14 Mart 2011, Pazartesi 08:44:03

TURKUAZ DERS OLDU

SHGM, finansman yapısı güçlü olmayan şirketlerin sektöre girmesine kısıtlama getirdi. İsteyen herkesin 3 ya da 5 uçak kiralayıp işletmecilik yapma dönemi kapanıyor
  • cin ali ile ilgili yotumumu niye yazmadiniz rusvetmi aliyorsunuz cin aliden?? Ben merak ediyorum 3-5 sirket kalinca kim su anki 7-8 bin dolar maaslari bulacak?? cin alinin kapisina ise girmek icin gidincede su an aldigi 15 tl muracat ucreti yerine , 150 tl form ucreti ve kesinlikle 5000 dolarda ise girme ucreti alacaktir ve 1000 dolar maaslada calistiracaktir.
  • eger bu uygulamaya gecerse, sektorde kimse su an aldigi maaslarin yarisini bile hayal etmesin. denemesi bedava. bence bu fikir sayin sirket sahiplerinden cikmistir, vesselam.
  • ister Diyarbakırda tarla alın, ister seattle dan boeıng , ancak dünyanın her yerinde geçerli ve tek doğru sistem;;;; TİKKOOOO PARADIR kardeş :) sen istersen hala 12 yıllık leas ile uğraşmana devam et ve turkuaz gibi yerlerden maaşını beklemeye de devam et... tercih sizlerindir....
  • Diyarbakirda tarla almiyorsun kardesim, söz konusu 30-40 milyon dolarlik ucak. Calisanin ücretini korumasina korusun shgm de böyle hicbirsey koruyamaz. Korunacak sirket kalmaz yakinda... Para akisini takip etsin sirketlerd, neyin ne oldugunu anlar!!!
Havacılık sektöründeki hızlı büyümenin ardından uçak kiralayarak sektöre giren ve büyük paralar topladıktan sonra batan havayolu şirketleri tarihe karışacak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), isteyen herkesin 3 ya da 5 uçak kiralayıp işletmecilik yapma dönemini kapatacak kararlar aldı. Buna göre finansman ve altyapısı sağlam olmayan şirketler havayolu işletmesi olamayacak. Tarifeli sefer yapmak isteyen havayolu işletmesi için en az 5 uçak bulundurma şartı, 10 uçağa çıkarılıyor. Daha önce 5 uçak için "özmal" olma şartı yokken, yeni durumda 10 uçaktan en az 5'inin şirketin 'özmalı' olması gerekiyor. Charter seferleri yapan işletmeler için konulan 3 uçak şartı da 5'e çıkarıldı. Bu uçakların en az 3'ü şirketin malı olmak zorunda.

TURKUAZ DERS OLDU
Sektöre girdikten sonra tarifeli seferlere başlayan Turkuaz Havayolları'nın finansal ve işletme sıkıntıları nedeniyle lisansının, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından askıya alınması yeni kararların yolunu açtı. Bu örneğin ardından SHGM, sektöre giriş şartlarını ağırlaştıracak bir dizi kararlar aldı. Tarifeli ve charter seferleri yapacak işletmeler için uçak sayısı artırılırken, daha önce olmayan "özmal" şartı da getiriliyor. Charter seferlerinde de şartlar ağırlaştırılıyor. Halen kiralık ya da mülkiyet esaslı 3 uçağı olan şirket charter seferleri yapabiliyor. Bu kategoride de büyük gövdeli uçak sayısı 5'e çıkarılıyor. İşletmenin en az 3 uçağının özmalı olması gerekiyor.

3 yıllık geçiş süreci tanınacak
Yetkililer, işletmelere yeni düzenlemenin öngördüğü koşulları sağlamaları için 3 yıllık bir geçiş süreci tanıyacaklarını söyledi. Düzenlemenin görüş için sektöre gönderildiğini belirten SHGM yetkilileri, "Bu düzenleme Avrupa Birliği uyumu kapsamında gerçekleştiriliyor. Sektörden, görüşler geldikten sonra son halini alacak. Daha sonra da Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'ne gönderilecek" dedi.

Tarifeli sefer için 'en az 10 uçak' şartı
Halen bir işletmenin tarifeli sefer yapması için filosunda 5 uçağının bulunması yeterli. Bu uçaklara şirketin sahip olması da şart değil, kiralık da olabilir. Yeni düzenlemeyle işletmenin filosundaki uçak sayısının getirilen sınır 10 olması şartı aranacak. Bu uçaklardan en az 5'nin işletmenin özmalı olması gerekiyor. Yani bir şirketin tarifeli sefer yapması için filosunda en az beşi kendine ait olmak üzere 10 uçağı olmak zorunda.

(Sabah)
TURKUAZ DERS OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Misafir ~ 7 yıl önce
cin ali ile ilgili yotumumu niye yazmadiniz rusvetmi aliyorsunuz cin aliden?? Ben merak ediyorum 3-5 sirket kalinca kim su anki 7-8 bin dolar maaslari bulacak?? cin alinin kapisina ise girmek icin gidincede su an aldigi 15 tl muracat ucreti yerine , 150 tl form ucreti ve kesinlikle 5000 dolarda ise girme ucreti alacaktir ve 1000 dolar maaslada calistiracaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
eger bu uygulamaya gecerse, sektorde kimse su an aldigi maaslarin yarisini bile hayal etmesin. denemesi bedava. bence bu fikir sayin sirket sahiplerinden cikmistir, vesselam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ister Diyarbakırda tarla alın, ister seattle dan boeıng , ancak dünyanın her yerinde geçerli ve tek doğru sistem;;;; TİKKOOOO PARADIR kardeş :) sen istersen hala 12 yıllık leas ile uğraşmana devam et ve turkuaz gibi yerlerden maaşını beklemeye de devam et... tercih sizlerindir....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Diyarbakirda tarla almiyorsun kardesim, söz konusu 30-40 milyon dolarlik ucak. Calisanin ücretini korumasina korusun shgm de böyle hicbirsey koruyamaz. Korunacak sirket kalmaz yakinda... Para akisini takip etsin sirketlerd, neyin ne oldugunu anlar!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000