17 Ağustos 2011, Çarşamba 16:40:32

TUSAŞ'IN HELİKOPTERİ İLK UÇUŞUNU YAPTI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ilk T129 helikopterinin 1. Prototipinin ilk uçuşu bugün başarıyla gerçekleştirildi...
  • Her fırsatta, olmadık yerde yabancı pilot meselesini böyle ortaya getirenlerin akli dengelerinin yerinde olup olmadığından ciddi şüphe ediyorum. Askeri helikopterin üzerinde yabancı pilotun ne işi var? Yesinler, içsinler, açlığa devam... Laf mı bu şimdi? Ne alıp veremediğin var pilotlarla senin? Pilot olmak istedin de olamadın mı?.. Bu mudur bütün derdin, hasetin?
  • Bunlarada yapancı pilot alın doldurun yesinler içsinler,açlığa işsizliğe devam
  • Bu helikopterin keşke İzmir Çiğli'deki hava gösterilerine yetiştirilip katılsaydı. Şahsen orada görmeyi çok isterdim. Neyse, hayırlısı olsun.
  • Güzel bir haber. Saldırı helikopterleri özellikle terörle mücadelede çok büyük öneme sahip. O nedenle bu projenin eldeki tüm imkanlar seferber edilip planlanandan önce bitirilmesi ve helikopterlerimizin hainlerin tepelerine bir an önce inmeye başlaması en büyük dileğimdir.
TUSAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, T129 'P6' prototipinin ilk uçuşunun, TUSAŞ test pilotları tarafından, TUSAŞ'ın Akıncı'daki tesislerinde planlanan zamanında ve başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi. 
 
Sabah saat 05. 30'da havalanan helikopter, 90 dakika havada kalarak gerekli tüm testleri başarıyla tamamladı. 
 
TUSAŞ Test Pilotları Adnan Meral ile Gökhan Korkmaztürk, testten sonra, 
 
"Çok başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdik" tespitinde bulundular. 
 
ATAK Helikopter Programı, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri ihtiyacını yüksek teknolojiye sahip özgün aviyonik ekipmanların da entegre edileceği T129 helikopterleri ile karşılamak için başlatıldı. Program kapsamında, T129 helikopteri, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda özgünleştirilip üretilecek. 
 
TUSAŞ'ta üretimi tamamlanan P6 prototipinin ilk uçuşu, ATAK Programı'nın önemli mihenk taşları arasında yer alıyor. TUSAŞ'ta üretilecek olan üç adet prototipin ilki olan P6 prototipi TUSAŞ'ın ulaştığı teknolojik seviyeyi göstermek açısından önem taşıyor. 
 
TUSAŞ'ta, bin 500'ü mühendis olmak üzere yaklaşık 4 bin deneyimli personel çalışıyor.
TUSAŞ'IN HELİKOPTERİ İLK UÇUŞUNU YAPTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 7 yıl önce
Her fırsatta, olmadık yerde yabancı pilot meselesini böyle ortaya getirenlerin akli dengelerinin yerinde olup olmadığından ciddi şüphe ediyorum. Askeri helikopterin üzerinde yabancı pilotun ne işi var? Yesinler, içsinler, açlığa devam... Laf mı bu şimdi? Ne alıp veremediğin var pilotlarla senin? Pilot olmak istedin de olamadın mı?.. Bu mudur bütün derdin, hasetin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bunlarada yapancı pilot alın doldurun yesinler içsinler,açlığa işsizliğe devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu helikopterin keşke İzmir Çiğli'deki hava gösterilerine yetiştirilip katılsaydı. Şahsen orada görmeyi çok isterdim. Neyse, hayırlısı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Güzel bir haber. Saldırı helikopterleri özellikle terörle mücadelede çok büyük öneme sahip. O nedenle bu projenin eldeki tüm imkanlar seferber edilip planlanandan önce bitirilmesi ve helikopterlerimizin hainlerin tepelerine bir an önce inmeye başlaması en büyük dileğimdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000