24 Temmuz 2012, Salı 14:12:58

SİVİL HAVACILIK EĞİTİMİNDE DIŞA BAĞIMLILIĞA SON

Türk Havacılığını Geliştirme Vakfı (HAVAK) Yönetim Kurulu, SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi’yi ziyaret etti. HAVAK, yeni bir yapılanmaya ilişkin Ekşi’ye görüş ve önerilerini sundu...
  • THY önce kendi personeline doğru dürüst eğitim versin arta kalırsa sizede verir. Bilmeden konuşmaya devam. THY eğitim verebilirmi veremezmi yetkisi varmı yokmu hocası varmı yokmu sala saladığın kadar.
  • THY'den 200 euro'ya alabileceğimiz 2 günlük eğitimleri havak yıllardır 1000 euro civarında satıyor. bu eğitimlere katılmayan (katılmak zorunda kalmayan) havacı yok. doğruyu yazan yorumcuyu niye suçluyorsunuz? ne erzurumu ne aşkalesi havak florya da git sor ya da behice hanımı ara öğren.jaa veya easa 'da bu eğitim jaa'dan alınacak diye bir madde yok tamamen bizimle ilgili. üstelik eğitmen ingilizce anlatıyor ne müzakere ortamı var ne de bilgi paylaşımı. bilmiyor diye suçladığınız yorumcunun yazdıkları aynen doğru.
  • SHGM'ye başvurun kalite md,bakım md vb için THY'den veya başka bir yerden Part M, ops, vb eğitimi alsak olur mu ? diye sorun. cevap : hayır olmaz,JAA tüzelkişiliğ bittiği halde kapandığı halde size verilecek cevap : istikamet HAVAK. aksini iddia eden herhangi bir havacılık şirketini arasın eğitim koordinatörü ile görüşsün.
  • JAA bitti, neyi tartışıyorsunuz anlamadım?

 

HAVAK Başkanı Faruk Berksan, Genel Sekreter Oktay Erdağı ve  Başkan Yardımcısı Racih Tokaç'tan  oluşan bir heyet  dün önce SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici’yi daha sonra da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın havacılıktan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka’yı  ziyaret etti,  HAVAK'ın  çalışmaları hakkında bilgi sundu.

Karşılıklı görüş alışverişi halinde geçen görüşmede, HAVAK'ın  SHGM tarafından 25.04 2012 tarih ve 28255 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Sivil Havacılık İşletmeleri Yetkli Denetim Kuruluşları Yönetmeliği (SHY-YDK) ve 18.12.2009 tarihinde yayımlanan "Eğitim Talimatı (SHT-Eğitim Rev.01)'de ön görülen koşulları sağlayarak denetim ve eğitim konularında   SHGM'den alacağı yetkiler kapsamında Türk Sivil Havacılığına sağlayacağı katkılar konusu da ele alındı.

HAVAK yönetimi,  denetim ve eğitim konularında yeni bir atılım içerisinde olduğunu mevcut yasalar çerçevesinde gerekli organizasyon yapısını oluşturarak uluslararası standartlarda eğitmenler yetiştirmeği,  gerekli olan eğitim dokümanlarını ve eğitim   materyallerini oluşturmayı  , eğitim konusunda dışa bağımlılığın en aza indirilerek Türkiye’nin bölgesel bir güç olmasını katkı yapmayı  hedeflediklerini, iletti. HAVAK ayrıca bünyesinde Türk Sivil Havacılık Eğitim kültürünü oluşturmayı planladıklarını, öncelikli olarak da  yeterlik belgesi gerektiren personelin (Pilot, Teknisyen, Havatrafik Kontrolörü vb)  ihtiyaç duyduğu dil yeterliliği eğitimlerine ilişkin  standartları belirleyerek gerekli olan eğitim dokümanlarının  hazırlanması  ve bunların SHGM'ye ve  diğer otoritelere  onaylattırılarak eğitimlerde kullanılmasının sağlanması için çaba gösterileceğini ve çok yakın bir gelecekte de HAVAK Eğitim  ve HAVAK Emniyet ve Denetim  adı altında yeni iki organizasyon oluşturulacağını gündeme getirdi,  bu konulara ilişkin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ve SHGM'nin yardım ve desteklerini istedi.

HAVAK yönetimi, Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka ve SHGM’den tam destek aldı. 

SİVİL HAVACILIK EĞİTİMİNDE DIŞA BAĞIMLILIĞA SON

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
THY önce kendi personeline doğru dürüst eğitim versin arta kalırsa sizede verir. Bilmeden konuşmaya devam. THY eğitim verebilirmi veremezmi yetkisi varmı yokmu hocası varmı yokmu sala saladığın kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY_HAVAK ~ 6 yıl önce
THY'den 200 euro'ya alabileceğimiz 2 günlük eğitimleri havak yıllardır 1000 euro civarında satıyor. bu eğitimlere katılmayan (katılmak zorunda kalmayan) havacı yok. doğruyu yazan yorumcuyu niye suçluyorsunuz? ne erzurumu ne aşkalesi havak florya da git sor ya da behice hanımı ara öğren.jaa veya easa 'da bu eğitim jaa'dan alınacak diye bir madde yok tamamen bizimle ilgili. üstelik eğitmen ingilizce anlatıyor ne müzakere ortamı var ne de bilgi paylaşımı. bilmiyor diye suçladığınız yorumcunun yazdıkları aynen doğru.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık. ~ 6 yıl önce
SHGM'ye başvurun kalite md,bakım md vb için THY'den veya başka bir yerden Part M, ops, vb eğitimi alsak olur mu ? diye sorun. cevap : hayır olmaz,JAA tüzelkişiliğ bittiği halde kapandığı halde size verilecek cevap : istikamet HAVAK. aksini iddia eden herhangi bir havacılık şirketini arasın eğitim koordinatörü ile görüşsün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
JAA bitti! ~ 6 yıl önce
JAA bitti, neyi tartışıyorsunuz anlamadım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000