24 Ocak 2013, Perşembe 12:22:41

ANKA UÇMAYA HAZIR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen, 'ANKA'' İnsansız Hava Aracı Sistemi, kabul test sürecini tamamladı.
  • Kendi ismini yazmakdan aciz yorumcu 25 Ocak 2013, Cuma 17:30:28 yorum yazan sahtekar benim adımla yorum yazıyosun sen çok şey biliyorsun. bildiklerin hep faso fiso. çatlasanda patlasanda şekilden şekile girsende bu projelerin devamı gelecek Bişeyler yapılmaya başlanınca hemen karalama yorumları yazıp projeleri saldırıp duruyorsunuz . çünkü zavalısınız çünkü üretilen ürünlerin gelişmesinden korkuyorsunuz. Ankanın motoruda yerli üretim olacak projeler ayrı ayrı devam ediyor. ilk yerli altay tankıda geliştiriliyor... t129 saldırı helikopteride üretim sürecinde. neden korkuyorsunuz yoksa türk değilmisiniz..... Bir çok ülke ilk projelerini yaparken diğer ülkelerden destek alarak yapar bunu bilmiyecek kadar acizsiniz.
  • bana cevap yazan dalaman rumuzlu arkadaşıma hitaben yazıyorum.istesende istemesende malesef gerçek bu.sadece örnek olarak verdiğim aselflir ve uçuş görev bilgisayarının içindeki her bir elektronik kartına kadar ve hatta üzerindeki sistem yongalarına kadar herşey aselsan üretimi.ve bu ürünlerin daha değişik türevleri leopar tanklarının modernizasyonunda kullanılan volkan tan atış kontrol sisteminde milli savaş gemisinde kullanılan savaş yönetim sistemi olan genesisde.göktürk 2 uydusundaki bilge adı verilen uydunun ana beyni olan bilge isimli görev bilgisayarı.vs...ve daha fazlası....unutmaki bu sistemler bir bütün olarak çalışıyor. ve tek bir sistemi geliştirerek daha bir çok platformlarda kullanılabiliyor.hatta ve hatta şunuda söyleyeyim artık türkiye tarafından modernize edilen f-16 larda dahil tamamen yerli uçuş bilgisayarı ve yazılımı(kaynak kodlar) yerli elektro optik aselpod denilen hedefleme podları kullanılıyor......:)))
  • arkadaşlar yorumları görünce yuh artık dedim ve bu konuya doğru bir yorum yazayım dedim.inanın yazılan yorumların çoğu bilinçsizlikten kaynaklı yorumlar.....Ankanın motor hariç diğer bütün kısımlar yüzde yüz yerli malı.bu sistemin en kritik parçalarından kamera sistemi(içindeki optik dahil),görev bilgisayarı görev bilgisayarındaki yazılımlar tamamen türk. kullanılan kamera sistemi dünyanın en iyilerinden Aselsan Aselflir'dır.bir başka versiyonuda geliştirilen t-129 atak saldırı helikopterindede kullanılacak.şu an yerli motor geliştiriliyor.bile çok yakında motor da yerli olacak(motoru tusaş firması geliştiriyor.).türkiye şuan savaş sistemlerine kullanılan bütün görev bilgisayarları,yazılımları ve elektrooptik sistemleri üretebiliyor.yorumları yazan arkadaşlara tavsiyem türk savunma sanayisini yakından takip etsinler.şuan ileri teknoloji askeri sistemler bakımından dünyanın en hızlı büyüyen savunma sanayisine sahibiz.
  • yemin ediyorum apple i podda bundan daha gelismis kamera vardir. :-) saka bir yana soylesinler optik nerdenmis? turkce isim koymakla olmuyor bu isler. optik goz nerden? soyleyemezler.

TUSAŞ'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, TUSAŞ tarafından geliştirilen ve 30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen ''ANKA'' İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi, 20 Ocak 2013 Pazar ve 22 Ocak 2013 Salı günlerinde yapılan uçuşlarla kabul test sürecini tamamladı.

Pazar günü 09.05'te başlayan uçuş, 200 kilometrelik menzili ve 18 saat uçuş süresi gösterimi yapılmasının ardından pazartesi sabahı 03.15'te gece yapılan otomatik inişle başarıyla tamamlandı.

