14 Aralık 2014, Pazar 11:14:59

YOLCULARDAN 'ELLE ARAMA' TEPKİSİ

Havalimanlarında geçen haftadan itibaren bir güvenlik uygulaması devreye girdi. Önceleri şüphe üzerine gerçekleştirilen ‘elle kontrol işlemi’, ABD’nin isteği üzerine yeniden başlatıldı.
  • Güvenlikçiler işin suyunu çıkartmadığı sürece güzel uygulama..
  • Mükemmel bir uygulama..
  • O cok zeki almanya ingiltere diyen arkadas bizimle birlikte guvenlikten gecen alman ve ingiliz vatandaslarina ne yapiliyor bir fikri var mi acaba? Kendi insanimizi kucuk dusurucu uygulama icin tebrik ediyorum sghm yi. Daha fazlasi lazim bu da yetmez
  • Hersey senin istediğin gibi olacak değil. Begenmiyorsan gitme, bu kadar!

Havalimanlarında yeni bir talimat doğrultusunda, kapı dedektöründen geçerken üzerindeki metal eşya nedeniyle sinyal veren ‘yolcu, ziyaretçi ve çalışanlar’, el dedektörü yerine detaylı şekilde ‘elle’ aranıyor. Arama yapılmasına izin vermek istemeyenler hakkında ise yasal işlem yapılıyor.

Yolcuların büyük tepki gösterdiği güvenlik uygulaması, Ortadoğu’daki bir havalimanında yakalanan eylem hazırlığındaki terörist nedeniyle başlatıldı. Denetimler sırasında, teröristin üzerinde, ‘yeni bir bomba düzeneği’ bulundu. İlk defa rastlanan bomba düzeneğinin ‘ateşleme sistemi’ hakkında araştırmalar devam ederken, benzer düzeneklerin ele geçirilmesi amacıyla havalimanlarındaki güvenlik seviyesi yükseltildi. Bu yüzden ABD’den gönderilen heyetler, havalimanlarını gezerek yetkililere, ‘olası saldırı planları’ hakkında bilgi verdi.

TSA istedi, uygulama başladı

ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi’nden (TSA), geçen ay sonunda İstanbul Atatürk ile Ankara Esenboğa Havalimanı’na gelen bir heyet, incelemelerinin ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Emniyet Genel Müdürlüğü ve THY’yi ziyaret etti. Yetkililerde görüş alış-verişinde bulunan ABD’li heyet, artan terör şüphesi nedeniyle havalimanına giren herkesin, ‘el dedektörü yerine elle aranmasını’ istedi. Talebi olumlu bulan Türk yetkililer ise yeni uygulamanın 1 Aralık’tan itibaren başlatılmasını kararlaştırdı.

Güvenlik birimleri eğitildi

Uygulama nedeniyle havalimanlarında görevli güvenlik birimlerine eğitim verildi. Güvenlik elemanlarına çeşitli uyarılar yapılırken, kontrollerde, ‘vücudun bazı bölgelerinin detaylı şekilde aranmasına’ dikkat çekildi. Bu konuda çok hassas olunması ve arama yapılmasına itiraz eden yolculara da asla taviz verilmemesi istendi.

Yolcular isyan etti

Yolcular uygulamaya sert tepki gösterdi. Elle arama nedeniyle güvenlik denetimlerinin çok zaman aldığını ve bu yüzden güvenlik noktaları önünde uzun kuyruklar oluştuğuna dikkat çeken yolcular, yaşanan zaman kaybı nedeniyle uçaklarını kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Yolcuların tepki gösterdiği bir başka konu ise aramaların ‘taciz boyutuna ulaştığı’ iddiası. Elle yapılan detaylı aramalarda, güvenlik görevlisinin tacize varan kontrollerinden büyük rahatsızlık duyduklarını anlatan yolcular, bu yüzden sert tartışmalar yaşadıklarını ve şikâyetçi olmalarına rağmen sonuç alamadıklarından yakınıyor. Artan şikayetleri doğrulayan yetkililer ise verilen talimatı uyguladıklarını ifade ediyor. Güvenlik görevlilerinin, aramalarda yolculara rahatsızlık vermemeleri konusunda uyarıldığını dile getiren yetkililer, talimatlar nedeniyle bu konuda çaresiz kaldıklarını anlatıyor.

Mustafa Gün / Zaman

YOLCULARDAN 'ELLE ARAMA' TEPKİSİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Güvenlikçiler işin suyunu çıkartmadığı sürece güzel uygulama..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Mükemmel bir uygulama..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
O cok zeki almanya ingiltere diyen arkadas bizimle birlikte guvenlikten gecen alman ve ingiliz vatandaslarina ne yapiliyor bir fikri var mi acaba? Kendi insanimizi kucuk dusurucu uygulama icin tebrik ediyorum sghm yi. Daha fazlasi lazim bu da yetmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dur! ~ 3 yıl önce
Hersey senin istediğin gibi olacak değil. Begenmiyorsan gitme, bu kadar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000