31 Temmuz 2014, Perşembe 08:45:53

DÜNYANIN GÖZÜ HÜRKUŞ'TA

TUSAŞ Uçak Grup Başkanı Ertem, HÜRKUŞ çalışmalarına yönelik, "Uçakları teslim edene ihracat ağırlıklı siparişler olabilir" dedi.
  • Satin da gorelim iste. Hadi bakalim madem ilgilenen var... ANKA icinde ayni yalanlari soylediniz. Seneler su gibi geciyor. Bu ucaklarin dizayn ve yapim parasi cebimizden cikti. Helal hos olsun, pasa cocuklari ve emekli askerlere is de verdik maas da verdik yapsinlar diye. Hadi artik satin sunlari da sevinelim hep beraber... 50 sene bekleyecek omur yok bende. Hadi gari alt tarafi bir pirpir satacaksiniz elinizi cabuk tutun.
  • Ben bu projede olumsuz hiç bir şey göremiyorum. Zamanında uçak fabrikasını kapattıran zihniyetle, şimdi olumsuz yorum yapan zihniyet ya aynı ya da bazı kişiler TAI ile ilgili kuyruk acılarını kendilerince buradan çıkarıyorlar. Tekrar bir yerden başlanması gerekiyordu. Hiç satış yapılamasa da problem değil. Pahalıya da gelse kendi uçağımız olsun. Zamanı gelir motor da yaparız. Ama 10 ama 50 sene sonra. Sırada da bildiğim kadarıyla savaş uçağı projesi var. Yolları açık olsun...
  • THK nin egitim ucagi ihtiyaci var , kendine yeni ucak uretecegine ... Hurkus in bir uretim bandini kendi tesislerinde acmasi daha mantikli olur ...
  • Yolunuz açık olsun...

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, "(HÜRKUŞ) Şu anki dış temaslarımız gösteriyor ki biz bu uçakları teslim edene kadar olan sürede bunların arkasının geleceği ve yeni bir takım siparişler, ihracat ağırlıklı siparişler olabilir" dedi.

Ertem, yaptığı açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri'nin HÜRKUŞ'un prototipini beğendiğini söyledi.

"Türk Hava Kuvvetleri, 15 uçaklık bir seri siparişi verdi" diyen Ertem, bu siparişin 40 adet de opsiyonu olduğunu kaydetti.

Ertem, çalışmalara başladıklarını ve yardımcı sanayi firmalarına kendileriyle ilgili parça siparişleri verdiklerini dile getirerek, "Bu parçaların ilkinin gelmesi 1.5-2 yıllık zaman alıyor. O nedenle bizim de ilk uçağı teslimimiz 4'üncü yıla kadar sürüyor. 4'üncü yılda ilk teslimatı yaptıktan sonra onu takip eden yılda kalan 14 uçağı teslim edeceğiz. İnşallah 2019'a geldiğimizde 15 uçağı teslim etmiş olacağız. Şu anki dış temaslarımız gösteriyor ki biz bu uçakları teslim edene kadar olan sürede bunların arkasının geleceği ve yeni bir takım siparişler, ihracat ağırlıklı siparişler olabilir" diye konuştu.

TSK ile HÜRKUŞ C modeli üzerinde çalışmamız var

HÜRKUŞ'ta 3 model olduğunu, bunlardan HÜRKUŞ A'nın sivil elektronik aletlerle donatıldığını belirten Ertem, bunun hem Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hem de Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi tarafından test edilerek ruhsatlandırıldığını bildirdi.