Aralık 2010'da yapılan ilk uçuşundan bu yana 90'ın üzerinde sortide toplam 140 saatin üzerinde uçuş yapılan ANKA İHA sisteminde 26 bin ft'e varan uçuş irtifalarında motor, iniş takımı, çevre kontrol, buzdan koruma gibi temel hava aracı alt sistemlerinin yanı sıra gece ve gündüz görüş sağlayan kamera, hava telsizi, veri kayıt sistemi gibi göreve yönelik sistem ve ekipmanın da uygun performansta çalıştığı görüldü.

ANKA UÇMAYA HAZIR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Tanerr ~ 5 yıl önce
Kendi ismini yazmakdan aciz yorumcu 25 Ocak 2013, Cuma 17:30:28 yorum yazan sahtekar benim adımla yorum yazıyosun sen çok şey biliyorsun. bildiklerin hep faso fiso. çatlasanda patlasanda şekilden şekile girsende bu projelerin devamı gelecek Bişeyler yapılmaya başlanınca hemen karalama yorumları yazıp projeleri saldırıp duruyorsunuz . çünkü zavalısınız çünkü üretilen ürünlerin gelişmesinden korkuyorsunuz. Ankanın motoruda yerli üretim olacak projeler ayrı ayrı devam ediyor. ilk yerli altay tankıda geliştiriliyor... t129 saldırı helikopteride üretim sürecinde. neden korkuyorsunuz yoksa türk değilmisiniz..... Bir çok ülke ilk projelerini yaparken diğer ülkelerden destek alarak yapar bunu bilmiyecek kadar acizsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dalaman-arff ~ 5 yıl önce
bana cevap yazan dalaman rumuzlu arkadaşıma hitaben yazıyorum.istesende istemesende malesef gerçek bu.sadece örnek olarak verdiğim aselflir ve uçuş görev bilgisayarının içindeki her bir elektronik kartına kadar ve hatta üzerindeki sistem yongalarına kadar herşey aselsan üretimi.ve bu ürünlerin daha değişik türevleri leopar tanklarının modernizasyonunda kullanılan volkan tan atış kontrol sisteminde milli savaş gemisinde kullanılan savaş yönetim sistemi olan genesisde.göktürk 2 uydusundaki bilge adı verilen uydunun ana beyni olan bilge isimli görev bilgisayarı.vs...ve daha fazlası....unutmaki bu sistemler bir bütün olarak çalışıyor. ve tek bir sistemi geliştirerek daha bir çok platformlarda kullanılabiliyor.hatta ve hatta şunuda söyleyeyim artık türkiye tarafından modernize edilen f-16 larda dahil tamamen yerli uçuş bilgisayarı ve yazılımı(kaynak kodlar) yerli elektro optik aselpod denilen hedefleme podları kullanılıyor......:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dalaman-arff ~ 5 yıl önce
arkadaşlar yorumları görünce yuh artık dedim ve bu konuya doğru bir yorum yazayım dedim.inanın yazılan yorumların çoğu bilinçsizlikten kaynaklı yorumlar.....Ankanın motor hariç diğer bütün kısımlar yüzde yüz yerli malı.bu sistemin en kritik parçalarından kamera sistemi(içindeki optik dahil),görev bilgisayarı görev bilgisayarındaki yazılımlar tamamen türk. kullanılan kamera sistemi dünyanın en iyilerinden Aselsan Aselflir'dır.bir başka versiyonuda geliştirilen t-129 atak saldırı helikopterindede kullanılacak.şu an yerli motor geliştiriliyor.bile çok yakında motor da yerli olacak(motoru tusaş firması geliştiriyor.).türkiye şuan savaş sistemlerine kullanılan bütün görev bilgisayarları,yazılımları ve elektrooptik sistemleri üretebiliyor.yorumları yazan arkadaşlara tavsiyem türk savunma sanayisini yakından takip etsinler.şuan ileri teknoloji askeri sistemler bakımından dünyanın en hızlı büyüyen savunma sanayisine sahibiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dalaman ~ 5 yıl önce
arkadasim kac yasindasiniz? Bu yapilan urunler nerede? Farnborugh fuarina plastik maketle neden gidiyoruz? Aselsan Aselfir nasil en iyi oluyor? Biraz destekli at. Ben Tadiran madiran hepsini biliyorum. Benimde sana tavsiyem var. Turk savunma sanayisi dedigin sey Turkiye'de uretilmiyor bunu anla artik. Satin aliyorsun.
y ~ 5 yıl önce
yemin ediyorum apple i podda bundan daha gelismis kamera vardir. :-) saka bir yana soylesinler optik nerdenmis? turkce isim koymakla olmuyor bu isler. optik goz nerden? soyleyemezler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000