15 Eylül 2009, Salı 08:33:47

123 helikopterlik ihale ne zaman sonuçlanacak?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları başta olmak üzere genel maksatlı 123 helikopter alım ihalesi ekim ayında sonuçlanacak.
  • kendi silah sanyi şirketleri kurulmasına ve bunların kendi uşagımızı ,tankımızı yani ordumuzun ihtiyaçlarının üretmesine neden teşvik etmiyoruz. artık abd den almayalım.italyanın kini almak daha mantıklı .çünkü kodunu vermediginden dolayı.isterse abd bu helikopteri uçurtmaz.
  • Taarruz helikopteri projesini Agusta Westland kazandı. Çünkü teknoloji transferi konusunda cömert davrandılar. Genel maksatlı helikopter ihalesindede aynı tutumu gösteriyorlar (Ortak üretim görev bilgisayarı yapılacak ve kaynak kodları her iki tarafa açık olacak bu çok önemli fakat aselsan cobra helikopterleri için zaten görev bilgisayarı üretmeyi başardı ve bu görev bilgisayarı başarıyla test edildi.) diğer tarafta ise Türkiye tarafından terörle mücadelede kullanılmış kendini kanıtlamış Blackhawk helikopterinin üreticisi Skorsky var seçim yapmak zor olacak. benim gönlümden geçen Agusta Westland'ın ihaleyi kazanmasıdır çünkü Vatan savunması konusunda dışarıya bağımlı olmak hiçte iyi değil bkz. Kıbrıs Barış Harekatı
  • kaynak kodu olmadan helikopter bir hiç 20 gün uçuruursunuz geri kalan 50 yıl amerikadan teknoloji satın alırsınız kırın rtık şu şeytanın bacağını.bırkın şu amerikayı ne olur....
  • bence AB dönem başkanlğı kimde ise gidin oradan helikopter alın bence..fransadan aldınız AS 532 cougar helikopterlerini gördünüz rezaleti...olsun biz alışığız böyle ihalelere milletçe...yine alırız saçma sapan bir helikopter...nasıl olsa para gani bizde değilmi?

İhalede son ikiye kalan ABD'li Sikorsky ile İtalyan Agusta'nın başkan yardımcıları, Türkiye ile ortak üretim yapacaklarını açıkladı.

Agusta: Kodları vereceğiz Amerikalılar bunları vermez

Agusta Westland Başkan Yardımcısı Ugo Rossini ihaleyi kazanmaları halinde Türkiye'yi 16 milyar dolarlık bir helikopter pazarının en büyük oyuncusu yapacaklarını belirtiyor. Rossini, Türkiye'ye önerdikleri TUHP149 model helikopterden önümüzdeki 20 yılda 8 bin adet üretileceğini ifade ediyor. Helikopterdeki en hassas teknolojilerin ortak üretileceğine dikkat çekerken, "Misyon bilgisayarı da Aselsan'la birlikte üretilecek. Hepsinden önemlisi kaynak kodları da her iki tarafa açık olacak. Amerikalılar bunu yapamaz." diyor. Rossini ayrıca, TUHP 149'un Türkiye'deki tesislerde üretilip test edileceğini belirtiyor. Ugo Rossini, TUHP149 programının hem TAI'nin, hem de başta Aselsan, TEI, Roketsan ve Havelsan olmak üzere Türk havacılık ve uzay sanayiinden pek çok başka şirketin yeni teknoloji geliştirme ve üretme sürecine daha etkin katılımı sağlayacağını söylüyor. Rossini ayrıca, Agusta Westland'ın teklifini TAI ile yüzde 50 eşit ortaklık üzerine kurduğunu kaydediyor. Türkiye'nin sınırsız ihracat hakkına sahip olacağını belirten Rossini, "Türkiye, kendi ihtiyacı olan 109 tane helikopteri ürettikten sonra bu helikopteri istediği üçüncü ülkeye, istediği şartlarda satabilir." diyor. Agusta Westland'ın TAI ile birlikte geliştirdiği taarruz helikopteri T129 ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Ugo Rossini, "Terörle mücadelenin taarruz kısmında T129 ana taşıyıcı olmaya aday." ifadelerini kullanıyor.

