13 Temmuz 2014, Pazar 08:25:21

İLK UÇAKLAR AĞUSTOS'TA TESLİM EDİLECEK

Türk Hava Kuvvetleri’nin stratejik nakliye uçakları olan C-130’lar modernize edildi. Ağustos’ta ilk partisi teslim edilecek uçaklar, NATO’nun en kritik veri ağı Link-16’ya da milli imkanlarla bağlandı.
  • Vatandaş... Kendini çok güzel anlatmış. Bakınız herkes kendi lügatınca yorum yapar; dövmeyi, soymayı, tasma takmayı ruhuyla bütünleştirip, göz boyamaya çalışmanın anlamı yoktur. Sayın " Vatandaş ".
  • Vatandaş.... Komşu ülkeye okyanusun ötesinden gelen, fiilen kadınlara kızlara tecavüz eden, babaları aşağılamak için karısının çocuğunun önünde döven, soyan, tasma takan, üzerine işeyen yaratılmışları ve bunlara saydıklarımı ve daha fazlasını yaparlarken yardım eden, vatanımı kullanmalarına izin verenleri rahmetle anmıyorum. Ölüye sövülmez bizde, o yüzden o kadarcık söyledim.
  • C-160 lar da modernizeye katilsa dadindan yinmezmis :)
  • Yıllar önce bu uçakla tanıştığımda ,kokpit ve overhead panele baktığımda altında ezileceğimi düşündüğüm ve sonra yıllar yılı uçmaktan bir gün bile off demediğim bir uçak herkül. Büyüklerimiz ki onlarada büyükleri anlatırmış, sene 1980 lerde başlayan bir modernizasyon serüveni bu. Nice insanlar bu hayalle yaşayarak meslek hayatlarını sona erdirdi. Çok kimse için bu haber ve habere yorum yapmak bile hiç bir önem arz etmez. C130 un tadını bilen B ve E modelleri arasındaki o analog dediğiniz modellerden bu noktaya geldiğini gören biz herküllerin şimdi gözünde canlanan duyguları tarif kabul etmez. 222. Filoya hayırlı ugurlu olsun

Türkiye, 181 milyon dolarlık “Erciyes modernizasyon projesi” ile birlikte C-130 nakliye uçağı kullanan yabancı ülkelerin de uçaklarını modernize edebilecek. Erciyes projesinin sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) arasında 4 Ocak 2007 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdi. Edinilen bilgiye göre tasarım ve geliştirme aşaması tamamlanarak yeni uçuş sistemleri uçaklara monte edildi. Hürriyet'te yer alan habere göre; Böylece uçaklar, uluslararası havacılık seyrüsefer kurallarına uyumlu hale getirilerek, uçuş emniyeti artırıldı. Milli imkanlarla modernize edilen sistemler sayesinde uçaklara uzun yıllar dışa bağımlı olmadan bakım yapılabilecek. Uçakların teslimatından sonra 20 yıl boyunca destek hizmeti verilecek.

3.5 MİLYON SATIR KOD

C-130 modernizasyon projesi ile ilk uçuşunu 1956’da yapan ABD üretimi uçakların elektronik sistemleri modern bir yapıya kavuştu. Dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F-35’te de bulunan “cam kokpit” özelliği bu uçaklara eklendi. Uçakta daha önce olmayan tüm diğer kara, hava ve deniz platformlarıyla haberleşme imkanı kazandırıldı. Milli olarak üretilen çok amaçlı görev bilgisayarı ve yer görev planlama sistemi ile gece görüş uyumlu gösterge ve aydınlatma sistemleriyle donatılan uçakların uzun süre Hava Kuvvetleri’ne hizmet etmesi planlanıyor. Uçağa entegre edilen görev yazılımı için 3.5 milyon satırlık bir yazılım geliştirildi. Modernizasyon kapsamında C-130 uçaklarının ABD’deki “Gun Ship” versiyonları gibi silahlandırılmasının şu anda gündemde olmadığı bildirildi.

LINK-16’YA ENTEGRASYON

NATO’nun kullandığı ortak sistem olan “Link-16” için taktik veri işlemcisi de uçaklara yerleştirildi. Gelişmiş savaş uçaklarında bulunan Link-16 sistemi ile NATO üyesi ülkelere ait karargahlar ile görüntü, ses, metin mesajı gibi veriler paylaşılabiliyor. Öte yandan Türkiye’de uygulanan Erciyes modernizasyon programının bu uçaklara dünyada uygulanan en kapsamlı geliştirme olduğu da bildirildi. C-130’lar, envantere yeni giren A400M’lerden sonra Hava Kuvvetleri’nin en büyük nakliye uçağı olma özelliğini taşıyor.

İLK UÇAKLAR AĞUSTOS'TA TESLİM EDİLECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

İnsan ~ 4 yıl önce
Vatandaş... Kendini çok güzel anlatmış. Bakınız herkes kendi lügatınca yorum yapar; dövmeyi, soymayı, tasma takmayı ruhuyla bütünleştirip, göz boyamaya çalışmanın anlamı yoktur. Sayın " Vatandaş ".

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Vatandaş.... Komşu ülkeye okyanusun ötesinden gelen, fiilen kadınlara kızlara tecavüz eden, babaları aşağılamak için karısının çocuğunun önünde döven, soyan, tasma takan, üzerine işeyen yaratılmışları ve bunlara saydıklarımı ve daha fazlasını yaparlarken yardım eden, vatanımı kullanmalarına izin verenleri rahmetle anmıyorum. Ölüye sövülmez bizde, o yüzden o kadarcık söyledim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
C-160 lar da modernizeye katilsa dadindan yinmezmis :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAYLONLU BEN OS ~ 4 yıl önce
Yıllar önce bu uçakla tanıştığımda ,kokpit ve overhead panele baktığımda altında ezileceğimi düşündüğüm ve sonra yıllar yılı uçmaktan bir gün bile off demediğim bir uçak herkül. Büyüklerimiz ki onlarada büyükleri anlatırmış, sene 1980 lerde başlayan bir modernizasyon serüveni bu. Nice insanlar bu hayalle yaşayarak meslek hayatlarını sona erdirdi. Çok kimse için bu haber ve habere yorum yapmak bile hiç bir önem arz etmez. C130 un tadını bilen B ve E modelleri arasındaki o analog dediğiniz modellerden bu noktaya geldiğini gören biz herküllerin şimdi gözünde canlanan duyguları tarif kabul etmez. 222. Filoya hayırlı ugurlu olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000