13 Ekim 2013, Pazar 08:05:38

HEM İHTİYACI KARŞILAYACAK HEM DE SATILACAK

Türkiye’den dev adım... İlk yerli üretim askeri helikopter, 3 mürettebat ve 9 yolcu kapasiteli olacak, milli imkanlarla tasarlanacak ve üretilecek. Türk savunma sanayii sınıf atlayacak.
  • Istnbulli. Bana sermaye ver.hemen sana servo actuator üreteyim.cizimlerim var.
  • Chapter 53 den öteye gidemiyoruz. Ucagin can alici noktalar chp 21 22 27 29 32 70 dir. Bu chapterlardaki sistemler uretilsin. Bende sapka cikartayim.
  • bu üretimde emeği geçen herkezden ALLAH razı olsun, neler başarabileceğiniz bizler biliyoruz. KOLAY GELSİN
  • Teknik detay ve ayrıntılardan burada bahsedilmesi normal mi acaba?

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM), TUSAŞ A.Ş. ile geçen aylarda imzaladığı anlaşma çerçevesinde ‘Türkkopter’ için ilk toplantılar yapıldı. Akşam'da yer alan habere göre; 3 mürettebat ve 9 yolcu kapasiteli olması planlanan milli helikopterin, 2018’de ilk uçuşunu gerçekleştirmesi öngörülüyor.

YAPIMI 2018’DE TAMAMLANACAK

Belirlenen takvime göre, milli helikopterin ilk uçuşunu 60’ıncı ayda gerçekleştirmesi hedefleniyor. Bu da, 2018’e kadar aracın hazır hale getirileceği ve prototipin uçuşa başlayacağı anlamına geliyor. Sivil sertifikasyonun 78’inci ayda EASA’dan alınması ve 90’ıncı ayda askeri kalifikasyonun tamamlanması öngörülüyor.

HEM ASKER TAŞIMA HEM KEŞİF AMAÇLI

Üretilecek helikopterler çeşitli amaçlarla kullanılabilecek. Askerlerin taşınmasından eğitimine, yangın söndürmeden keşif çalışmalarına kadar, başta TSK olmak üzere çeşitli kurumların ihtiyacını karşılayacağı belirtilen helikopterler, Türkiye’nin bu alanda dışa bağımlılığını da azaltmış olacak. Halen TSK, savaş ve nakliye helikopteri ihtiyacını yurt dışından veya ortak üretimle karşılıyor. Süper Cobra ve Cobra, Sikorsky, Cougar tipi helikopterlerin yanı sıra, İtalya’yla ortak üretilen ATAK helikopterleri envanterde. Milli helikopter projesi sonuçlandığında, Türkiye’nin genel helikopter ihtiyacının büyük kısmı milli kaynaklarla sağlanmış olacak.

BAŞKA ÜLKELERE DE SATILACAK

Proje için ilk adım haziran ayında TUSAŞ ile imzalanan sözleşmeyle atılmıştı. Geçen ay program takvimine başlanırken, hafta içinde yapılan toplantılar da kararlılığı pekiştirmiş oldu. Helikopterin başka ülkelere de satışı hedefleniyor. 

HEM İHTİYACI KARŞILAYACAK HEM DE SATILACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Istnbulli. Bana sermaye ver.hemen sana servo actuator üreteyim.cizimlerim var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Chapter 53 den öteye gidemiyoruz. Ucagin can alici noktalar chp 21 22 27 29 32 70 dir. Bu chapterlardaki sistemler uretilsin. Bende sapka cikartayim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
istanbulli ~ 5 yıl önce
çok biliyosun yaw sen üretsende bizde görsek...
istanbulli ~ 5 yıl önce
bu üretimde emeği geçen herkezden ALLAH razı olsun, neler başarabileceğiniz bizler biliyoruz. KOLAY GELSİN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UÇUCU ~ 5 yıl önce
Teknik detay ve ayrıntılardan burada bahsedilmesi normal mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000