01 Ekim 2013, Salı 10:22:12

TÜRKİYE’YE ‘BUGÜN GİT YARIN GEL’ DEDİLER

Türkiye, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO)'nun karar organı konumundaki ICAO Konsey üyeliği adaylığından çekildi, adaylık 2016’ya kaldı.
  • ICAO Konseyi üyeliğine seçilenlerin tam listesi şu şekilde...Keşke haberi yaparken haberin içinde yanlış, eksik bilgiler var mı diye kontrol etseydiniz. "The election process was divided into three parts, with the following States elected: ​PART I − ​(States of chief importance in air transport) – Australia*, Brazil*, Canada*, China*, France*, Germany*, Italy*, Japan*, Russian Federation*, United Kingdom* and the United States*. ​PART II − ​(States which make the largest contribution to the provision of facilities for international civil air navigation) – Argentina*, Egypt*, India*, Mexico*, Nigeria*, Norway, Portugal, Saudi Arabia*, Singapore*, South Africa*, Spain* and Venezuela. ​PART III − ​(States ensuring geographic representation) – Bolivia, Burkina Faso*, Cameroon*, Chile, Dominican Republic, Kenya, Libya, Malaysia*, Nicaragua, Poland, Republic of Korea*, United Arab Emirates* and United Republic of Tanzania.
  • Tüm Dış Politika olduğu gibi bu da fos. Kendi kendimizi kandırıp duruyoruz. Davutoğlu'nun atıp tutmasına alıştık artık.
  • Shgm yine yapmış yapacağını :)) Kimbilir kaç kişiyle gittiler konsey toplantısına. Ye iç gez dolaş, iki hafta bedava tatil, üzerine de cebine giren onca para. Sonuç. Yaz tahtaya al haftaya :))
  • Öz yurdumuzda garibiz, öz yurdumuzda parya! Misafir bey/bayan.. Sen misafir degilsin. Onlar misafir olacak, yetkisiz yekilileri ve yüksek mevkilerdeki alcak çalışanları ile, kindar, vicdansız ve Hak hukuk tanımayan tavırlarından ötürü. Yüzlerce insanın ahını alanların gelecekleri bugünki kadar parlak olmayacak. Shgm'nin Lisans birimindeki herkes bundan sorumlu tutulacak. Yetkilerini kötüye kullanmanın cezasını adalet karşısında hesap vererek çekeceklerdir. 10 yada 15 yıl sonra onlar bizi unutacak ama biz onları unutmayacagız. Bu arada ICAO'ya şikayette bulunmanızı tavsiye ederim. Emin olun bizim vicdansızlardan bizi daha çok düşünüyorlar.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yetkililerinin AB üyesi olmayan Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Ukraynalı Sivil Havacılık Otoriteleri ile 10 Ocak 2013 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye'nin ICAO Konsey üyeliğine aday olmasına karar verilmişti. Konuya ilişkin gerek  Dışişleri Bakanlığı gerekse Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü başta Afrika Ülkeleri, Ortadoğu Ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve ECAC üyesi ülkeler  olmak üzere  bir çok ülkeyle de uzun zamandır görüşmeler devam ediyordu.

Geçtiğimiz günlerde Kanada’nın Montreal kentinde gerçekleştirilen ICAO Genel Kurulu öncesinde beklenmedik bir gelişme yaşandı. Bölge ülkelerinin desteğiyle konsey adaylığını açıklayan, Türkiye'nin 38. ICAO Genel Kurulu toplantısında aday ülke olma kararından vazgeçildi.

