15 Aralık 2013, Pazar 11:00:46

TAZMİNAT HAKKINIZI UNUTMAYIN!

Tüm yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve olumsuz hava şartları, hafta içinde havayolu ulaşımını da engelledi. Özellikle İstanbul'daki kar yağışı nedeniyle iç ve dış hatlarda yüzlerce sefer iptal edildi. Yapılan uçuşlar da, uzun süreli gecikmelerle gerçekleştirilebildi.
  • İnternet üzerinden bilet aldım ama onay kodu gelmedi nasıl yapmam gerek bizi bilgilendirirmisiniz
  • Merhaba BORA JET FİRMASINA AİT istanbul köln uçuş saatim 23:10 idi fakat çeşitli nedenler söylenerek (hepsi yalandı) 04:30 civarı uçağımız kalktı ve 5 saatten fazla rötarımız oldu ve 04.30 civarın kalktı. Tazminat konusunda havayolu şirketine ve sghm ye şikayette bulundum fakat rotarımın 4 saat 20 dk oldugunu soyluyorlar yani 3:35 gibi kalktıgını soyluyorlar.. Bunun için ne yapmam kime basvuru yapmam gerekiyor? tazminat hakkım varmıdır?
  • Sayin yetkili sivil havacilik genel müdürlügune bugun antalya hava yollarinda borajet firmasindan bir yolcu bileti aldim adanaya gitmek icin ucagimizin kalkis saati 16 .10 idi saat 2.30 da hava alanina gittim ve ucagin 7.30 za teyir edildigini yetkililer soyledi tabiki cep telefonlarimiza herhangibir msj gelmedi ve aksam 7.30 bekledik ses yok yetkililerden ve sorduk 8.40 dediler bekledik ama perisan bir durudaydik yaşlilar cocuklar oruclu insanlar ve bekledik tabiki saat 9 aksamin 9u yolcular bitkin yorgun ucak geldi ve bu zaman zarfinda hic bir yetkili borajet yetkilisi ortalikta yoktu ve ben bir vatandaş olarak bu firmayi sikayet ediyor yetkililerin sesimi duymasini rica ediyorum ve firma hakkinda gerekenin yapilmasini rica ediyorum Birsen Akkaya
  • pegasus havayolları 5/01/2016 14:30 pc802 sefer sayılı uçuşunun iptali nedeni ile 40 saate yakın yaşadığımız mağduriyet ve ailecek çektiğimiz eziyeti defalarca farklı farklı kanallardan, (elden havaalanındaki personellerine, posta yoluyla genel müdürlüklerine, email yoluyla müşteri ilişkileri bölümüne) bildirmemize rağmen hiçbir yanıt alamadık bunun yaptırımını uygulayacak kanala nasıl ulaştırabiliriz

Tüm yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve olumsuz hava şartları, hafta içinde havayolu ulaşımını da engelledi. Özellikle İstanbul'daki kar yağışı nedeniyle iç ve dış hatlarda yüzlerce sefer iptal edildi. Yapılan uçuşlar da, uzun süreli gecikmelerle gerçekleştirilebildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), sefer iptalleri ve uzun süreli rötarlar konusunda yayınladığı, ‘Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelik' ile şirketlerin yükümlülüklerini belirledi. Yönetmelik gereği yolcular, sefer iptali ve rötarlarda, şirketlerden tazminat başta olmak üzere birçok konuda talepte bulunabiliyor. Ancak, elverişsiz hava koşulları (sis, kar, fırtına, buzlanma), terör saldırısı, uçak kazası, güvenlikle ilgili alınan kararlar, grevler, hava trafiği sınırlamaları gibi olağanüstü durumlarda tazminat hakkı sağlanmıyor. Yiyecek-içecek ve konaklama hizmeti ise her durumda sunuluyor. Bu yüzden hafta içinde uçuşu iptal edilen yolcular, sadece tazminat talep edemedi. İptaller nedeniyle yolculara, ücret iadesi ve uçuş tarihi değiştirmenin yanı sıra otelde konaklama imkanı da sunuldu.

Duyuruları takip edin

Kış nedeniyle mart sonuna kadar yaşanacak uçuş iptalleri ve gecikmelere hazırlıklı olun. Sorunsuz bir uçuşun, sadece kalkış yapacağınız havalimanıyla ilgili değil, gideceğiniz yerle de bağlantılı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer gideceğiniz havalimanı da, olumsuz hava şartları veya güvenlik konuları nedeniyle uçuşlara kapalıysa, uçağınızın kalkışına izin verilmez. Bu yüzden, havalimanına gelmeden önce mutlaka elektronik postalarınızı kontrol edin, havayolu şirketinin resmi web sitesi veya Twitter hesabındaki duyurularını takip edin.

