11 Ağustos 2009, Salı 07:30:35

Havada dev imza...

TUSAŞ, 165 F-16 uçağını yenilemek için Hava Kuvvetleri ile 135 milyon dolara anlaştı. Havelsan da Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir'de F-16 simülatörü kuracak. Bu proje de 105 milyon dolara mal olacak.
  • sende zerre kadar beyin varmı acaba?
  • lütfen bir araştırın ve öyle servis edin söylediğiniz illerde zaten simülatörler var .uzun yıllardır da kullanılıyor ve özelleştirildiler.sadece teknolojik olrak eskimişlerdir.esas soru şu şimdiye kadar blok 30 lar USA da lru ların fabrikaları kapanıncaya kadar neden beklediler.anlatılacak çok şey olsada nafile.
  • sen cok begeniyosan iran a git , biletin benden
  • iran kadar olamadık adamlar uzaya uydu gönderiyor biz dalga geçiyoruz abd den sonraki en iyi uçagı uretıyor bız dalga geçiyoruz iran deyip geçmeyin yakında insansız hayalet fılolarıyla ankarada sancak dıktıklerınde vay be dersınız

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ‘Savaşan Şahin’ olarak adlandırılan F-16 savaş uçaklarından 165’i Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarafından 135 milyon dolara modernize edilecek. Türk pilotlarının gerçeğe en yakın F-16 uçuşu eğitimi yapabilmesi için de Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir’de simülatör merkezleri kurulacak. Söz konusu merkezlerde konuşlandırılacak F-16 simülatörlerini de Havelsan üretecek. Bu proje de 105 milyon dolara mal olacak.

F-16 modernizasyonu

165 adet F-16’nın modernizasyonu için TUSAŞ, F-16 simülatörlerinin tedariki için de Havelsan ile SSM arasındaki sözleşmelerin imza töreni dün SSM’de yapıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ile SSM Müsteşarı Murad Bayar ve firma yetkilileri katıldı.

2014’te teslim edilecek

F-16’ların 149 tanesinin modernizasyonu TUSAŞ tesislerinde, 16 tanesinin modernizasyonu da Eskişehir’deki 1. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde yapılacak. TUSAŞ’ın ana yükleniciliğindeki projeden yerli savunma sanayi firmaları da pay alacak. Sözleşme gereği uçakların modernizasyonuna Ekim 2010’da başlanacak ve son uçak Haziran 2014’te modernize edilerek teslim edilecek. Projenin tahmini maliyeti 135 milyon dolar olacak.

Dört ile F-16 simülatörü

SSM ile Havelsan ile arasında imzalanan F-16 simülatörlerine ilişkin sözleşme ile de pilotların sıfır riskle uçuş eğitimi yapmaları sağlanacak. Bu çerçevede Ankara, Diyarbakır, Bandırma ve Balıkesir’de simülatör merkezleri kurulacak. Merkezlerde gerçeğe en yakın F-16 uçuşları yapılarak pilotlar eğitilecek. Merkezler ortak ağ üzerinden birbirleriyle ve ayrıyetten kurulacak linkler aracılığıyla da F-16 savaş uçakları ile eş zamanlı bağlantılar kurarak müşterek eğitim faaliyetlerini de gerçekleştirebilecekler. F-16 uçaklarının tüm elektronik harp, silah, aerodinamik, aviyonik, radar ve haberleşme  sistemlerini simüle edecek simülatörleri Havelsan üretecek. Simülatörlerin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Heronlar’da sona gelindi

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise tören sonrasında gazetecilerin, ihale şartnamesinde arasında irtifanın da bulunduğu birtakım şartları yerine getiremediği için bir türlü kabulü yapılamayan insansız hava araçları HERON’lara ilişkin soruları yanıtladı.

Bayar, İsrail’den alınacak olan 10 adet Heron’un şartnameye uymadığı için yılan hikâyesine dönen kabul testlerinin, hazırlıklarının son aşamaya geldiğini müjdeledi. Bayar, “Ağustos içinde testleri yapmayı planlıyoruz. Test uçuşları yapıldı. İstediğimiz irtifaya (30 feet’in üzerine) çıktığı görüldü. Kabul testleri olumlu olursa yakında teslim alacağız” dedi.

Havada dev imza...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 9 yıl önce
sende zerre kadar beyin varmı acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
lütfen bir araştırın ve öyle servis edin söylediğiniz illerde zaten simülatörler var .uzun yıllardır da kullanılıyor ve özelleştirildiler.sadece teknolojik olrak eskimişlerdir.esas soru şu şimdiye kadar blok 30 lar USA da lru ların fabrikaları kapanıncaya kadar neden beklediler.anlatılacak çok şey olsada nafile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sen cok begeniyosan iran a git , biletin benden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
iran kadar olamadık adamlar uzaya uydu gönderiyor biz dalga geçiyoruz abd den sonraki en iyi uçagı uretıyor bız dalga geçiyoruz iran deyip geçmeyin yakında insansız hayalet fılolarıyla ankarada sancak dıktıklerınde vay be dersınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000