07 Ekim 2010, Perşembe 12:48:02

BAKAN GÖNÜL: "İLK UÇAĞIMIZ HANGARDAN ÇIKIYOR"

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, insansız hava aracı Anka'nın deneme uçuşlarını yaptığını, projeleri yurt içinde yapılan ilk Türk uçağının da hangardan çıkmak üzere olduğunu söyledi.
  • Ağzı olan bilip bilmeden üst perdeden konuşuyor.Önce araştırın,öğrenin sonra konuşun.Komik duruma düşmeyin.
  • Askeri tesiste gorev yapmis hicbir ust duzey gorevli Turk Hava Kuvvetlerini yazim esnasinda THK (Turk Hava Kurumu) olarak yazmaz Esasi Turk Hav.Kuv.Kom. dir,yada Hv.Kuv.Kom olarak yazardi. Sayin Bakanin soyledigi gibi Devletin buyuk haksizlik yaptigi Merhum Vecihi Hurkus sehit dusmemis,gecirdigi bir beyin kanamasi sonucu kaldirildigi Gulhane Tip Akademisinde hayatini kaybetmistir.Bunu bilmeyen bir Bakan'a soyleyebilecek birsey bulamiyorum....
  • Tessekurler ust duzey muhendis. Ben havacilikla uzaktan yakindan ilgim yok, ne muhendisim, ne de birsey. Ben bile Awacs ucaginin tamaminin yapilmadigini biliyorum, dediginiz gibi Boeing 737 oldugunu biliiyorum. Ya bakan sacmalamis, ya da yazan yanlis anlamis. Ya da nasil olsa kimse anlamaz bol keseden atilmis laflar.
  • F-16 üretiminde 1985-1993 yılları arasında üst düzeyde görev yapmış bir mühendis olarak yazıyorum. Peace Onyx II projesinde (ikinci 80 uçak) gövdede yerli üretim oranı yüzde 92 oldu. Bakan hangi montajdan bahsediyor? Ayrıca THK AWACS uçağı B737-700 uçağının üzerine radar takılmış ve militarize edilmiş versiyonudur. Şimdi Türkiye'de B737 mi yapılmış? Yoksa bakan evinde maket mi yapmış? Ya haber yanlış ya bakan bu işi bilmiyor.
  • Sanırım yanlışlık var rahmetli Vecihi Hürkuş ilk havacılık şehitlerimizden değil ilk havacılarımızdan denilmek istendi.
  • Uluç ali paşaya, paşa, paşa, bu millet isterse, "Bütün donanmanın demirlerini gümüşten, halatlarını ibrişimden, yelkenlerini atlastan yapabilir........
  • Yasasin Turkiye BOeing 737 yapmaya baslamis. Gozlerim yasardi.
  • Ufak ama çok önemli gelişmeler. Dün Bayraktar firmasının İHA larını inceleme fırsatı buldum. Çalışarak ve biraz destekle yapılmayacak şey yok. Yeterki gelecekteki politikalarımızı belirleyip peşinde koşalım sadece konuşup dağılmayalım...

Ege Serbest Bölgesi'nde düzenlenen 2. Küresel Havacılık, Uzay ve Offset Konferansı'nın ikinci gün oturumlarına katılan Gönül, yaptığı konuşmada Türk savunma sanayinin son yıllardaki gelişimine dikkati çekti.

2009 yılı sonunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı rakamlarına göre, toplam 12 milyar doların üzerinde offset taahhüdü alınarak bunun 4,5 milyar dolarlık kısmının gerçekleştiğini, 10 yılda yaklaşık 8 milyar dolar tutarındaki offset taahhüdünden faydalanılacağını kaydetti.

Savunma sanayi cirosunun 2,3 milyar dolar, ihracatın 800 milyon dolara ulaştığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının karşılanma oranının yüzde 45'e ulaştığını, bunun 2011'de yüzde 50'ye ulaşacağını söyleyen Bakan Gönül, hazır araç ve silah ithalatının yüzde 10'a düştüğünü kaydetti.

