04 Şubat 2013, Pazartesi 08:28:19

ATAK'IN YURTDIŞI BAŞARISI

Türkiye'nin milli helikopteri ATAK ilk yurtdışı başarısını kazandı...
  • Malesef haber doğru değil.. Belki ilerde olur
  • Nedense bir kaç yıl önce terör karşısında elimizi kolumuzu bağlayan ABD ambargosundan bunaldığımız, bırakın taarruz helikopterini, genel maksatların bile yedek parçalarını bir türlü ABD senatosundan alınamayan onay nedeni ile Güney Afrika üzerinden aldığımızı unutan içimizdeki kansızlar, bir kaç yıl önce yine ABD' nin yapmaktansa bizden alıp yine bize bağımlı kalsınlar, bizde istediğimiz şartlarda geçirelim diye sürüncemede bıraktıkları lüzumsuz yere uzattıkları ATAK projesi nihayet meyvelerini veriyor. Helal olsun dost ve kardeş Azerbeycan' a vallahi, F-16 paralarının üzerine yatıp yerine v12 motorlu 100 km de 100 lt benzin yakan Jeepleri kitleyen mısr gibi parayı ödeyemiyorum dese bile benden yana hakkım gani gani helal olsun. Öte yandan bu helikopterlerin etkinliği taktik kullanıma bağlı olarak değil Apaçiyi 7 ceddini bile ipe dizer. Her şey akıl ve proje işi. Yeterki şu çatlak ses çıkarıp tekere taş koyanları mühimmat yerine kendi gibi hain olanların tepesine atmasını bilelim.
  • Bu helikopter 1980 model agusta a-129 helikopterini baz alinarak tasarlandi ama bu atak helikopteri gunumuzun en yetenekli taaruz helikopterlnden biridir, tasarim asamasinda uretilen 6 prototipten 2 sini Tai tasarlayip uretmistir,yani govde italyanlarla tasarlanmis olabilir ama helikopterin lisansi Tai ye aittir, mal sahibide Tai dir, agusta westlanda paralar verilmis olunsa bile, 3 milyar dolara ister azerilere uretiriz ister malezyaya, lisansda bizim parada...hatice degil netice onemli...zaten aviyonik ve silah aselsanin,,,motor ingiliz royce royce un alt yuklenicisi ise tei , fakat tei nin bu heikoter icin bir motor programida vardir, ayni genel maksat helikopterindeki lisansi tei ye ait T700 motor gibi. Bu Turk savunma sanayisinin milyar dolari gecen 2. Ihracat siparisidir, daha oncede malezyaya zirhli arac satilmisti..fakat bunlardan rahatsiz olan arkadaslar var nedense?........
  • aslında potansiyel bir müşteri olan azerbaycan yalanlamış haberi ? inşallah satarız 60 adet çok ciddi bir rakam. biz bile anca o kadar aldık.

Bu yıl seri üretimine başlanacak ATAK 'la Azerbaycan 'daki savaş helikopteri ihalesine giren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Güney Afrika yapımı Ah-2 ve Rusya yapımı Mi-28 Havoc helikopterlerini geride bırakarak yarışı kazandı. Sabah'ta yer alan habere göre TAI, Azerbaycan için 60 adet T-129 ATAK üretecek.

ATAK saatte 300 kilometre hıza ulaşabiliyor ve her türlü hava koşulunda gece gündüz uçuş yapabiliyor. Helikopterin en önemli birimi olarak kabul edilen görev bilgisayarı da yerli üretim olacak. 60 adet helikopterin maliyetinin de 3 milyar doları bulacağı belirtiliyor. ATAK'ların Azerbaycan'dan sonra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Pakistan, Ürdün'e de ihracı hedefleniyor.

ATAK'IN YURTDIŞI BAŞARISI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Malesef ~ 5 yıl önce
Malesef haber doğru değil.. Belki ilerde olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Proje işi ~ 5 yıl önce
Nedense bir kaç yıl önce terör karşısında elimizi kolumuzu bağlayan ABD ambargosundan bunaldığımız, bırakın taarruz helikopterini, genel maksatların bile yedek parçalarını bir türlü ABD senatosundan alınamayan onay nedeni ile Güney Afrika üzerinden aldığımızı unutan içimizdeki kansızlar, bir kaç yıl önce yine ABD' nin yapmaktansa bizden alıp yine bize bağımlı kalsınlar, bizde istediğimiz şartlarda geçirelim diye sürüncemede bıraktıkları lüzumsuz yere uzattıkları ATAK projesi nihayet meyvelerini veriyor. Helal olsun dost ve kardeş Azerbeycan' a vallahi, F-16 paralarının üzerine yatıp yerine v12 motorlu 100 km de 100 lt benzin yakan Jeepleri kitleyen mısr gibi parayı ödeyemiyorum dese bile benden yana hakkım gani gani helal olsun. Öte yandan bu helikopterlerin etkinliği taktik kullanıma bağlı olarak değil Apaçiyi 7 ceddini bile ipe dizer. Her şey akıl ve proje işi. Yeterki şu çatlak ses çıkarıp tekere taş koyanları mühimmat yerine kendi gibi hain olanların tepesine atmasını bilelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mal sahibi biziz... ~ 5 yıl önce
Bu helikopter 1980 model agusta a-129 helikopterini baz alinarak tasarlandi ama bu atak helikopteri gunumuzun en yetenekli taaruz helikopterlnden biridir, tasarim asamasinda uretilen 6 prototipten 2 sini Tai tasarlayip uretmistir,yani govde italyanlarla tasarlanmis olabilir ama helikopterin lisansi Tai ye aittir, mal sahibide Tai dir, agusta westlanda paralar verilmis olunsa bile, 3 milyar dolara ister azerilere uretiriz ister malezyaya, lisansda bizim parada...hatice degil netice onemli...zaten aviyonik ve silah aselsanin,,,motor ingiliz royce royce un alt yuklenicisi ise tei , fakat tei nin bu heikoter icin bir motor programida vardir, ayni genel maksat helikopterindeki lisansi tei ye ait T700 motor gibi. Bu Turk savunma sanayisinin milyar dolari gecen 2. Ihracat siparisidir, daha oncede malezyaya zirhli arac satilmisti..fakat bunlardan rahatsiz olan arkadaslar var nedense?........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haberin kaynağı ? ~ 5 yıl önce
aslında potansiyel bir müşteri olan azerbaycan yalanlamış haberi ? inşallah satarız 60 adet çok ciddi bir rakam. biz bile anca o kadar aldık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000