunları kaydetti:


"Uçak motorlarının montaj, test, bakım ve onarımında, ülkemizde özellikle silahlı kuvvetlerdeki sistemler konusunda faaliyetler sürdürdüğümüz gibi, bölge ülkelerine de hizmet veriyoruz. TEI'de, Bahreyn F-16'larını F-110 motorlarının depo seviyesi bakımları yapılıyor. Nato AWACS uçaklarına ait TF33 motorlarının depo seviyesi bakımlarını TEI'de gerçekleştiriyoruz. Nato AWACS uçaklarına ait TF33 motoru depo seviyesi bakım projesinde, gösterdiğimiz başarıdan dolayı Nato Destek Teşkilatı (NSPA) ve Uluslararası Havacılık ve Uzay Yönetim Şirketi (IAMCO) tarafından 2011 yılının 'En İyi Motor Bakım Firması' seçildik. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterindeki cougar genel maksat helikopterlerinin depo seviyesi bakımlarını da yapıyoruz."

"Tasarımını yaptığımız modüllerde şu ana kadar hiçbir problem yok"

Duman, Türkiye'nin 2023 vizyonu kapsamında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek gibi bir hedefinin bulunduğunu hatırlattı.

Dünyanın ilk 10 ekonomisi incelendiğinde 4 ana faaliyet alanının ön plana çıktığını anlatan Duman, şöyle devam etti:

"Bunlardan birincisi sağlık, ikincisi otomotiv, diğeri bilgi teknolojileri, bir diğeri de havacılık. Dolayısıyla 2023 vizyonuna ulaşmada TEI olarak ülkemize katkı da bulunmak amaçlı insansız hava araçlarının (İHA) dışında da motor tasarım ve gaz türbini tasarımıyla ilgili yürüttüğümüz diğer projeler de var. Bir taraftan uluslararası projelere katılıp orada teknolojik ve tasarım alt yapımızı geliştiriyoruz. A400M uçağının TP400 motorunda yüzde 2,5 oranında tasarım iş payımız var. Motorun girişi ve egzoz kısmı tamamen TEI mühendisleri tarafından tasarlanmış, TEI atölyelerinde prototipleri üretilmiş ve seri üretime geçme fazındayız. Binlerce saatlik test uçuşu kapsamında bizim tasarımını yaptığımız modüllerde şu ana kadar hiçbir problem yok."

"İHA'Lara güç veren motorlar kapmasında yeni bir turbo jet motor geliştirme projesinin faaliyetlerini de 4 ay önce başlattık" diyen Duman, şunları bildirdi:

"Yaklaşık 3 yıl sonra 1000 libre ya da daha fazla güç üretebilen veya turboprop motor olarak değerlendirdiğimizde 1200 veya 1500 beygir arasından güç üretebilen yeni bir motorun tasarımından bahsediyorum. Bu anlamda önümüzdeki dönemde ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda gerek eğitim uçaklarına gerek özgün helikopterlere güç verecek bir motorun da tasarımını başlattık."

"Ankara ve Eskişehir, havacılıkta topyekun hareket edecek"

Eskişehir Havacılık Kümesi Derneği Başkanı da olan Duman, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir önderliğinde 2011 yılı mart ayında kurulan derneğin yegane amacının Eskişehir'de cumhuriyetten bu yana var olan havacılık faaliyetlerini geliştirmek olduğunu vurguladı.

Böyle bir kümelenmeyle havacılıkta, Eskişehir'in ve Türkiye'nin iş hacmini artırmak istediklerini dile getiren Duman, "Bu kümelenmenin yaptığı sinerji gerçekten önemli. Bu anlamda tek başına Eskişehir'i noktasal bir faaliyet alanı olarak görmüyoruz. Ülkemizin havacılığı ile ilgili her faaliyette bizler de yer almak istiyoruz. Bu doğrultuda Ankara'da da bir havacılık kümelenmesi kurulmasıyla ilgili Kazan bölgesinde çalışmalar devam ediyor. Böyle bir faaliyetin başlaması için bir kaç ay daha süreç var. Yegane amacımız, Eskişehir ile Ankara'yı bir ortak vadide buluşturmaktır. Kazan'daki kümelenme kurulduğu zaman biz de o oluşumun bir paydaşı olacağız. Ankara ve Eskişehir, havacılıkta topyekun hareket edecek" diye konuştu.

YENİ TURBO JET MOTORU GELİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Hangi Motor? ~ 5 yıl önce
TEI, uzmanligi nedir? TEI Hangi Motoru Uretmeli? Brayton/Joule cevrimine sahip bir gaz turbini (turboporp) motor mu? Sabit basinc cevrimli icten yanmali motor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
prometheus ~ 6 yıl önce
2023 yılı hayalinin olduğu yerde motorda olur, paslanmaz çelikte olur, tank da olur, dünya lideri de olur, süper güçte olur. olur yaparız. ama bekleyin. 2023 e ne kaldı? 2002 seçimlerinde de avrupa birliğine giriyorduk ya. hatırladın mı badem :) ha kuzum? işte öyle motor da üretcez. ok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ölçü nedir diyene ~ 6 yıl önce
evet her ülke herşeyi üretecek diye birşey yok ama konu uçak motoru ise işler değişir.bana uçak motorunu geçtim otomobil motoru üretip paslanmaz çelik üretemeyen bir ülke gösterebilirmisin.sen bana getir çeliğin en kalitesini titanyumu inconeli vsyi ikitelli'de yaptırırım uçak motoru..saf vatandaşı kandırıyorlar.birşey üretecek insan bas bas bağırmaz biz bunu yapıyoruz diye.gider çalışır üretir ondan sonra çıkarır ortaya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ölçü nedir?.. ~ 6 yıl önce
Her ülke her şeyi üretecek diye bir kural yok. Eğer öyle olsaydı, dünya ticareti diye bir şey olmazdı. Esas olan en fazla önem verilen maddelerin üretimine önem verilmesidir sadece. Yok efenim toplu iğne üretmeden araba nasıl üretilirmiş* falan filan... (*Devrim Arabaları'ndan...)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000