Türkiye'nin havacılığa çok önce girdiğini, 1. Dünya Savaşı'nda uçak kullanan bir ülke olduğunu kaydeden Gönül, cumhuriyet sonrası kurulan uçak fabrikasının sipariş alamadığı için kapatıldığını, sonraki girişimlerin de çeşitli nedenlerle başarılı olamadığını ifade etti.

Bakan Gönül, şunları söyledi:

''Ben göreve geldiğimde hangarlar bomboştu. Bakan olarak bu nasıl oluyor diye oraya heyet gönderdim. Heyeti içeri almadılar, 'Biz özel sektörüz' diye. Halbuki savunma bakanları TSK vakfının mütevelli heyeti başkanıdır. Bu fabrikalarda TSK vakfının fabrikalarıdır. Sonradan teftiş edildi, çekincelerinin nedeni anlaşıldı ve kadro değiştirildi. Sonra diğer kadro da başarılı olmayınca bugünkü kadro geldi. Çok başarılılar, şu anda uçak sanayimizde yalnızca dışardan gönderilen F16 montajı değil, Awacs uçağının tamamı yapılıyor. ilki ABD'de yapıldı, gerisi burada yapılıyor. Yeni F16 plusların üretimi ve motoru TEİ'de (Tusaş Motor Sanayi AŞ) yapılacak. TEİ İki yıl evvel jet motoru yaptı. Belki teknik olarak yaptığımız en iyi şey TUSAŞ ve Aselsan'ın birleşerek helikopterlerin ve uçakların kullandığı bilgisayarları yapmasıdır.

İlk Türk uçağı bugünlerde hangardan çıkmak üzeredir. Tüm projeleriyle. Daha önce yapılanların projeleri dışarıdan alınmıştır. En büyük stratejik insansız uçak hangardan çıkmıştır. Anka, uçuş denemelerine başlamıştır. Eğitim uçaklarının modernizasyonu, F16 uçağımızın modernizasyonu savunma sanayisinde yapılıyor.''

Savunma sanayisinde verilen mücadelenin kadrolara bağlı kalmadan müesseseleşmesi gerektiğini, bunun yolunun bu sektörü, bu sanayinin benimsenmesinden, sahip çıkılmasından geçtiğini dile getiren Gönül, bu teknolojinin kitlelere mal olması gerektiğini ifade etti.

Gönül, ABD'de yasalar gereği yurt dışında tamamlanmış hiçbir malın alınmasının mümkün olmadığını, savunma sanayisi daha emekleme döneminde olan Türkiye'nin de offsette sadece savunmada değil, tüm alanlarda aynı şekilde bakması gerektiğini sözlerine ekledi.

MEKSİKA MODELİ

Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar da offset konusunda önceki yıllarda yabancı ortakların bazı eleştirileri olduğunu, ancak gelinen noktada Türk savunma sanayisinde elde edilen başarıların bu kaygıları giderdiğini söyledi.

Meksika'nın savunma sanayisinde son 10 yılda kaydettiği gelişime dikkati çeken Bayar, bunun Türkiye için bir örnek olabileceğini belirtti. Bayar, Meksika'da 600'e yakın havacılık şirketi bulunduğunu ve bu şirketlerin bugün gelinen noktada 10 milyar dolarlık bir ciroya ulaştığını kaydederek, bunun Türkiye'de de aynı kümelenme modeliyle yapılabileceğini ifade etti.

Bayar, Türkiye'de de kümelenmede başarı sağlandığını ve bu açıdan İzmir veya Eskişehir'in birbirine rakip olmadığını belirterek, amaçlarının Meksika örneğini dikkate alarak, Türk savunma sanayisini 5-6 milyar dolarlara ulaştıracak bir strateji belgesi ortaya koymak olduğunu ifade etti.

