29 Aralık 2013, Pazar 11:06:47

HÜRKUŞ'TA İLK TESLİMAT NE ZAMAN YAPILACAK?

Geçtiğimiz gün atılan imzalarla birlikte dünyada 4 ayrı rakiple yarışacak olan Hürkuş'ta seri üretim dönemi başladı. Peki, ilk teslimat ne zaman yapılacak?
  • ikinci dünya harbi esnasında hatta birinci dünya harbinde vecihibey bu ucaklardan yapıp ucurdu biz hala ucağı yaptık ucurduk diyoruz arkasından biz ucurduk ama neolur neolmaz diye yürüyüş takımlarını kapatmadık biz bu cesaretle bu işi nezaman sonuclandıracağız bilmiyorum bu ucak standart bir ucak yok biz 4 ülkeyiz falan fişman bunlar kendimize gaz vermek içinmi ? biraz ciddi olalım bana kalırsa asker emeklilerinin yeğen torun fala cümle akraba gene dolmuş olabilir eskiden ben yaşadım TOE diye kamyon fabrikasi vardi her imkani vardı sonunda tuzlada deniz kenarında keyif yaparken battı lütfen OLMASIN
  • hüseyin şevki beye katiliyorum bu kafayla zor
  • Ben silahlı Hürkuş-C'nin ''niş pazar'' olarak adlandırılabilecek pazar bulabileceğine inanıyorum. 1) Afrika ülkeleri: Bugün Afrika ülkelerinin çoğunluğu ikinci el satın aldıkları kırık dökük 60'lı yıllardan kalma Sovyet uçaklarını kullanıyor. Modern bir avcı uçağına hem paraları hem de ihtiyaçları yok. Çoğunluğu da bu uçakları kendi ülkelerindeki iç çatışmalarda kullanıyor. Ancak bu tür eski uçakların saat başı uçuş maliyetleri çok yüksek ve modern silah entegrasyonu yapılamıyor. Ehven fiyatlı, yeni, modern ve ucuz silahları olan, saat başı uçuş-bakım maliyeti düşük bir uçağın mantıklı oarak pazarı var. Cirit füzesinin ağırlığını bilmiyorum belki monte edilebilir, belki Aselsan'ın Kanatlı Güdüm Kiti ile ucuz ve vasıfsız bombalar (Mk) güdümlü olarak monte edilebilir (yine fiyat, ağırlık ve boyutlarını bilmiyorum) ama fikir olarak geçerli. 2) Asimetrik savaş bölgelerindeki NATO kuvvetleri: düşük süratte uçabilen, saat başı maliyeti çok ucuz olan ama silahlı bir uçak ilgi çekebilir.
  • hurkuş b denilen uçak a nın askeri versiyonu oluyor aviyonik ve göstergeleri farklı.

Yerli eğitim uçağı Hürkuş'un seri üretimi için önceki gün imzalar atıldı. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar'ın verdiği bilgiye göre dünyada bu kapsamda 4 tür uçak var. Hürkuş, bunlara rakip olarak pazara çıkacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde üretilen uçak için Bayar, “Hürkuş-B'nin ardından silah da taşıyabilen Hürkuş-C'nin üretimi de planlanıyor. Bu üretimler birçok ülkenin ilgisini çekecek. Bunlar bütün hava kuvvetleri için temel yeri olan uçaklar” değerlendirmesi yaptı.

Anlaşma ile Türk Silahlı Kuvvetleri 15 eğitim uçağı alacak. İlk teslimat 2018'de, sonuncusu 2019'da gerçekleştirilecek. Projede Aselsan'ın da bulunduğu 25 yerli sanayi şirketi görev alacak.

HÜRKUŞ'TA İLK TESLİMAT NE ZAMAN YAPILACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

ahmet ışlar ~ 4 yıl önce
ikinci dünya harbi esnasında hatta birinci dünya harbinde vecihibey bu ucaklardan yapıp ucurdu biz hala ucağı yaptık ucurduk diyoruz arkasından biz ucurduk ama neolur neolmaz diye yürüyüş takımlarını kapatmadık biz bu cesaretle bu işi nezaman sonuclandıracağız bilmiyorum bu ucak standart bir ucak yok biz 4 ülkeyiz falan fişman bunlar kendimize gaz vermek içinmi ? biraz ciddi olalım bana kalırsa asker emeklilerinin yeğen torun fala cümle akraba gene dolmuş olabilir eskiden ben yaşadım TOE diye kamyon fabrikasi vardi her imkani vardı sonunda tuzlada deniz kenarında keyif yaparken battı lütfen OLMASIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
hüseyin şevki beye katiliyorum bu kafayla zor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hürkuş-C ~ 4 yıl önce
Ben silahlı Hürkuş-C'nin ''niş pazar'' olarak adlandırılabilecek pazar bulabileceğine inanıyorum. 1) Afrika ülkeleri: Bugün Afrika ülkelerinin çoğunluğu ikinci el satın aldıkları kırık dökük 60'lı yıllardan kalma Sovyet uçaklarını kullanıyor. Modern bir avcı uçağına hem paraları hem de ihtiyaçları yok. Çoğunluğu da bu uçakları kendi ülkelerindeki iç çatışmalarda kullanıyor. Ancak bu tür eski uçakların saat başı uçuş maliyetleri çok yüksek ve modern silah entegrasyonu yapılamıyor. Ehven fiyatlı, yeni, modern ve ucuz silahları olan, saat başı uçuş-bakım maliyeti düşük bir uçağın mantıklı oarak pazarı var. Cirit füzesinin ağırlığını bilmiyorum belki monte edilebilir, belki Aselsan'ın Kanatlı Güdüm Kiti ile ucuz ve vasıfsız bombalar (Mk) güdümlü olarak monte edilebilir (yine fiyat, ağırlık ve boyutlarını bilmiyorum) ama fikir olarak geçerli. 2) Asimetrik savaş bölgelerindeki NATO kuvvetleri: düşük süratte uçabilen, saat başı maliyeti çok ucuz olan ama silahlı bir uçak ilgi çekebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
afrika ~ 4 yıl önce
bu ucagi bir Afrika ukesinde satin alabilecek para oldugunu dusunuyorsunuz yani? Afrika ulkeri madenlerini ve her tur dogal zenginligini satan ve kisisel servetini vergi cennetlerinde saklayan politikacilar tarafindan yonetiliyor. Kasalari tam takir kuru bakir. Bu ucagi birakin mikrolight bile alamazlar. Ic catismalarinda tufekle vuruyorlar zaten ucak lazim degil ki adamlara. Kol kesilen bolgeler var. Ucagi napsinlar? Ucak onlara cok teknik.
freebird ~ 4 yıl önce
hurkuş b denilen uçak a nın askeri versiyonu oluyor aviyonik ve göstergeleri farklı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000