16 Nisan 2014, Çarşamba 13:17:41

HÜRKUŞ BİR TESTTEN DAHA BAŞARIYLA GEÇTİ

Milli temel eğitim uçağı Hürkuş, bir testten daha başarıyla geçti.
  • Yerli malı yurdun malı herkes onunla uçmalı. HÜRKUŞ için %100 yerli değil, KT-1T çakması, çok geç kalındı ... diyen insanlar. Hangi ABD uçağı %100 ABD malı söyler misiniz? HÜRKUŞ'ta %100 olan kanat, gövde gibi tüm aerodinamik model. İngiliz Martin Baker atlama sandalyesi üreten firmanın tüm Türkiye'nin savunma sanayiinden yıllık daha fazla ciro yaptığı gerçeğini göz önüne alırsak daha katedecek çok yolumuz olduğu bir gerçek. Ancak atılan güzel adımları aşağılamak moral bozmak ne derece doğru düşünmek laxım bence
  • Hangi yabancı üretim uçak veya otomobil tamamen ülkesine ait yeni dünyada global dünyada bu olmayacaktır hiçbirzaman
  • Ama YERLİ kelimesi biraz iddialı olmuyormu ? Çünkü , motor , telsiz , gps, elektronikler.... liste uzar gider. Ne zaman butrada yaparsak yerli kelimesi o zaman yakışır bu konuya. Şu an demonte gelen cihazları giydiriyoruz ama kendi üslubumuz ile. Küçümsemiyoruz yanlış anlaşılmasın da . kesinlikle bu proje ile uğraşanları kutluyoruz.
  • Viril yapabilmekle birlikte motor (büyük ağırlık) burunda olduğu için çıkışı çok kolay olur. Tüm tasarım Türk mühendislerinin eseri. KT-1T nin çakması demek çok doğru değil, ama KT-1 projesinin katkısı da yatsınamaz. Evet geç kalındı, ama tekamül ve gelecek nesil Jet uçağı için temel teşkil edeceği için çok önemli. TAI'den çok Aselsan'a sormak lazım özgün, milli ekipmanı (hud, mfd, telsiz, ins vs.) ne zaman yapacak diye!! Tüm uçağı tamamen yerli üretim yapabilmek çok büyük bir hayal, umarım bir gün o da olur. Dünya yeni bir eğitim uçağı arayışında, pazar büyük oyuncu az.TAI şansını iyi kullanabilirse büyük bir çıkış yaşayabilir. Ama TAI üst düzey yöneticilerin ileri bakışı tartışmaya değer. Tüm Hürkuş ekibini tebrik ediyorum. Umarım süreç kazasız belasız sürer, çünkü maalesef bu tür istenmeyen olayları sineye çekebilecek siyasi irade kararlılık da yok. SSM'yi de unutmamak gerek. Projenin başlaması ve devam edebilmesindeki katkıları çok büyük. Tekrar tebrikler

Tamamen Türk mühendislerin tasarımı olan Temel Eğitim Uçağı Hürkuş, "En Ön Ağırlık Merkezi" testlerini de başarıyla tamamladı.

Yer ve taksi testlerinin tamamlanmasının ardından ilk uçuşunu 29 Ağustos 2013'te yapan Hürkuş, o tarihten bu yana yapılan 40 uçuşta, toplam 43 saat uçuş gerçekleştirdi.

Bu uçuşlarda 15 bin 500 feet irtifaya çıkan Hürkuş, 255 knot hıza ulaşmayı başardı.

Geçen hafta bir kez daha havalanan Hürkuş, "En Ön Ağırlık Merkezi" testlerini de başarıyla tamamladı.

TAI'nin Uçaklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özcan Ertem'in verdiği bilgiye göre uçağın testlerinin tamamlanmasının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA'ya sertifika başvurusu yapılacak.

İkinci uçağın ise ilk uçuşunu bu yaz yapması; TAI ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalanan 15 uçaklık seri üretim sözleşmesinin ise 1 ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

HÜRKUŞ BİR TESTTEN DAHA BAŞARIYLA GEÇTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yerli malı yurdun malı herkes onunla uçmalı. HÜRKUŞ için %100 yerli değil, KT-1T çakması, çok geç kalındı ... diyen insanlar. Hangi ABD uçağı %100 ABD malı söyler misiniz? HÜRKUŞ'ta %100 olan kanat, gövde gibi tüm aerodinamik model. İngiliz Martin Baker atlama sandalyesi üreten firmanın tüm Türkiye'nin savunma sanayiinden yıllık daha fazla ciro yaptığı gerçeğini göz önüne alırsak daha katedecek çok yolumuz olduğu bir gerçek. Ancak atılan güzel adımları aşağılamak moral bozmak ne derece doğru düşünmek laxım bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ben ~ 4 yıl önce
Hangi yabancı üretim uçak veya otomobil tamamen ülkesine ait yeni dünyada global dünyada bu olmayacaktır hiçbirzaman

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kutlarız.. ~ 4 yıl önce
Ama YERLİ kelimesi biraz iddialı olmuyormu ? Çünkü , motor , telsiz , gps, elektronikler.... liste uzar gider. Ne zaman butrada yaparsak yerli kelimesi o zaman yakışır bu konuya. Şu an demonte gelen cihazları giydiriyoruz ama kendi üslubumuz ile. Küçümsemiyoruz yanlış anlaşılmasın da . kesinlikle bu proje ile uğraşanları kutluyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Viril_Spin_Tebrikler ~ 4 yıl önce
Viril yapabilmekle birlikte motor (büyük ağırlık) burunda olduğu için çıkışı çok kolay olur. Tüm tasarım Türk mühendislerinin eseri. KT-1T nin çakması demek çok doğru değil, ama KT-1 projesinin katkısı da yatsınamaz. Evet geç kalındı, ama tekamül ve gelecek nesil Jet uçağı için temel teşkil edeceği için çok önemli. TAI'den çok Aselsan'a sormak lazım özgün, milli ekipmanı (hud, mfd, telsiz, ins vs.) ne zaman yapacak diye!! Tüm uçağı tamamen yerli üretim yapabilmek çok büyük bir hayal, umarım bir gün o da olur. Dünya yeni bir eğitim uçağı arayışında, pazar büyük oyuncu az.TAI şansını iyi kullanabilirse büyük bir çıkış yaşayabilir. Ama TAI üst düzey yöneticilerin ileri bakışı tartışmaya değer. Tüm Hürkuş ekibini tebrik ediyorum. Umarım süreç kazasız belasız sürer, çünkü maalesef bu tür istenmeyen olayları sineye çekebilecek siyasi irade kararlılık da yok. SSM'yi de unutmamak gerek. Projenin başlaması ve devam edebilmesindeki katkıları çok büyük. Tekrar tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000