20 Eylül 2011, Salı 08:23:17

ANKA İÇİN OLAĞANÜSTÜ HAL!

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın, Türk insansız hava aracı ANKA'nın 2012'de TSK'ya teslim edileceğini açıklamasının ardından gözler Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'ne (TAI) çevrildi...
  • arkadaşlar eski bir tai çalışanı olarak o tesislerde istenirse her türlü hava aracı yapılır yeterki istensin imkan sağlansın .yurtdışına milyar dollarlar verilene kadar Türk mh. ve teknisyenine imkan tanınsın bak görün o zaman yapılanı.herşeyiyle hemde kendimize ait olur kimse bizi izleyemezdonanımı ile tamamen bizim.saygılar
  • Evdeki kapi kolu....Ah kardesim nerdeyse 50 sene oncesinden bahsediyorsun. Ona mi gipta ediyorsun? Illa aya gitmek gerekmiyor. Adam Facebook diye birsey cikariyor, 750milyon uyesi var, Google diye bir sirket kurmus bir tek hissesi $500. Bunlara ne fabrika, ne malzeme gerekiyor. Onundeki bilgisayarla bak neler yapabilirsin.
  • kartal göz filmindeki silahlı reaper gibi anka'yı da böyle görmek istiyoruz...
  • sabah serifleriniz hayrolsun TAI pasalari. Demek uyandiniz ve calismaniz gerektigini anladiniz. Amerika'da ki uzay calismalarini anlatan arkadas dogru dersin. Bende Moskova'da Kozmonot Muzesini gezdim. Alet edevat yok ama bilgi var tecrube var birikim var. Bunlara sahip olmak kolay degil. Iki cocugu Amerika'da bursla 5-10 sene okutmayla olmuyor bu is. Oncelikle sivil havacilik gelisecek ki insanlar birseyler ogrensin. Bir havacilik sanayisi olussun. Hala hayallerle yasiyoruz. Uretebildigimiz bir altimetre var mi? Bir suni ufuk yada ASI var mi? YOK. Once buralardan baslamak gerek.
İsrail'den alınan Heronların motorlarında yaşanan arıza ve iki ülke arasındaki sorunlar sebebiyle ANKA projesine hız verildi. Edinilen bilgiye göre TAI'de olağanüstü hal ilan edildi. Birçok bölüm elindeki işi bırakıp ANKA projesini yürüten mühendislere yardım etmeye başladı. Yer testleri tamamlanan ve uçuş denemeleri devam eden ANKA'nın önümüzdeki yıl terörle mücadelede etkin bir biçimde kullanılması öngörülüyor. 30 bin feet yüksekliğe çıkacak ANKA, 24 saat havada kalıp topladığı istihbaratı yer kontrol istasyonlarına iletecek. ANKA bu hafta içinde bir deneme uçuşu daha gerçekleştirecek.
 
Türkiye'nin İsrail'den aldığı Heronlar şu anda Batman'da konuşlu. Geçtiğimiz ay 'Dağlıca' benzeri bir baskın için sınırdan sızmaya çalışan PKK'lı bir grup, Heronlar tarafından tespit edilmişti. Katırlarla ağır silahlar taşıyan ekip, bir barakada arkadaşlarıyla buluşmuştu. Ardından F-16 savaş uçakları terörist grubu etkisiz hale getirmişti. Öldürülen teröristlerin görüntüleri Heronlar tarafından dakika dakika kaydedilmişti. Bu türden olumlu sonuçlara rağmen Heronlardan istenilen verim tam anlamıyla alınamıyor. Heronların beşinin motoru arızalı. İki Heron tamamen devre dışı, diğerlerinin motorları ise bakım için İsrail'de. Ne zaman geleceği ise meçhul.
 
İşte tüm bu yaşanan gelişmelere Türkiye-İsrail arasındaki kriz de eklenince, 2004'ten beri yürütülen Türk insansız hava aracı ANKA projesi Savunma Bakanlığı'nın da bir numaralı gündemi oldu. Bakan Yılmaz'ın da talimatıyla ANKA projesine hız verildi. 17 metre kanat açıklığı, 9 metre boyu, 1,70 metre yüksekliği bulunan uçak, yılan hikâyesine dönen teslimat süreci sonunda İsrail'den alınan Heronlara da rakip olacak. ANKA, daha önceki testler sırasında iniş yaparken küçük bir kaza geçirmişti. Fakat savunma yetkilileri, şu an için her şeyin yolunda olduğunun altını çiziyor.

Zaman
ANKA İÇİN OLAĞANÜSTÜ HAL!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 7 yıl önce
arkadaşlar eski bir tai çalışanı olarak o tesislerde istenirse her türlü hava aracı yapılır yeterki istensin imkan sağlansın .yurtdışına milyar dollarlar verilene kadar Türk mh. ve teknisyenine imkan tanınsın bak görün o zaman yapılanı.herşeyiyle hemde kendimize ait olur kimse bizi izleyemezdonanımı ile tamamen bizim.saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Evdeki kapi kolu....Ah kardesim nerdeyse 50 sene oncesinden bahsediyorsun. Ona mi gipta ediyorsun? Illa aya gitmek gerekmiyor. Adam Facebook diye birsey cikariyor, 750milyon uyesi var, Google diye bir sirket kurmus bir tek hissesi $500. Bunlara ne fabrika, ne malzeme gerekiyor. Onundeki bilgisayarla bak neler yapabilirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
kartal göz filmindeki silahlı reaper gibi anka'yı da böyle görmek istiyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
sabah serifleriniz hayrolsun TAI pasalari. Demek uyandiniz ve calismaniz gerektigini anladiniz. Amerika'da ki uzay calismalarini anlatan arkadas dogru dersin. Bende Moskova'da Kozmonot Muzesini gezdim. Alet edevat yok ama bilgi var tecrube var birikim var. Bunlara sahip olmak kolay degil. Iki cocugu Amerika'da bursla 5-10 sene okutmayla olmuyor bu is. Oncelikle sivil havacilik gelisecek ki insanlar birseyler ogrensin. Bir havacilik sanayisi olussun. Hala hayallerle yasiyoruz. Uretebildigimiz bir altimetre var mi? Bir suni ufuk yada ASI var mi? YOK. Once buralardan baslamak gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000