Tazminat hakkını unutmayın

Uçak yolcuları, AB uyum süreci çerçevesinde çıkarılan yönetmelik sayesinde, 1 Ocak 2012'de mağduriyetlerini havayolu şirketlerinden tazmin etme hakkına kavuştu. ‘Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik' ile yolculara, ‘gecikme, iptal veya rota değişikliklerinde bilet ücretlerinin belirli kısmını almaları, sefer gecikme ve iptallerinde de tazminat veya konaklama imkanı' sağlandı. Bu sebeple eğer uçuşunuzla ilgili iptal veya gecikmeler havayolu şirketinden kaynaklanıyorsa, tazminat hakkınızın bulunduğunu unutmayın.

SHGM'nin yayınladığı yönetmeliğe göre havayolu şirketleri, bir uçuşun planlanan hareket saatinden itibaren, 1500 kilometreden daha kısa ve iç hatlardaki uçuşlar için iki saat veya daha fazla, 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için üç saat veya daha fazla, 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için dört saat veya daha fazla, gecikme beklediğinde yolculara ikramın yanı sıra birçok konuda yardım teklifinde bulunmak zorunda. Yolcuların ayrıca iç hat uçuşlarında yaşanan gecikmelerde 100 Euro tazminat alma hakkı da var. Dış hat uçuşlarında ise yolculara, 1500 kilometre veya daha kısa tüm uçuşlar için 250 Euro, 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için 400 Euro, 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 600 Euro tazminat veriliyor.

Yolcu hakları afişini okuyun

Tüm havalimanlarına 8 Nisan'dan itibaren yolcu haklarıyla ilgili pano ve afişler asılmaya başlandı. Uygulamayla yolcuların başta ‘iptal ve rötar' olmak üzere yaşadığı sorunlar karşısında hangi haklara sahip oldukları bilgisi veriliyor. Böylece yolcular, sorunlar karşısında neler yapmaları gerektiğini öğrenerek daha hızlı çözüm bulma imkanına kavuşuyor. Havayolu şirketleri de, yürütülen proje sayesinde mağdur durumdaki misafirlerinin zararını daha hızlı telafi yoluna gidiyor.

Mustafa Gün / Zaman

TAZMİNAT HAKKINIZI UNUTMAYIN!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Cumali Güngör ~ 17 gün önce
İnternet üzerinden bilet aldım ama onay kodu gelmedi nasıl yapmam gerek bizi bilgilendirirmisiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ahmet ~ 3 ay önce
Merhaba BORA JET FİRMASINA AİT istanbul köln uçuş saatim 23:10 idi fakat çeşitli nedenler söylenerek (hepsi yalandı) 04:30 civarı uçağımız kalktı ve 5 saatten fazla rötarımız oldu ve 04.30 civarın kalktı. Tazminat konusunda havayolu şirketine ve sghm ye şikayette bulundum fakat rotarımın 4 saat 20 dk oldugunu soyluyorlar yani 3:35 gibi kalktıgını soyluyorlar.. Bunun için ne yapmam kime basvuru yapmam gerekiyor? tazminat hakkım varmıdır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Birsen Akkaya ~ 7 ay önce
Sayin yetkili sivil havacilik genel müdürlügune bugun antalya hava yollarinda borajet firmasindan bir yolcu bileti aldim adanaya gitmek icin ucagimizin kalkis saati 16 .10 idi saat 2.30 da hava alanina gittim ve ucagin 7.30 za teyir edildigini yetkililer soyledi tabiki cep telefonlarimiza herhangibir msj gelmedi ve aksam 7.30 bekledik ses yok yetkililerden ve sorduk 8.40 dediler bekledik ama perisan bir durudaydik yaşlilar cocuklar oruclu insanlar ve bekledik tabiki saat 9 aksamin 9u yolcular bitkin yorgun ucak geldi ve bu zaman zarfinda hic bir yetkili borajet yetkilisi ortalikta yoktu ve ben bir vatandaş olarak bu firmayi sikayet ediyor yetkililerin sesimi duymasini rica ediyorum ve firma hakkinda gerekenin yapilmasini rica ediyorum Birsen Akkaya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burak Atılgan ~ 1 yıl önce
pegasus havayolları 5/01/2016 14:30 pc802 sefer sayılı uçuşunun iptali nedeni ile 40 saate yakın yaşadığımız mağduriyet ve ailecek çektiğimiz eziyeti defalarca farklı farklı kanallardan, (elden havaalanındaki personellerine, posta yoluyla genel müdürlüklerine, email yoluyla müşteri ilişkileri bölümüne) bildirmemize rağmen hiçbir yanıt alamadık bunun yaptırımını uygulayacak kanala nasıl ulaştırabiliriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000