ICAO'nun kurulduğu ilk yıllarda bir dönem için Konsey Üyesi olan Türkiye, aradan geçen 60 yılı aşkın süredir ICAO Konseyi üyeliğine ilk kez bu denli yaklaşmıştı. Ancak genel kurula günler kala Avrupa Sivil Havacılık  Konferansı  ECAC’ın tavsiyesiyle adaylıktan vazgeçen Türkiye, 2016 için söz aldı. 2016 yılında yapılacak genel kurulda Türkiye’nin konsey üyeliğinin destekleneceği garantisi veren ECAC, Türkiye’nin adaylığını geri çekmesinde etkili olurken konsey üyeliklerine Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, İngiltere ve ABD seçildi. Konsey üyeliği için en yüksek oyu Brezilya alırken üyeler arasında en az oyu alan ülke ise Rusya oldu.

Bu güne kadar SHGM yetkililerinin üyelik için gerekli desteğin sağlandığını defalarca açıklamış olmalarına rağmen neden adaylıktan vazgeçildiği havacılık kamuoyu tarafından anlaşılamadı.

ICAO veya EASA gibi Uluslararası sivil havacılık kuruluşlarının karar mekanizmalarında yer almak Türk sivil havacılığının geleceği için büyük önem taşıyor.

TÜRKİYE’YE ‘BUGÜN GİT YARIN GEL’ DEDİLER

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

ICAO Konsey ~ 5 yıl önce
ICAO Konseyi üyeliğine seçilenlerin tam listesi şu şekilde...Keşke haberi yaparken haberin içinde yanlış, eksik bilgiler var mı diye kontrol etseydiniz. "The election process was divided into three parts, with the following States elected: ​PART I − ​(States of chief importance in air transport) – Australia*, Brazil*, Canada*, China*, France*, Germany*, Italy*, Japan*, Russian Federation*, United Kingdom* and the United States*. ​PART II − ​(States which make the largest contribution to the provision of facilities for international civil air navigation) – Argentina*, Egypt*, India*, Mexico*, Nigeria*, Norway, Portugal, Saudi Arabia*, Singapore*, South Africa*, Spain* and Venezuela. ​PART III − ​(States ensuring geographic representation) – Bolivia, Burkina Faso*, Cameroon*, Chile, Dominican Republic, Kenya, Libya, Malaysia*, Nicaragua, Poland, Republic of Korea*, United Arab Emirates* and United Republic of Tanzania.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne olmuş ki? ~ 5 yıl önce
Sonuçta her 3 Part'ın içerisinde de Türkiye yok. Tanzania, Burkina Faso, Cameroon bile var ama Türkiye yok. Ülkenin ve SHGM'nin içine düşürüldüğü hale bakarmısınız? Ayıptır ya, ayıptır, yazıktır, günahtır
olimpiyatlar gibi ~ 5 yıl önce
Tüm Dış Politika olduğu gibi bu da fos. Kendi kendimizi kandırıp duruyoruz. Davutoğlu'nun atıp tutmasına alıştık artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Shgm :)) ~ 5 yıl önce
Shgm yine yapmış yapacağını :)) Kimbilir kaç kişiyle gittiler konsey toplantısına. Ye iç gez dolaş, iki hafta bedava tatil, üzerine de cebine giren onca para. Sonuç. Yaz tahtaya al haftaya :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ev sahibi. ~ 5 yıl önce
Öz yurdumuzda garibiz, öz yurdumuzda parya! Misafir bey/bayan.. Sen misafir degilsin. Onlar misafir olacak, yetkisiz yekilileri ve yüksek mevkilerdeki alcak çalışanları ile, kindar, vicdansız ve Hak hukuk tanımayan tavırlarından ötürü. Yüzlerce insanın ahını alanların gelecekleri bugünki kadar parlak olmayacak. Shgm'nin Lisans birimindeki herkes bundan sorumlu tutulacak. Yetkilerini kötüye kullanmanın cezasını adalet karşısında hesap vererek çekeceklerdir. 10 yada 15 yıl sonra onlar bizi unutacak ama biz onları unutmayacagız. Bu arada ICAO'ya şikayette bulunmanızı tavsiye ederim. Emin olun bizim vicdansızlardan bizi daha çok düşünüyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000