Toplantı sonunda Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk havacılık ve savunma sanayisine yaptığı katkılardan dolayı Boeing Türkiye Genel Müdürü Greg Pepin'e bir plaket verdi.

İLK TÜRK UÇAĞI ''VECİHİ HÜRKUŞ'' ADINI TAŞIYACAK

Bakan Gönül, toplantı salonundan ayrılışında gazetecilerin ilk Türk uçağı ve milli tank projesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

İlk Türk uçağının dizaynının tamamen Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarafından yapıldığını ve uçağın da ilk Türk şehit pilotlarından Vecihi Hürkuş'un ismini taşıyacağını kaydeden Bakan Gönül, ''Uçak hangardan çıkmak üzere. Bu bir eğitim uçağı, ama önemli olan bu teknolojinin Türkiye'ye kazandırılmış olması. Değişik yerlerde de kullanılması mümkün'' dedi.

Bakan Gönül, milli tank projesinde de Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile bu konuda açılan ihaleyi kazanan OTOKAR firmasının ortak çalıştığını, tüm çabanın yeni tip ve nesil milli bir tank ortaya çıkarılmasına dönük olduğunu ifade ederek, bu projede de prototip yapılması safhasında olunduğunu bildirdi.

(Zaman)

BAKAN GÖNÜL: "İLK UÇAĞIMIZ HANGARDAN ÇIKIYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
Ağzı olan bilip bilmeden üst perdeden konuşuyor.Önce araştırın,öğrenin sonra konuşun.Komik duruma düşmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Askeri tesiste gorev yapmis hicbir ust duzey gorevli Turk Hava Kuvvetlerini yazim esnasinda THK (Turk Hava Kurumu) olarak yazmaz Esasi Turk Hav.Kuv.Kom. dir,yada Hv.Kuv.Kom olarak yazardi. Sayin Bakanin soyledigi gibi Devletin buyuk haksizlik yaptigi Merhum Vecihi Hurkus sehit dusmemis,gecirdigi bir beyin kanamasi sonucu kaldirildigi Gulhane Tip Akademisinde hayatini kaybetmistir.Bunu bilmeyen bir Bakan'a soyleyebilecek birsey bulamiyorum....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Tessekurler ust duzey muhendis. Ben havacilikla uzaktan yakindan ilgim yok, ne muhendisim, ne de birsey. Ben bile Awacs ucaginin tamaminin yapilmadigini biliyorum, dediginiz gibi Boeing 737 oldugunu biliiyorum. Ya bakan sacmalamis, ya da yazan yanlis anlamis. Ya da nasil olsa kimse anlamaz bol keseden atilmis laflar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
F-16 üretiminde 1985-1993 yılları arasında üst düzeyde görev yapmış bir mühendis olarak yazıyorum. Peace Onyx II projesinde (ikinci 80 uçak) gövdede yerli üretim oranı yüzde 92 oldu. Bakan hangi montajdan bahsediyor? Ayrıca THK AWACS uçağı B737-700 uçağının üzerine radar takılmış ve militarize edilmiş versiyonudur. Şimdi Türkiye'de B737 mi yapılmış? Yoksa bakan evinde maket mi yapmış? Ya haber yanlış ya bakan bu işi bilmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sanırım yanlışlık var rahmetli Vecihi Hürkuş ilk havacılık şehitlerimizden değil ilk havacılarımızdan denilmek istendi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Uluç ali paşaya, paşa, paşa, bu millet isterse, "Bütün donanmanın demirlerini gümüşten, halatlarını ibrişimden, yelkenlerini atlastan yapabilir........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yasasin Turkiye BOeing 737 yapmaya baslamis. Gozlerim yasardi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ufak ama çok önemli gelişmeler. Dün Bayraktar firmasının İHA larını inceleme fırsatı buldum. Çalışarak ve biraz destekle yapılmayacak şey yok. Yeterki gelecekteki politikalarımızı belirleyip peşinde koşalım sadece konuşup dağılmayalım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000