06 Şubat 2010, Cumartesi 11:35:48

SUNEXPRESS UÇAĞINDA 'EKSİK YOLCU' PANİĞİ!

İstanbul-Mardin seferini yapan uçaktaki yolcu sayısı ile listedeki yolcu sayısı arasında fark olunca uçak yaklaşık 2 saat rötarla havalanırken yolcular tek tek sayıldı...
  • Artık SAW bu konularda bir numara oldu. Sürekli bir gariplik yaşanıyor. SAW dır ne yapsa Yeridir. Havalimanı inşaatçılığıyla bu işler olmuyor. Her önüne gelen havalimanı açrsa olacağı budur. Kapatın gitsin burasını.
  • Sanırım teklifi yapan arkadaş bu konuları iyi bildiğini zannederek bunları söylebiliyor. Eksik olmayan yolcu ismi ile çağrılamaz ve bagajı ayırtılamaz doğru olarak. Çünkü uçakta eksik denebilecek yolcu yok. İnatla bebeğini uçakta battaniye altında saklayan yolcunun bebeğinin görülememesi. Nitekim bugün çıkan haberi okuyup ona yorumlar yapmanı ben teklif ederim. Bazı şeylerin bilinmeden konuşulması cidden komik ötesi oluyor. Herkes kendini bu işin üstadı zannederek havayolunu,kabin ekibini ve yer görevlilerini yerden yere vurarak bişeyler elde edemez. Herkes kendi üzerine düşen görevi yapıyor ve yapacaktır.
  • Bir uçağın kalkışa hazır olması için ne kadar fazla etmenin bir arada olması gerektiğini hatırlatayım.. Bir uçağın sefer yapabilmesi için teknik anlamda hiçbir "no go item" ının olmaması gerekir bu 1.. Fiziksel koşulların ( hava, pist, meydan vb. ) uçuşa elverişli olması gerekir bu 2. Kapı kapanmadan önce "uçuş emniyetine aykırı hiçbir durum gözetilmemelidir" bu 3. ( ki buna yolcu sayısındaki mutabakattan, uçuş esnasında emniyet ve güvenliği tehdit edecek derecedeki yolcu profilinden, "çok değerli" yer görevlilerinin X-ray cihazından geçirdiği halde göremediği biber gazı, çakı vb. tehlikeli maddelerden arındırılmış bir kabin vs. vs. dahildir. O bahsettiğiniz “mükemmel” çalışan yer görevlileri olmasa 2 yaşının üstünde çocuğ
  • Yıllarını havacılığa vermiş ve bu sektörden emekli olmus biri olarak; uçuşun gecikme yapmasının birçok sebebi olabilir.Ayrıca havacılıkta çalışanları beyinsizlikle suçlayan kişiler asıl beyinsizlerdir. Bu insanlar şirketlerde çalışabilmek için sayısız sınav ve eğitimlerden geçmekte.Ki bu uçuşa hizmet veren firma yılların köklü ve kurumsal kaliteyi yaşatıp büyüten bir firmadır.Hiç bir havayolunun veya yer hizmetinin uçağı gecikmeye sokmak isteyeceğini sanmıyorum.Yorumlar yaparken insanların emeklerini göz ardı etmeksizin yaparsanız daha saygılı olursunuz düşüncesindeyim.

Edinilen bilgiye göre olay, Sun Express'in 2 Şubat günü 16:15'te Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'ndan havalanması gereken 9480 sefer sayılı İstanbul-Mardin uçağında meydana geldi. İddialara göre uçağa alınan yolculardan birinin eksik olduğunu fark eden hostesler yolcuları tek tek saymaya başladı.

Sayımı meraklı gözlerle izleyen yolcular, aynı sayımın hiçbir açıklama yapılmadan birkaç defa daha tekrar etmesi üzerine görevlilerden bilgi istedi. Görevli hostes, yolculara, "Listemizde 103 yolcu görünüyor ancak uçakta 102 yolcu var. Bu yolcumuz check in işlemlerini yapmış ve bavulunu uçağa vermiş. Güvenlik gerekçesiyle saymamız gerekiyor" dedi.