Sikorsky: Türkiye 25 yılda 8 milyar dolarlık parça satar

Sikorsky Başkan Yardımcısı Stephen Estill, ihaleyi kazanmaları halinde Türkiye'nin Sikorsky'den alacağı her bir Blackhawk için, şirketin TAI'ye ihraç etmek üzere bir helikopter siparişi vereceğini söylüyor. Türk savunma sanayiinin 25 yıl içinde Blackhawk satışları, parça imalatı ve sağlanacak hizmetlerden 8 milyar dolar gelir elde edeceğini vurgulayan Estill, helikopterlerin Türkiye'de Sikorsky ile ortak üretileceğini kaydediyor. Tüm dünyaya satılacak bu Blackhawk'ların üzerinde, Türkiye'de üretildiğine dair bilgi yer alacağını dile getiren Estill ayrıca, anlaşma imzalandığı anda TAI'ye 1 milyar dolarlık helikopter parçası siparişi vereceklerini dile getiriyor. Sikorsky'nin önümüzdeki 5 yıl için 12 milyar dolarlık sipariş aldığını anlatan Estill, "Bu helikopterleri üretmek için yardıma ihtiyacımız var. Ve altyapısını hazırlamış olan Türkiye'den daha iyi gidebilecek bir yerimiz yok." diyor. Estill, Türkiye'ye en son teknoloji ürünü olan T-70 modelini teklif ettiklerini söylüyor. Bu modeli 'Türk Blackhawk'ı' olarak adlandıran Estill, Türkiye'de üretilecek helikopterlerin Sikorsky adı altında tüm dünyaya ihraç edileceğini dile getiriyor. Projenin ortalarına doğru işçiliğin yüzde 90'ının Türkiye'de yapılacağını belirten Estill, ABD'den gelen parçaların zaman içinde azaltılacağını vaat ediyor. Stratejik hammaddelerin ise ABD'den gelmeye devam edeceğini belirtiyor. Estill'e göre eğitim için yabancı pilotlar Türkiye'ye gelecek, parçalar Türkiye'de tamir edilecek.

HANGİ KUVVET KAÇ TANE ALACAK?

Jandarma Genel Komutanlığı 30

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 20

Emniyet Genel Müdürlüğü 20

Orman Genel Müdürlüğü 20

Özel Kuvvetler Komutanlığı 11

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 6

Hava Kuvvetleri Komutanlığı 6

Sahil Güvenlik Komutanlığı 6

Genelkurmay Elektronik Sistemler 2

Başbakanlık 2

(Zaman)

123 helikopterlik ihale ne zaman sonuçlanacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 9 yıl önce
kendi silah sanyi şirketleri kurulmasına ve bunların kendi uşagımızı ,tankımızı yani ordumuzun ihtiyaçlarının üretmesine neden teşvik etmiyoruz. artık abd den almayalım.italyanın kini almak daha mantıklı .çünkü kodunu vermediginden dolayı.isterse abd bu helikopteri uçurtmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Taarruz helikopteri projesini Agusta Westland kazandı. Çünkü teknoloji transferi konusunda cömert davrandılar. Genel maksatlı helikopter ihalesindede aynı tutumu gösteriyorlar (Ortak üretim görev bilgisayarı yapılacak ve kaynak kodları her iki tarafa açık olacak bu çok önemli fakat aselsan cobra helikopterleri için zaten görev bilgisayarı üretmeyi başardı ve bu görev bilgisayarı başarıyla test edildi.) diğer tarafta ise Türkiye tarafından terörle mücadelede kullanılmış kendini kanıtlamış Blackhawk helikopterinin üreticisi Skorsky var seçim yapmak zor olacak. benim gönlümden geçen Agusta Westland'ın ihaleyi kazanmasıdır çünkü Vatan savunması konusunda dışarıya bağımlı olmak hiçte iyi değil bkz. Kıbrıs Barış Harekatı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
kaynak kodu olmadan helikopter bir hiç 20 gün uçuruursunuz geri kalan 50 yıl amerikadan teknoloji satın alırsınız kırın rtık şu şeytanın bacağını.bırkın şu amerikayı ne olur....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bence AB dönem başkanlğı kimde ise gidin oradan helikopter alın bence..fransadan aldınız AS 532 cougar helikopterlerini gördünüz rezaleti...olsun biz alışığız böyle ihalelere milletçe...yine alırız saçma sapan bir helikopter...nasıl olsa para gani bizde değilmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000