26 Aralık 2013, Perşembe 13:38:07

HÜRKUŞ İÇİN İMZALAR ATILDI

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Hürkuş-B Sözleşme İmza Töreni, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (Tusaş) tesislerinde gerçekleştirildi.
  • biz daha otomobil motoru bile yapamayan bir ülke kent nasıl oluyor da uçak helikopter tank yaptığımızı iddaa ediyoruz .aslında bunların hepsi sanal bir şov dan ibaret. örneğin arçelik bileşenlerin tamamını satın aldıgi komponentleri bir araya getirip sacı egip büküp fırın ocak yaparak ülkemize katma değer uretmektedir. bundan sonra da koç kariyer günleri adı altında zeki ama acemi beyinleri kandırarak cezbederek bünyelerine katmaktadırlar. bunun peşinden rakiplerine ve zeki beyin ne de rekabetçi bir teşvik ve vergi muafiyeti şansı bırakmaktadır lar çünki kendileri zamanında adrese teslim yasa ve teşviklerle sözde başarı hikayesi olacak 2 metre kare saç eyüp bükmeyi ulkemize başarı hikayesi diye satmışlardır .
  • THY Yön. Kur. Bşk. en önde gözüküyor, yanılmıyorsam. THY'nin alakası ne? SHGM'den kimse var mıydı? Yoksa bence eksiklik olmuş. Malum, sertifikasyon bu işin çok önemli bir bacağı.
  • :))
  • Siz anca domates marul üretin bu zekanızla. hoş domatesi de dışarıdan alıyoruz sayesinzde. aynı devrim arabaları filminde ki bıyıklı gibi konuşmuş yıkarda ki .

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, temel eğitim uçağı Hürkuş'un tüm dünyanın ilgisini çekebileceğini ifade ederek, "Dünyada bu kapsamda 4 tür uçak var. Bunların rakibi olarak pazara çıkacak. Bunlar, dünya hava kuvvetlerinde temel yeri olan uçaklar" dedi.

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Hürkuş-B Sözleşme İmza Töreni, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (Tusaş) tesislerinde gerçekleştirildi.

Bayar, Türkiye'de havacılık çalışmalarının cumhuriyetin ilk yıllarında başladığına dikkati çekerek, "Havacılıkta iyi bir başlangıç yaptık ama devamını getiremedik. Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş kendi sermayeleriyle bir şey yapmaya çalıştı ama ne yazık ki o tarihlerde ülkenin bulunduğu şartlar ve istenilen destekleri almadıkları için o çalışmalar devam etmedi" diye konuştu.

Silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarının yerli tasarımlarla karşılanmasının ana politikalarından biri olduğunu ifade eden Bayar, geçmiş dönemlerde çoğunlukla lisanslı üretim yaptıklarını ancak yerli üretim gerçekleştirebilmeleri için son 10 yıllık süreçte yoğun bir yatırım yaptıklarını belirtti.

Bayar, Hürkuş-B'nin ardından silah da taşıyabilen Hürkuş-C'nin üretilmesinin planlandığını belirterek, "Dolayısıyla, Hürkuş-B'yi teslim ederken Hürkuş-C'nin de tasarımları yapılacak. Böylelikle hava aracına birkaç fonksiyon zenginliği daha yaratmış olacağız. Bu üretimler birçok ülkenin ilgisini çekecek. Dünyada bu kapsamda 4 uçak var. Bunların rakibi olarak pazara çıkacak. Bunlar, dünya hava kuvvetlerinde temel yeri olan uçaklar" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de havacılık kültürünün geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Bayar, söz konusu uçakların üretiminin Türkiye için bir başarı olduğunu ve uçakların 48 ayda teslim edilmesinin planlandığını söyledi.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya da çağın gereksinimlerine uygun silah sistemlerinin milli sanayi tarafından karşılanmasından memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Hürkuş-B uçaklarıyla verdiğimiz milli katkının artarak devam edeceğini değerlendirmekteyim" dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı da projeyle birçok ilke imza atıldığını belirterek, "İlk insanlı uçağımız. Bazı sıkıntıları yaşamamıza rağmen bu günlere eriştik. Ağustosun sonunda ilk uçuşumuzu yaptık. Hamdolsun başarılı bir uçuş oldu. Bugüne kadar 15 sorti uçuşunu tamamladı. SHGM sertifikasyonu tamamlana kadar uçuşlarımız devam edecek" diye konuştu.

Hürkuş'un son derece önemli bir proje olduğunu ve aynı hassasiyet içinde uçağı üreteceklerine işaret eden Dörtkaşlı, "ANKA, ATAK için ne kadar ihracat şansı varsa Hürkuş için de o kadar ihracat şansı var. Fazlası var, eksiği yok. Bütün bunları yaparken Aselsan'la beraber 30'a yakın yan sanayi şirketimizle birlikte çalışacağız. Bu projeyi zamanında gerçekleştirmeye çalışacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Bayar, Dörtkaşlı ve Kaya yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş-B'nin sözleşmesini imzaladı.

Sözleşme kapsamında Türk Hava Kuvvetlerine 15 eğitim uçağı teslim edilecek. Teslimatta ilk uçak 2018'de, son uçak 2019'da gerçekleştirilecek. Projede Aselsan'ın da bulunduğu 25 yerli yan sanayi şirketi görev alacak. Uçağın yazılım ve aviyonik sistem entegrasyonunu Aselsan yapacak.

Kanat açıklığı 10 metre, yüksekliği 2.16 metre olan Hürkuş'un tasarımında 140 mühendis ve 70 teknisyen görev yapacak.

HÜRKUŞ İÇİN İMZALAR ATILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Kucuk seyler ~ 4 yıl önce
biz daha otomobil motoru bile yapamayan bir ülke kent nasıl oluyor da uçak helikopter tank yaptığımızı iddaa ediyoruz .aslında bunların hepsi sanal bir şov dan ibaret. örneğin arçelik bileşenlerin tamamını satın aldıgi komponentleri bir araya getirip sacı egip büküp fırın ocak yaparak ülkemize katma değer uretmektedir. bundan sonra da koç kariyer günleri adı altında zeki ama acemi beyinleri kandırarak cezbederek bünyelerine katmaktadırlar. bunun peşinden rakiplerine ve zeki beyin ne de rekabetçi bir teşvik ve vergi muafiyeti şansı bırakmaktadır lar çünki kendileri zamanında adrese teslim yasa ve teşviklerle sözde başarı hikayesi olacak 2 metre kare saç eyüp bükmeyi ulkemize başarı hikayesi diye satmışlardır .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ? ~ 4 yıl önce
THY Yön. Kur. Bşk. en önde gözüküyor, yanılmıyorsam. THY'nin alakası ne? SHGM'den kimse var mıydı? Yoksa bence eksiklik olmuş. Malum, sertifikasyon bu işin çok önemli bir bacağı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kore Çakması ~ 4 yıl önce
:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asd ~ 4 yıl önce
Siz anca domates marul üretin bu zekanızla. hoş domatesi de dışarıdan alıyoruz sayesinzde. aynı devrim arabaları filminde ki bıyıklı gibi konuşmuş yıkarda ki .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000