13 Kasım 2012, Salı 14:04:51

SHGM'Yİ HAREKETE GEÇİRDİK

Aydın Üniversitesi’nde Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) önderliğinde gerçekleştirilen 1. Türkiye Üniversitelerarası Havacılık Çalıştayı’nda AirportHaber’in sorularını yanıtlayan TALPA Başkanı Gürcan Mantı, önemli açıklamalarda bulundu.
  • çok haklısın arkadaşım..bu torpilli kaptan bebelerinden kimseye sıra gelmez bu ülkede...şansını yabancı ülkede ara bence...
  • ben lise mezunuyum tip eğitimini yurt dışında aldım geldim üniversite acıköğretim 3.sınıftayım ama işsizim neden sadece tanıdığım olmaması ve üni ezunu olmaman bir cok tanıdıgım var yeteneksiz ama babası kaptan? ingilizcem olmasa yurt dışında eğitim alamam yeteneğim olmasa almanyada tip eğitimi alamam doğrumu?.
  • Bir yetkili Sivil Havacılığa sorarmı acaba, kişilerin pilot olup işe girme hayalleri ile oynama hakkını neden kötüye kullananan mevzuatı düzenlemek için bir gayreti yok. iş veren ingilizce istiyorsa, DLR istiyorsa ( bu da ne demekse ne işi yaradığı tartışmalı psikomotor durum testi sanırım ) pilot yetiştiren kurumun ingilizce bilmeyenle , DLR ı olmayanla işi olmayacağını biri anlatsın. Ya da bu düzen devam etsin. Bunlar işe girmek için şartsa bunları gecemeyen nasıl ticari lisans alır. Yada hobi pilotu olur.
  • Yabanci kaptan alalim da. Türk Pilotlar ilelebet ikinci pilot olarak uçmaya mı devam etsin. Artık birisi ne yapacağına karar versin. Bu kararı şirketler mi verir, ikinci pilotlar mı bilinmez ama... Kaptan yapılmayan ve önü kesilen ikinci pilotların şapkalarını önüne koyup, ikinci pilot olmadan o uçağın uçmayacağı gerçeğini hissettirmesi gerekecek belki de. Kendi değerinin farkına varmak bir rüya ama kimbilir, hele TALPA kış uykusundan hala uyanamamıs iken...

Çalıştayda da gündeme gelen yerli-yabancı pilot ayrımı ve parayı veren düdüğü çalar mantığıyla uçuş okullarının pilot yetiştirdiği yönündeki soruları yanıtlayan TALPA Başkanı Gürcan Mantı, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından daha önce ortaya konulmuş ancak uygulanmayan bir kuralı biz dile getirdik. Türkiye yabancı pilot cenneti... Ülkesinde uçamayan geliyor buraya, özel şirketlerde parasını veriyor sağ sandalyede oturup uçuyor. Yani bu durumda bir aksaklık olduğunu ifade ettik. SHGM de inceledi. Yabancı bir pilotun da kuyruk vurma durumu olmuştu. Onun üzerine bu konu gündeme geldi. İnceleme sonrası onlarda çıkardıkları bu yönergenin uygulanmadığını fark ettiler. Ardından da bu konuyla alakalı olarak genelge yayınladılar. Bu genelgede de dediler ki (yanlış hatırlamıyorsam Nisan ayında olması gerekiyor) “Bundan sonra yabancı pilot istihdam ediliyorsa First Officer olarak, kokpitte safety olarak bir Türk pilot muhakkak olacak” denildi. Bu güzel bir uygulama oldu. Uygulama sayesinde Türk pilotlar için de istihdam yolu açılmış oldu. Çünkü böyle bir durumun ekonomik olarak pahalıya mal olacağı için şirketler de otomatik olarak yabancı personel yerine yerli pilota yöneldi” ifadelerini kullandı.

Bu durumu yerli pilotlar açısından önünün açılması anlamında bir iyileştirme getireceğini ifade eden Mantı, “Bizim Türk pilotlarımız işsizken zaten yabancı pilotların uçması doğru değil. Kaptan ihtiyacı olur orası işin ayrı boyutu. Onu şirketler zaten alıyorlar. Yani ihtiyaç duyuyorsa tabiî ki kaptan pilot olarak yabancı alacaklar” dedi.

Sadece Türk vatandaşı olduğu için işe alınan pilotların kalite açısından sıkıntı oluşturup oluşturmayacağı konusundaki soruları da yanıtlayan TALPA Başkanı Gürcan Mantı, “Ben öyle bir durum olacağına inanmıyorum. Burada da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün takibi söz konusu. SHGM takip edecek, uçuş okullarını kontrol altına alacak. Ona göre denetlemeler yapılacak. Denetlemeler neticesinde de aynı seviyede pilotlar yetişecek. Yetişen pilotları da şirketler alarak kendileri eğitecek. Tabi şu var; çalıştayda da gündeme geldi “Parayı basan pilot oluyor” maalesef var böyle bir düşünce. Benim çocuğum işe yaramıyor “baba ben pilot olacağım” diyor. Bu çok yanlış bir şey. Eğer kıstasları tamamlayamıyorsa pilot olmaması gerekir. Sıhhi yönden, dil yönünden, eğitim yönünden.. Kabiliyeti yoksa zaten işsiz kalmaya mahkumdur” şeklinde konuştu.

©AirportHaber.com ÖZEL

SHGM'Yİ HAREKETE GEÇİRDİK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

hadi be ordan..yazana ~ 6 yıl önce
çok haklısın arkadaşım..bu torpilli kaptan bebelerinden kimseye sıra gelmez bu ülkede...şansını yabancı ülkede ara bence...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hadi be ordan ~ 6 yıl önce
ben lise mezunuyum tip eğitimini yurt dışında aldım geldim üniversite acıköğretim 3.sınıftayım ama işsizim neden sadece tanıdığım olmaması ve üni ezunu olmaman bir cok tanıdıgım var yeteneksiz ama babası kaptan? ingilizcem olmasa yurt dışında eğitim alamam yeteneğim olmasa almanyada tip eğitimi alamam doğrumu?.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Yetkili sorar mı ~ 6 yıl önce
Bir yetkili Sivil Havacılığa sorarmı acaba, kişilerin pilot olup işe girme hayalleri ile oynama hakkını neden kötüye kullananan mevzuatı düzenlemek için bir gayreti yok. iş veren ingilizce istiyorsa, DLR istiyorsa ( bu da ne demekse ne işi yaradığı tartışmalı psikomotor durum testi sanırım ) pilot yetiştiren kurumun ingilizce bilmeyenle , DLR ı olmayanla işi olmayacağını biri anlatsın. Ya da bu düzen devam etsin. Bunlar işe girmek için şartsa bunları gecemeyen nasıl ticari lisans alır. Yada hobi pilotu olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptan neden yapmiyorlar ~ 6 yıl önce
Yabanci kaptan alalim da. Türk Pilotlar ilelebet ikinci pilot olarak uçmaya mı devam etsin. Artık birisi ne yapacağına karar versin. Bu kararı şirketler mi verir, ikinci pilotlar mı bilinmez ama... Kaptan yapılmayan ve önü kesilen ikinci pilotların şapkalarını önüne koyup, ikinci pilot olmadan o uçağın uçmayacağı gerçeğini hissettirmesi gerekecek belki de. Kendi değerinin farkına varmak bir rüya ama kimbilir, hele TALPA kış uykusundan hala uyanamamıs iken...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000