Ertem, ruhsatı gelecek yıl almayı planladıklarını ifade ederek, bunun uçağın uçuşa elverişli olduğunu ve her türlü havada görev yapabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Türk Hava Kuvvetleri'nin (TSK) askeri elektroniklerle donatılmış tipi olan HÜRKUŞ B modelini alacağına değinen Ertem, şöyle konuştu:

"Burada özellikle uçağın kokpitinde savaş uçakları gibi ekranlar onların yönetimi olacak. Pilotların ellerindeki lövyeler ve butonları ona göre değişiyor. HÜRKUŞ C ise yaklaşık 1.5 ton kadar kanatlarının altına yük alabilen bir uçak. Bununla ilgili henüz bir siparişimiz yok ama Türk Silahlı Kuvvetlerimizle, bir 'HURKUŞ C'miz olsa bunda hangi görevlere gider? İçinde neler taşıması gerekir? Havada ne kadar uçması lazım? Kendini nasıl koruyacak? Nasıl vuracak?' gibi bir çalışmamız var. Bunun tanımı yapıldığında zannediyorum HÜRKUŞ C'den de bir sipariş olacaktır."

Dünya seviyesinde bir ürün ortaya çıkarmamızda bir engel yok

HÜRKUŞ'un dünyada bu kapsamdaki 4 uçağa rakip olduğuna dikkati çeken Ertem, şunları kaydetti:

"Bunların kendilerine göre ulaştıkları bir pazar da var. Bunlar içinde değişik motor güçlerine sahip olanlar var ama biz bunlarla hemen hemen en üst motor gücü grubundayız. Bu en üst motor grubu altında taşıyacağımız silahlar için de en fazla fırsatı veren motoru getiriyor. Belki en az yakanı değil ama en çok taşıyanı. Dolayısıyla pazardaki pozisyonumuzu ona göre oturtmaya çalıştık. Bu tür uçakların bir pazarı doğuyor. Biz de bu pazardan kendimize bir pay çıkarabileceğiz. Uçağa ismini verdiğimiz Vecihi Hürkuş, 1925'de çizdiği uçağa binip uçmuş bir insan. Türkiye aslında kendi uçağını yapmaya soyunmuş, uçurmuş hatta yurt dışına bir ihracatı bile var 1940'ların sonunda ama bir şekilde devamı gelmemiş. Son 10 yılda geliştirme projelerinin verilmesiyle bir atağa kalktık. ANKA, ATAK ve HÜRKUŞ projelerinin hepsi aslında bize güvenilerek verilen projelerin sonuçlarıdır. Türk mühendisinin bu projeleri yapabilir olduğunu düşünüyorum. Bu iş için kaynak ayırmak sonra sabır göstermek lazım. Çünkü bu uçak 6-7 yılda bu boyutlarda çıkabiliyor. Savaş uçağı yaklaşık 10 yılda tam yeteneklerine kavuşuyor. Dolayısıyla o sabrı göstermek gerekiyor. Bunu gösterince de dünya seviyesinde bir ürün ortaya çıkarmamızda bir engel yok."

DÜNYANIN GÖZÜ HÜRKUŞ'TA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

yeter ya hu ~ 4 yıl önce
Satin da gorelim iste. Hadi bakalim madem ilgilenen var... ANKA icinde ayni yalanlari soylediniz. Seneler su gibi geciyor. Bu ucaklarin dizayn ve yapim parasi cebimizden cikti. Helal hos olsun, pasa cocuklari ve emekli askerlere is de verdik maas da verdik yapsinlar diye. Hadi artik satin sunlari da sevinelim hep beraber... 50 sene bekleyecek omur yok bende. Hadi gari alt tarafi bir pirpir satacaksiniz elinizi cabuk tutun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ben bu projede olumsuz hiç bir şey göremiyorum. Zamanında uçak fabrikasını kapattıran zihniyetle, şimdi olumsuz yorum yapan zihniyet ya aynı ya da bazı kişiler TAI ile ilgili kuyruk acılarını kendilerince buradan çıkarıyorlar. Tekrar bir yerden başlanması gerekiyordu. Hiç satış yapılamasa da problem değil. Pahalıya da gelse kendi uçağımız olsun. Zamanı gelir motor da yaparız. Ama 10 ama 50 sene sonra. Sırada da bildiğim kadarıyla savaş uçağı projesi var. Yolları açık olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
THK nin egitim ucagi ihtiyaci var , kendine yeni ucak uretecegine ... Hurkus in bir uretim bandini kendi tesislerinde acmasi daha mantikli olur ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Old Pilot ~ 4 yıl önce
Yolunuz açık olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000