Yaklaşık 8-9 personel uçaktaki yolcuları 11 kez saymasına rağmen sonuca ulaşamayınca yolculardan Neşe K. ve Fatih G., "Madem uçakta bir güvenlik problemi var, biz inmek istiyoruz" dediler. Görevliler buna izin vermeyince yolcularla personel arasında tartışma çıktı. Bunun üzerine uçağa polis çağrıldı.

Neşe K. ve Fatih G., güvenlik sorununun bulunduğu bir uçakta seyahat edemeyeceklerini gerekçe göstererek polis kontrolünde uçaktan indiler. Uçak yaklaşık 2 saat gecikmeyle havalanırken uzun tartışmaların ardından uçaktan inen 2 yolcu, havaalanı polisine iniş gerekçeleriyle ilgili zabıt tutturarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

SUNEXPRESS UÇAĞINDA 'EKSİK YOLCU' PANİĞİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 8 yıl önce
Artık SAW bu konularda bir numara oldu. Sürekli bir gariplik yaşanıyor. SAW dır ne yapsa Yeridir. Havalimanı inşaatçılığıyla bu işler olmuyor. Her önüne gelen havalimanı açrsa olacağı budur. Kapatın gitsin burasını.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sanırım teklifi yapan arkadaş bu konuları iyi bildiğini zannederek bunları söylebiliyor. Eksik olmayan yolcu ismi ile çağrılamaz ve bagajı ayırtılamaz doğru olarak. Çünkü uçakta eksik denebilecek yolcu yok. İnatla bebeğini uçakta battaniye altında saklayan yolcunun bebeğinin görülememesi. Nitekim bugün çıkan haberi okuyup ona yorumlar yapmanı ben teklif ederim. Bazı şeylerin bilinmeden konuşulması cidden komik ötesi oluyor. Herkes kendini bu işin üstadı zannederek havayolunu,kabin ekibini ve yer görevlilerini yerden yere vurarak bişeyler elde edemez. Herkes kendi üzerine düşen görevi yapıyor ve yapacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bir uçağın kalkışa hazır olması için ne kadar fazla etmenin bir arada olması gerektiğini hatırlatayım.. Bir uçağın sefer yapabilmesi için teknik anlamda hiçbir "no go item" ının olmaması gerekir bu 1.. Fiziksel koşulların ( hava, pist, meydan vb. ) uçuşa elverişli olması gerekir bu 2. Kapı kapanmadan önce "uçuş emniyetine aykırı hiçbir durum gözetilmemelidir" bu 3. ( ki buna yolcu sayısındaki mutabakattan, uçuş esnasında emniyet ve güvenliği tehdit edecek derecedeki yolcu profilinden, "çok değerli" yer görevlilerinin X-ray cihazından geçirdiği halde göremediği biber gazı, çakı vb. tehlikeli maddelerden arındırılmış bir kabin vs. vs. dahildir. O bahsettiğiniz “mükemmel” çalışan yer görevlileri olmasa 2 yaşının üstünde çocuğ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yıllarını havacılığa vermiş ve bu sektörden emekli olmus biri olarak; uçuşun gecikme yapmasının birçok sebebi olabilir.Ayrıca havacılıkta çalışanları beyinsizlikle suçlayan kişiler asıl beyinsizlerdir. Bu insanlar şirketlerde çalışabilmek için sayısız sınav ve eğitimlerden geçmekte.Ki bu uçuşa hizmet veren firma yılların köklü ve kurumsal kaliteyi yaşatıp büyüten bir firmadır.Hiç bir havayolunun veya yer hizmetinin uçağı gecikmeye sokmak isteyeceğini sanmıyorum.Yorumlar yaparken insanların emeklerini göz ardı etmeksizin yaparsanız daha saygılı olursunuz düşüncesindeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000