01 Ekim 2012, Pazartesi 08:27:34

ANKA PROJESİ DAHA DA GELİŞTİRİLİYOR

Terörle mücadelede Türkiye'nin elini güçlendirecek insansız hava aracı ANKA projesinde gecikme yaşanacak. Keşif ve gözetleme kameraları ağır geldiği için ANKA, 20 bin feet'i geçemiyor. Sorunun giderilerek insansız hava aracının 30 bin feet'e çıkacağı belirtiliyor.
  • Özel sektörler bu işi iyi yapıyor baykar silahlı ihayi çoktan yaptı anka daha 20.000 feat lerde takılıyor kamuya harcanan parayı özel sektöre verin hayalet uçak yaparlar .
  • verin ihaleyi bir marangoza güzel bir anka yapsın size evinizin bir köşesine koyarsınız fazla zorlamayın beyninizi yatak saracaksınız
  • dünyada kaç ülke var bu teknolojide iha üreten kolay bir şey değil, özellikler çok fazla.....
  • 30 ile 20 bin feet arasinda cok buyuk bir fark var. 20 bin feet bir defa ongorulen max yukselik olursa o ucaklar gercekte 15-18 bin feete ancak cikarlar. Guneydoguda daglar 12bin feete kadar yukselmektedir bu Biiiirr. Peki iki? 20 bin feette ki meteorolojik sartlarla 30bin feette ki meteorolojik sartlar cok farklidir. Neden havayollari 30 bin den ucuyor? Bir sebebi var herhalde? Birde ucak dedigin seye kafaya gore motor guclendirmesi yapilabilir mi? Airframe her motoru tasir mi? Hacimurata 5000 cc Chevy motoru olur mu? Yaparsan elinde kalir. BU TAI ve ASELSAN ikilisi halkla dalga gecmektedir. Su projeyi bir ozel sirkete versinler lutfen.

Terörle mücadeleye büyük katkı sağlayan insansız hava araçları konusunda İsrail ile yaşanan Heron krizinden sonra hızlanan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Türkiye'nin ilk yerli yapım insansız hava aracı ANKA, birçok test uçuşu gerçekleştirdi. Hatta Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir programda, çektiği görüntüleri yer kontrol istasyonuna indirdi. Gökyüzünde yaptığı bir kanat manevrasıyla Başbakan'ı selamladı. Fakat projede bazı aksaklıklar olduğu ortaya çıktı. Aselsan tarafından üretilen ve ANKA'nın burun tarafına entegre edilen kameralar ağır geldi. ANKA da istenilen 30 bin feet yüksekliğe çıkamadı. 120 kiloyu bulan kameralar yüzünden 20 bin feet'i geçemedi. Kameraları üreten Aselsan'a yeniden görev verildi. Daha hafif kameralar üretilip ANKA'ya entegre edilecek. Böylece ilk Türk insansız hava aracı istenilen yüksekliğe çıkabilecek. Öte yandan geçtiğimiz gün test uçuşu sırasında düşen ANKA prototipinin de kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Fakat diğer uçaklarla çalışmalar devam ediyor.
ANKA'nın üreticisi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) kaynakları, kendilerinden kaynaklanan bir problem olmadığını, Aselsan'ın kamerasının öngörülenden ağır olması nedeniyle ANKA'nın yükselme sorunu yaşadığını kaydediyor. Aselsan yetkilileri ise, "TAI'den bize bu konuda şikâyet gelmedi. ABD'nin Predatör'ünde bile aynı ağırlıkta kamera var. Moturunu güçlendirirlerse sorun kalmaz." ifadelerini kullanıyor.

Alınan bilgiye göre, Genelkurmay Başkanlığı'na bu konudaki görüşleri sorulacak. Sorunun aşılması için iki senaryo bulunuyor. Eğer TSK, 20 bin feet'i kabul ederse, bu şekilde seri üretime geçilecek. Askerî yetkililer sözleşmede yazan şartlarda ısrarcı olursa proje gecikecek. ANKA'nın daha önce 2012'de TSK'ya teslim edileceği açıklanmıştı. Savunma kulislerinde bu konuda Aselsan'a ek süre verileceği belirtiliyor. Bu da projenin nihayete erme süresinin uzayacağı anlamına geliyor. Seri üretimin tamamlanması ve teslimatın en az 2 yılı daha bulacağı ifade ediliyor.

Öte yandan Türkiye, insansız hava araçları noktasında büyük sıkıntı yaşıyor. Envanterdeki 10 Heron'dan sadece 3'ü aynı anda uçabiliyor. Çünkü sadece bir yer kontrol istasyonu var ve her istasyon 3 uçağı kontrol edebiliyor. Bu zafiyeti geçici olarak önlemek için ABD'den 5 adet insanlı istihbarat uçağı kiralandı. Bunlardan ilki Türkiye'ye geldi. Diğerleri ise henüz TSK'ya ulaşmadı.

Yeni ANKA silahlı olacak

Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in katıldığı son Savunma Sanayii İcra
Komitesi (SSİK) toplantısından ANKA'nın geliştirilmesi ve daha kuvvetli bir motorla yenilenmesi kararı çıktı. Edinilen bilgiye göre, bir sonraki ANKA uydu üzerinden kontrol edilecek. Üzerinde taşıyacağı çeşitli sınıflardaki silahlarla, aynı görevde birden fazla hedefi etkisiz hale getirebilecek.

ANKA PROJESİ DAHA DA GELİŞTİRİLİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Hgshsg ~ 2 yıl önce
Özel sektörler bu işi iyi yapıyor baykar silahlı ihayi çoktan yaptı anka daha 20.000 feat lerde takılıyor kamuya harcanan parayı özel sektöre verin hayalet uçak yaparlar .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
reze ~ 5 yıl önce
verin ihaleyi bir marangoza güzel bir anka yapsın size evinizin bir köşesine koyarsınız fazla zorlamayın beyninizi yatak saracaksınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dünyada kaç tane... ~ 6 yıl önce
dünyada kaç ülke var bu teknolojide iha üreten kolay bir şey değil, özellikler çok fazla.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
30 bin ile 20 bin ~ 6 yıl önce
30 ile 20 bin feet arasinda cok buyuk bir fark var. 20 bin feet bir defa ongorulen max yukselik olursa o ucaklar gercekte 15-18 bin feete ancak cikarlar. Guneydoguda daglar 12bin feete kadar yukselmektedir bu Biiiirr. Peki iki? 20 bin feette ki meteorolojik sartlarla 30bin feette ki meteorolojik sartlar cok farklidir. Neden havayollari 30 bin den ucuyor? Bir sebebi var herhalde? Birde ucak dedigin seye kafaya gore motor guclendirmesi yapilabilir mi? Airframe her motoru tasir mi? Hacimurata 5000 cc Chevy motoru olur mu? Yaparsan elinde kalir. BU TAI ve ASELSAN ikilisi halkla dalga gecmektedir. Su projeyi bir ozel sirkete versinler lutfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000